Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Nekustamie īpašumi un būvniecība

Asociācija "XX gadsimta karu veterāni pret teroru" veikusi pirmo praktisko soli ēku drošas iestiklošanas normatīvu Latvijā ieviešanai

Publicēts 2008-05-21 15:59:34

Samazināt palielināt tekstu

Rīga, 21.05.08. Starptautiskās asociācijas "XX gadsimta karu veterāni pret teroru" Latvijas nodaļa ir sagatavojusi un uz sava vārda reģistrējusi drošas iestiklošanas normatīvus. Dokuments, kuru izdeva Latvijas Standarts*, - būtībā ir pamats turpmākai doto normu iekļaušanai LR likumdošanā. Asociācijas speciālisti uzskata, ka ar laiku šīm normām būtu jākļūst par obligātu prasību gan pie jaunu ēku nodošanas ekspluatācijā, gan arī veicot jau iepriekš celtu objektu pārbaudi. Asociācija šos reģistrētos normatīvus par drošu iestiklošanu ir nosūtījusi izvērtēšanai vairākām valsts iestādēm, no kuru iniciatīvas un pozīcijas ir atkarīga šo normatīvu pieņemšana un ieviešana. Adresāti ir Iekšlietu ministrija, Drošības policija, Satiksmes ministrija, Būvvalde un citas organizācijas, kuru kompetencē ietilpst šis jautājums.

"Šiem normatīviem jau sen vajadzēja tikt pieņemtiem mūsu valstī. Šādas prasības jau ir lielākajā daļā NATO valstu. Un to ievērošanas jēga ir vienkārša – pēc iespējas samazināt riskus, ko cilvēku dzīvībai un veselībai var nodarīt uzspridzināts un/ vai sasists stikls. To, cik bēdīgas var būt sekas, diemžēl Latvijā jau zina – atcerēsimies kaut vai sprādzienu universālveikalā Centrs, kas notika 2000. gada vasarā Rīgā. Mēs regulāri dzirdam ziņas par spridzekļiem, kas it kā ievietoti plaši apmeklētās sabiedriskās ēkās, kuru konstrukcijās ir izmantots daudz stiklu. Par laimi, tās ir bijušas viltus trauksmes. Tomēr: ja mēs iztēlojamies ļaunāko scenāriju: kas varētu notikt, ja steidzami izsauktie speciālisti nepaspētu laikus atbraukt uz objektu? Piekrītu, labāk to neiztēloties. Un tāpēc mēs esam pārliecināti, ka nevajag gaidīt nelaimi, bet gan iepriekš domāt par reālu profilaksi (ieskaitot nepieciešamo pretsprādzienu segu, bet atsevišķās ēkās un būvēs – pretterorisma barjeru esamību)," atzīmēja asociācijas "XX gadsimta karu veterāni pret teroru" Latvijas nodaļas vadītājs, Afganistānas kara veterāns Igors Ristolainens.

Normatīvu sagatavošanas un reģistrācijas procesā asociācijas speciālisti apkopoja ASV, Izraēlas, Dānijas un Krievijas pieredzi. Piemēram, Dānijā, šai mierīgajā Skandināvu valstī, drošas iestiklošanas tēma kļuva īpaši aktuāla pēc visu pasauli satricinājušajām karikatūrām par pravieti Muhamedu, un šobrīd dāņi realizē speciālu programmu, kura paredz skolu stiklu aplīmēšanu ar speciālām aizsargplēvēm.

Igors Ristolainens atzīmē: "Ceram, ka asociācijas paveiktais darbs tiks ievērots un mēs redzēsim konstruktīvu reakciju uz mūsu iniciatīvu no valsts iestāžu, kurām nosūtījām materiālus, puses. Pieņemam, ka tuvākajā laikā šie normatīvi Latvijā tiks pieņemti. Un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, kurš faktiski izpilda ārkārtas situāciju ministrijas funkcijas, izveidos apakšvienību, kura kontrolēs un realizēs tos praksē. Kas attiecas uz asociāciju, tad tā ir gatava valstij dot savu profesionālo ekspertīzi un atbalstu; piesaistīt, ja būs nepieciešams, ārvalstu pieredzējušo kolēģu intelektuālos resursus. Vēl jo vairāk, mūsu ārvalstu sadarbības partneru saraksts tieši nupat maijā ievērojami paplašinājās – asociācija iestājās ANO Kara veterānu komitejā (War Veterans Committee)".

Ristolainena kungs tāpat paziņoja, ka pēc šī gada februārī iznākušās pirmās preses relīzes ar asociācijas Latvijas nodaļu sazinājās dažas kopējā sadarbībā ieinteresētas kompānijas. Un šobrīd Ādažu armijas poligona rajonā notiek sertifikācijas centra būvniecība. Paredzēts, ka šajā centrā asociācijas speciālisti veiks dažādu preču, kas saistītas ar drošību, testēšanu.

* Latvijas Nacionālā standartizācijas institūcija

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: XX gadsimta karu veterāni pret teroru;
Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv