Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Māksla, kultūra, literatūra, izstādes un izklaide

Atklās Māras Brašmanes un Mikloša Szabo fotogrāfiju izstādi

Publicēts 2007-02-22 15:15:51

Samazināt palielināt tekstu

Otrdien, 27. februārī plkst. 16.00 Dailes Teātrī svinīgi tiks atklāta latviešu fotogrāfes Māras Brašmanes un ungāru izcelsmes dāņu fotogrāfa Mikloša Szabo fotogrāfiju izstāde "RIX-CPH-RIX, lidojums laikā un telpā". Izstādi atklās Latvijas ārlietu ministrs Dr. Artis Pabriks un Dānijas vēstnieks Latvijā Arnolds Skibsteds.

Izstāde ir stāsts par Rīgu divos tai nozīmīgos laika periodos. Stāsts par pagājušā gadsimta 70. gadu melnbalti spītīgo un 21. gadsimta sākuma krāsaini mainīgo Rīgu. Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga 2006. gada augustā, atklājot šo izstādi Kopenhāgenas Pilsētas muzejā, uzsvēra, "ka fotogrāfija ir viens no labākajiem veidiem, kā iemūžināt pilsētas vēsturi."

Fotožurnāla "Kvartāls" redaktore Alise Tīfentāle par izstādi: "Māra Brašmane un Miklošs Szabo ir fiksējuši Rīgas vidi un cilvēkus no kājāmgājēja, Šarla Bodlēra definētā flâneur - brīvi klejojoša, ieinteresēta un meklējoša pilsētnieka - skatpunkta. Māras skatiens apdomīgs, atturīgs, vizuāli lakonisks un izšķirošo mirkli meklējošs. Mikloša fotogrāfijās ritms straujāks un dinamiskāks, tajā jūtama mūsdienu Eiropai raksturīgā nomadiskā dzīvesveida pazīme - spēja adaptēties, strauji reaģēt un ātri ieraudzīt būtisko."

Māra Brašmane (1944) gandrīz 30 gadus strādājusi divos Latvijas muzejos – Rundāles Pils muzejā un Nacionālajā Valsts mākslas muzejā, fotografējusi arhitektūru, portretus, un mākslas darbus reproducēšanai grāmatās un presē. Kopš 60. gadu vidus Māra ar nopietnu interesi dokumentējusi Rīgu un rīdziniekus, savu draugu un paziņu loku - māksliniekus, dzejniekus, rakstniekus u.c.

Laikā, kad tapušas pirmās Māras Brašmanes fotogrāfijas, dzimis otrs izstādes autors - Miklošs Szabo (1965). Ungāru izcelsmes dāņu fotogrāfs interesējas par Austrumeiropas valstīm. 1990. gadā saņēmis Dānijas Preses fotogrāfu savienības balvu - "Gada preses foto". Pēdējo 10 gadu laikā strādājis galvenokārt portretu žanrā.

Izstādi organizē Dānijas Kultūras institūts Latvijā un Dānijas Karalistes vēstniecība sadarbībā ar Latvijas Ārlietu ministriju un Rīgas Domi. Izstādi finansiāli ir atbalstījuši Calsberg, DnB Nord banka, DFDS Transports, Billund lidosta, LLS Baltic Container Services.

Izstāde ir viens no Ziemeļvalstu kultūras programmas "Ziemeļu Pavasaris" pasākumiem.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Artis Pabriks; Māra Brašmane; Miklošs Szabo; Arnolds Skibsteds;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv