Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Enerģētika

Baltijas valstu premjerministri paraksta kopīgu deklarāciju par vienota Baltijas enerģētikas tirgus izveidi

Publicēts 2009-04-27 17:03:20

Samazināt palielināt tekstu

Šodien, 27. aprīlī Viļņā norisinājās trīs Baltijas valstu premjerministru tikšanās un paplašināta diskusija par Baltijas vienotā enerģētikas tirgus izveidi. Noslēgumā Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, Igaunijas premjerministrs Andrus Ansips (Andrus Ansip) un Lietuvas premjerministrs Andrjus Kubiļus (Andrius Kubilius) parakstīja kopīgu deklarāciju par Baltijas enerģētikas tirgus izveides principiem un nepieciešamo rīcību būtiskāko enerģētikas projektu īstenošanai.

Deklarācija paredz atvērta un caurskatāma Baltijas elektrības tirgus izveidi un integrāciju Ziemeļu elektrības tirgū, kā to paredz Eiropas Savienības likumdošana. Trīs Baltijas valstis apņēmās līdz 2010. gadam atcelt tarifus 35 procentiem Igaunijas, Latvijas un Lietuvas patērētāju, kas ietver lielos enerģijas patērētājus. V. Dombrovskis uzsvēra: „Latvija no savas puses enerģijas tirgu jau ir atvērusi, un līdz gada beigām to plāno veikt arī Igaunija un Lietuva. Šis ir „pagrieziena punkts” ātrākai Ziemeļu-Baltijas enerģijas tirgus attīstībai.” Ministru prezidents aicināja Baltijas partnerus būt aktīviem tirgus ierobežojumu novēršana un kopīgi strādāt pie atvērta Ziemeļu – Baltijas reģiona enerģijas tirgus izveides.

Deklarācijā nostiprināts aicinājums Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas energokompānijām nekavējoties uzsākt Baltijas-Zviedrijas starpsavienojuma projektu, kam ir stratēģiska nozīme Baltijas valstu enerģijas drošībā. Šis starpsavienojums ir plānots kā trīspusējs enerģijas infrastruktūras projekts, kurā Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas enerģijas kompānijas piedalīsies uz vienlīdzīgu nosacījumu pamata. V. Dombrovskis pauda nostāju: „Vienots enerģētikas tirgus Baltijas reģionā un savienojumu izveide ar Skandināvijas tirgu paaugstinās enerģijas drošību un enerģijas avotu dažādību”.

Uzrunājot apaļā galda diskusijas dalībniekus Ministru prezidents Valdis Dombrovskis pauda gandarījumu, ka Baltijas valstis ir apvienojušas spēkus, lai stiprinātu enerģijas drošību un vienotos par konkrētiem soļiem un termiņiem Baltijas elektrības tirgus harmonizācijai. Latvijas valdības vadītājs arī pateicās Eiropas Komisijai par ieguldījumu enerģētisko saikņu stiprināšanā Baltijas reģionā. „Izveidojot vienotu enerģijas tirgu, Baltijas valstis ieviesīs Eiropas Savienības normas un veicinās investīciju piesaisti jaunu starpsavienojumu izveidei,” teica V. Dombrovskis.

 Ministru prezidents aicināja Baltijas partnerus dinamiskāk attīstīt kopīgus enerģētikas projektus, tai skaitā Visagīnas atomelektrostacijas projektu, par kuru tika panākta vienošanās jau 2006. gadā Traķos, kā arī uzsākt Lietuvas un Polijas starpsavienojuma būvniecību. Baltijas valstu premjerministri vienojās tuvākajā laikā organizēt atsevišķu tikšanos par Visagīnas projektu, piesaistot arī Polijas valdības vadītāju.

www.mk.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv