Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Eiropas Savienība un NATO

Bruņotie spēki aktīvi iesaistās NATO kopējās un starptautiskās drošības garantēšanā

Publicēts 2007-03-29 12:06:02

Samazināt palielināt tekstu

Rīt, 30.martā, atzīmējot trešo gadadienu, kopš Latvija iestājās NATO, Nacionālie bruņotie spēki (NBS) rīkos vairākus informatīvus pasākumus, lai iepazīstinātu sabiedrību, īpaši bērnus un jauniešus, ar militāro tehniku, karavīru bruņojumu un ekipējumu, kā arī dienesta un sadzīves apstākļiem.

Jau ziņots, ka Rīgas Pasažieru ostā ikviens interesents varēs apskatīt Jūras spēku patruļkuģus un Gaisa spēku helikopteru Mi-17. Jūras spēku kuģus varēs apskatīt arī Liepājā. Savukārt izglītības iestāžu audzēkņi un jaunsargi Atvērto durvju dienā varēs apmeklēt vairākas Rīgā, Ādažos, Lielvārdē, Ogrē, Daugavpilī, Alūksnē, Cēsīs un Liepājā izvietotās NBS vienības.

Jāatgādina, ka pēc Ziemeļatlantijas līguma ratifikācijas dokumentu iesniegšanas ASV Valsts departamentā Latvija 2004.gada 29.martā kļuva par pilntiesīgu NATO dalībvalsti. Savukārt 2.aprīlī NATO galvenajā mītnē Briselē tika svinīgi pacelti Latvijas un pārējo alianses jauno dalībvalstu karogi.

Vērtējot NBS devumu kolektīvās aizsardzības sistēmai šajos trijos gados, jāuzsver aktīvā iesaistīšanās alianses kopējās un starptautiskās drošības garantēšanā.

Dodot savu ieguldījumu kopēju militāro spēku izveidē kolektīvās aizsardzības nodrošināšanai un cīņai ar mūsdienu izaicinājumiem, 2006.gadā NBS iesaistījās NATO Reaģēšanas spēkos (NRF), to sastāvā iekļaujot 19 nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālistus. Šogad NRF sastāvā ir iekļauta Militārās policijas vienība 36 karavīru sastāvā, savukārt Jūras spēku mīnu meklētājs „Namejs” ir iekļauts NATO 1.pastāvīgajā pretmīnu vienībā, lai veiktu pretmīnu operācijas Ziemeļjūrā.

Uzņemoties lielāku atbildību par starptautisko drošību, NBS karavīri piedalās NATO vadītajās starptautiskajās operācijās Afganistānā un Kosovā. Kopš 2000.gada operācijā Kosovā ir piedalījušies 346 karavīri, savukārt kopš 2003.gada operācijā Afganistānā – 143 karavīri.

Līdzdalībai NATO spēkos un alianses vadītajās operācijās ir liels praktisks ieguvums. Latvijas karavīri iegūst vērtīgu militāro pieredzi un attīsta sadarbības prasmes. Vienlaikus, operācijas dod iespēju pārbaudīt karavīru apmācību programmu efektivitāti, kā arī bruņojuma un ekipējuma atbilstību noteiktajiem uzdevumiem. 2006.gada 6.decembrī rotācijas kārtībā uz operāciju Afganistānā devās kārtējā NBS vienība. Šī bija pirmā vienība, kura devās starptautiskajā operācijā jaunajās karavīru lauka formās un ar triecienšautenēm G36.

Vienotiem standartiem atbilstošās mācību programmas un instruktoru sagatavotība ļauj bruņotajiem spēkiem iesaistīties gan alianses dalībvalstu, gan tās partnervalstu karavīru apmācībā. NBS Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas (NMN) skola pērn apmācīja divus Irākas Drošības spēku speciālistus, tādējādi izpildot daļu no NATO īstenotās apmācības misijas Irākai. Savukārt Jūras spēku Mācību centra Ūdenslīdēju skola kuģu ūdenslīdējus un ūdenslīdējus atminētājus sagatavo arī Igaunijas un Lietuvas, bet šogad arī Azerbaidžānas un Gruzijas bruņoto spēku vajadzībām.

Dalība NATO ļauj bruņotajiem spēkiem piekļūt informācijai un zināšanām, kuras Latvijai kā valstij ar ierobežotiem finanšu resursiem vienai būtu grūti apgūstamas, bet kuras ir ļoti nepieciešamas NBS attīstībā, ļaujot izveidot tādus bruņotos spēkus, kas atbilst mūsdienu drošības prasībām un spēj iesaistīties gan kolektīvās aizsardzības, gan krīžu novēršanas pasākumos.

Latvija ir atteikusies no obligātā militārā dienesta, kļūdama par vienīgo Baltijas jūras valstu reģiona valsti, kam ir profesionāla armija. Tādējādi ir panākta finanšu un cilvēku resursu efektīva izmantošana, kas ļauj likt uzsvaru uz bruņoto spēku modernizāciju.

Sabiedrībai kā redzamākais faktors, kas palielināja mūsu drošību pēc iestāšanās NATO, ir Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšana, savukārt priekš NBS tas ir NATO piešķirtais līdzfinansējums Lielvārdes lidlauka attīstībai, iespēja virsniekiem un instruktoriem mācīties NATO skolās.

www.mod.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Nacionālie bruņotie spēki;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv