Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Nodarbinātība

Būtiski samazinās darba izsaukumu skaits viesstrādniekiem no trešajām valstīm

Publicēts 2009-07-24 12:00:39

Samazināt palielināt tekstu

23.07.2009

2009.gada 6 mēnešos Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālēs tika apstiprināti 779 darba izsaukumi ārzemniekiem no trešajām valstīm. Tas ir par 949 izsaukumiem mazāk nekā 2008.gada 1.pusgadā, kad bija apstiprināti 1728 darba izsaukumi.

Tas, ka pieprasījums pēc viesstrādniekiem sarūk, izskaidrojams ar pašreizējo ekonomisko situāciju valstī, ar ražošanas, pakalpojumu un it īpaši būvniecības apjomu samazināšanos. Piemēram, ja 2008.gada 1.pusgadā darbam būvniecības nozarē bija apstiprināti 587 darba izsaukumi, tad šā gada 6 mēnešos - tikai 55. Savukārt apstiprināto darba izsaukumu skaits apstrādes rūpniecībā tajā pašā periodā ir samazinājies no 652 līdz 348. Darba izsaukumu skaita samazināšanās vērojama arī tirdzniecības, transporta un uzglabāšanas, lauksaimniecības un mežsaimniecības, pakalpojumu nozarēs.

Kā papildus iemesls izsaukumu skaita samazinājumam būtu jāmin arī augstās darbaspēka izmaksas, jo darba samaksa vienam viesstrādniekam mēnesī nevar būt mazāka par 480Ls pirms nodokļu nomaksas.

Trešo valstu pilsoņi, kas ir uzaicināti strādāt Latvijā, šā gada pirmajā pusgadā ir ieradušies no Ukrainas (531), Krievijas (76), Baltkrievijas (34), Moldovas (28), Indijas  (20), Armēnijas  (18), Ķīnas  (10), Uzbekistānas  (7), Taizemes (4), ASV  (4) un no citām trešajām valstīm  (47).
 
Lai pasargātu Latvijas darbaspēka intereses un tiesības, gadījumos, kad darba devējs ir paredzējis nodarbināt viesstrādnieku, darba izsaukumu var apstiprināt tikai tad, ja NVA filiālē ir reģistrēta brīvā darba vieta un pēc reģistrēšanas tā ir brīva ne mazāk kā mēnesi.

Jāpiebilst, ka NVA filiālēs tiek veikta iespējamo vietējo darbinieku atlase tām vakantajām darba vietām, uz kurām var pretendēt viesstrādnieki. Taču ja pieprasītajās specialitātēs vairāk nekā mēnesi neizdodas atrast vietējos darbiniekus, darba devējs ir tiesīgs nodarbināt ārzemju speciālistus.

Lai sagatavotu darba devējiem nepieciešamos kvalificētos darbiniekus no vietējām darbaspēka rezervēm, NVA īsteno vairākus pasākumus, piemēram, apmācību pie darba devēja. Arī bezdarbnieku profesionālās apmācības programmas cieši sasaistītas ar darba devēju pieprasījumu un situāciju vietējā darba tirgū.

Atgādināsim, ka NVA filiālēs apstiprina darba izsaukumus trešo valstu pilsoņiem, kuri vēlas nodibināt darba tiesiskās attiecības Latvijā. Savukārt, darba atļaujas viesstrādniekiem izsniedz Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

www.nva.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2022 PRCentrs.Lv