Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Valsts iestādes un politika

Delna: Nevērtējot Rubeņa atbilstību amatam, Demakova nopietni parkāpj sabiedrībai dotos pretkorupcijas solījumus

Publicēts 2007-11-05 18:20:35

Samazināt palielināt tekstu

Demakova nevērtē kriminālapsūdzību Ojāram Rubenim par pietiekamu iemeslu viņa atstādināšanai no Nacionālā teātra direktora amata un neskaidro savus apsvērumus sabiedrībai. Delnas vērtējumā tas ir nopietns labas pārvaldības un ar Delnu noslēgtā Jauno trīs brāļu uzraudzības līguma pārkāpums.

Kultūras ministrijas bezdarbība pēc kriminālapsūdzības celšanas pret Nacionālā teātra direktoru Ojāru Rubeni ir vērtējama gan kā organizāciju starpā slēgtā līguma pārkāpums, gan kā labas pārvaldības neievērošana ministrijas ietvaros. To pamato fakts, ka apsūdzība ir tikusi celta par Ojāra Rubeņa kā amatpersonas darbībām. Lai arī uzrādītā apsūdzība nav saistīta ar Ojāra Rubeņa darbību Nacionālā teātra direktora amatā, pats kriminālapsūdzības fakts par iespējamām valsts amatpersonas noziedzīgām darbībām ir nopietns pamats, lai apšaubītu attiecīgās amatpersonas spēju atbildīgi un atbilstoši sabiedrības labumam rīkoties ar tai uzticēto publisko varu un līdzekļiem. Kultūras ministrijas bezdarbība liek apšaubīt Kultūras ministrijas nodomu nopietnību vienlīdzīgi un stingri vērsties pret ētiskiem un tiesiskiem pārkāpumiem savas kompetences ietvaros, un tādējādi grauj sabiedrības uzticēšanos ministrijas godprātībai arī Jauno trīs brāļu projektu īstenošanā.

Delna 2007.gada 11.septembrī vērsās pie Kultūras ministres ar lūgumu izvērtēt, vai, ņemot vērā pret Ojāru Rubeni celto kriminālapsūdzību par viņa kā valsts amatpersonas darbībām, ir iespējams viņam arī turpmāk uzticēt veikt noteiktos uzdevumus un funkcijas Nacionālā teātra vadībā. Delna aicināja ministri par saviem apsvērumiem un secinājumiem informēt sabiedrību. Delna norādīja, ka krimināli apsūdzētas personas atrašanās vienas no nacionālā mēroga kultūras iestādēm vadībā, met nopietnu šaubu ēnu uz ministres ar Delnu 2005.gadā parakstītajā sadarbības līgumā sabiedrībai doto solījumu "nepieļaut nekādu rīcību, kas apšaubītu šo iestāžu darbības atbilstību labas pārvaldības principam" (Līguma 1.2.punkts) un "aktīvi vērsties pret jebkādu negodīgu un neētisku rīcību" (1.3.3. punkts) un "uzticētās publiskās varas un līdzekļu izmantošanu savam vai citu personu labumam", kā arī "mantisku un personisku ieinteresētību tulkojot iespējami plaši" (1.3.2. punkts).

Valdības prettiesiskā lēmuma dienā par KNAB vadītāja atstādināšanu, 16.oktobrī, tapušajā vēstulē (pārkāpti sadarbības līguma un Iesniegumu izskatīšanas likuma termiņu nosacījumi) ministre norāda: "Kopumā saglabāju uzticību Latvijas valsts tiesībsargājošām iestādēm, tai skaitā, Ģenerālprokuratūrai. Esmu pārliecināta – ja Ģenerālprokuratūras rīcībā būtu kādi apsvērumi, kas liktu tai saprātīgi šaubīties par Nacionālā teātra direktora iespējām pilnvērtīgi pildīt savus pienākumus, tā nekavējoties būtu tos darījusi zināmus Kultūras ministrijai vai Rubeņa kungam personīgi. Turpretim vēstule, kuru mudināt mani rakstīt Ģenerālprokuratūrai, manuprāt būtu vērtējama kā ieganstu "zvejošana" un faktiski kā politiska iejaukšanās šīs tiesībsargājošās iestādes darbā."

Ministre norāda, ka Nacionālais teātris esot atradies krīzes priekšvakarā, bet "sabiedrībā plaši pazīstamajam un enerģiskajam cilvēkam" Ojāram Rubenim esot ticis dots uzdevums izvest to no šīs krīzes. Ministrei esot pamats domāt, ka ar šo izdevumu amatpersona "pārliecinoši tiek galā", lai arī nevarot gaidīt, ka "visspožākie rezultāti tiks sasniegti jau gada laikā." Ministre atsaucas uz teātra mākslinieciskā vadītāja Edmunda Freiberga personisko un "spožāko aktieru turpat vienbalsīgo" uzskatu, ka Rubeņa kunga aiziešana nozīmētu nepieļaujamas krīzes atjaunošanos teātrī.

Uz Delnas argumentu par ministres politisko atbildību ar visu savu rīcību vairot sabiedrības uzticību valsts varai Demakova vēstulē norāda: "Neapšaubu Jūsu tēzi, ka politiķim piemīt politiska atbildība. Politiska atbildība gan ir plašs jēdziens, kas cita starpā nozīmē arī atbildību par savas rīcības praktiskajām sekām."

Delnas vadītājs Roberts Putnis komentē: "Nav saprotams, kā tagad ticēt Kultūras ministrei, ka joprojām ir nopietni ņemams Demakovas kundzes 2005.gadā sabiedrībai dotais solījums vērsties pret jebkādiem ētiskiem un likuma pārkāpumiem Jauno trīs brāļu būvniecībā, ja pat prokuratūras savākti pierādījumi tādā apjomā, kas ļauj celt kriminālapsūdzību, nav pietiekams iemesls, lai izvērtētu lietas apstākļus un ministres tieši pakļautas amatpersonas atbilstību ieņemamajam amatam. Papildu ēnu uz ministres nodomu patiesumu un personisko integritāti met viņas beziebilžu līdzdalība prettiesiskajā valdības balsojumā par KNAB priekšnieka Alekseja Loskutova atsādināšanu no amata, pakļaujoties Ministru prezidenta tikai un vienīgi politiskiem argumentiem."

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Delna; KNAB; Roberts Putnis;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv