Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Valsts iestādes un politika

Delna: Vācijas lielākais laikraksts piemin Lemberga aresta gadadienu

Publicēts 2008-03-18 09:33:59

Samazināt palielināt tekstu

17.03.2008

Vara bez goda

Aivara Lemberga, kas reiz vēlējās kļūt par Latvijas ministru prezidentu, kāpiens un kritiens / Robert von Lucius

RĪGA, 11.marts. Latvijā populārās interneta avīzes Delfi izvēle vēstis par Lemberga mājas aresta nosacījumu atvieglošanu publicēt kriminālziņu rubrikā bija tikai vien kā oda kodiens iepretim zaudējumu sērijai, kas Aivaram Lembergam bija jāpārcieš pērn. Vēl tikai pirms diviem gadiem Lembergs tika vērtēts kā viens no iespējamiem Latvijas valdības vadītāja amata kandidātiem. Daudzi viņu vērtēja pat kā ietekmīgāko Latvijas cilvēku. Starplaikā tas ir mainījies, neskatoties uz Lemberga vairākkārt pierādīto spēju arvien no jauna atgūties no sitieniem: brīvība, gods un nauda ir zaudēta, taču vara viņam joprojām ir.

Daudzi cilvēki uzņēmēja un pilsētas mēra stāstā redz zīmes par labu pārmaiņām Latvijā. Prokuratūras stingrība parāda, ka šī iestāde tiešam nopietni vēlas atbrīvot savu valsti no sloga, kas uz to gulstas – liela apjoma politiskās korupcijas.

Bijušais ārlietu ministrs Artis Pabriks norāda, ka Latvija no pārējām Baltijas valstīm ievērojami atšķiras ar oligarhu ietekmi, kas izriet no pārejas laikā gūtā kapitāla un tā sasaisti ar politiku. Igaunijā šāda problēma faktiski neeksistējot, kamēr Lietuvā par ietekmi cīnoties kādi desmit grupējumi, kas līdzsvarojot to varu. Latvijā varot runāt par diviem, trīs, četriem oligarhiem.

Precīzi pirms gada Latvijas pretkorupcijas iestāde arestēja Lembergu. Izmeklēšana uz priekšu virzās smagi, jo daudzie finanšu darījumi ir savīti neskaitāmu firmu labirintos tādās nodokļu paradīzēs kā Lihtenšteina. Un šīs nav tās uz informācijas sniegšanu naskākās valstis. Latvijas presē plaši tiek pārrunāta arī "ietekmīgu politiķu" iesaiste Lemberga tīklos. Prokuratūra rezultātus sola "drīz", runa vēl esot tikai par "tehniskas dabas jautājumiem". Prokuratūras pārmetumu saraksts gan ir garš: kukuļodošana un ņemšana, izspiešana, varas ļaunprātīga izmantošana, nodokļu nemaksāšana, naudas atmazgāšana. Kopš šī gada sākuma Lembergam vairs nav pieejas lielai īpašumu daļai. Ģenerālprokuratūra panāca gan bankas kontu, gan 27 uzņēmumu īpašumdaļu arestu, kas saskaņā ar apsūdzību tieši vai netieši pieder Lembergam vai viņa abiem bērniem.

Lemberga dzīves gājums tiešām atspoguļo Latvijas pēdējo divu desmitgažu vēsturi. Lembergs veiksmīgi pārdzīvoja komunisma sabrukumu, demokrātijas izveidošanos un valsts iestāšanos ES. Lembergs ir Ventspils pilsētas mērs, kura uzraudzībā bija viena no Baltijas jūras lielākajām ostām, kas pelnīja un pelna no naftas un citu Krievijas produktu tranzīta.

Kopš aresta spēkā stāšanās pirms gada Lembergs vairs nevar pildīt mēra pienākumus, lai gan formāli joprojām ir amatā. Par atlaišanu atbildīga būtu pilsētas dome, taču tajā Lembergam joprojām ir garantēts vairākums.

Pirmos aresta mēnešus Lembergs pavadīja cietumā, kas vēlāk tika nomainīts pret mājas arestu. Kopš tas ir mīkstināts, Lemergs joprojām ir ierobežots savā kustības brīvībā. Ar virkni izmeklēšanā iesaistītu personu Lembergam nav brīv tikties. Tiesnešiem esot bijusi vajadzīga pusotra stunda, lai nolasītu spriedumu ar jaunajiem aresta ierobežojumiem. Latvijas prezidents Valdis Zatlers Lemberga formālo atrašanos mēra amatā ir nodēvējis par "nenormālu", bet viņa priekštece Vaira Vīķe-Freiberga norādīja, kas tas "neesot ētiski".

Bijusī valsts galva Lemberga acīs ir viena no viņa ļaunākajiem ienaidniekiem. Viņš noraida visus pārmetumus kā "politiski motivētus". Līdzās bijušajai prezidentei Lemberga pretinieki esot arī ASV valdība un amerikāņu miljardieris Džordžs Soross, kas Latvijā līdzīgi citām Austrumeiropas valstīm ar naudu atbalsta nevalstiskās organizācijas, kas strādā ar pretkorupcijas jautājumiem. Viens no līdzekļiem pretinieku apkarošanai ir sūdzību gūzma: lielākā Latvijas dienas avīze un sabiedriskā televīzija ir norādījušas, ka Lembergs regulāri sūdzoties un tiesājoties. Lembergs Hamburgā bija iesūdzējis arī šo laikrakstu, tiesvedība turpinājās divās instancēs, taču savu mērķi Lembergs nesasniedza, lai gan viņa advokāti Latvijā jau priekšlaicīgi ziņoja par "uzvaru", ar kuru lepojās viņa ietekmē (to gan viņš noliedz) esošie mediji. Tomēr kopumā Lembergam joprojām ir ietekme valstī, kur šobrīd politiķi gandrīz vai katru dienu maina partijas un dibina jaunas. Savukārt, Lembergu par ministru prezidentu izvirzījusī Zaļo un zemnieku savienība iepriekšējās vēlēšanās bija otrajā vietā.

Administratīvā reforma gan varētu novest pie tā, ka šis politiskais spēks nākamā gada pašvaldību vēlēšanās zaudētu dažās pašvaldībās, tomēr kopumā aptuveni desmit procenti vēlētāju vēl šobrīd atbalsta šo partiju. Politiķu vidū bijušais premjers Emsis bija spiests atkāpties no parlamenta priekšsēdētāja amata afēras dēļ, ar kuru arī saistās Lemberga vārds. Baltijas angliskais laikraksts The Baltic Times ir saskaitiījis 31 parlamenta deputātu, kuri varētu būt saņēmuši naudu no Lemberga. Arī bijušais premjers Kalvītis norāda, ka esot redzējis ar Lemberga vārdu saistītus dokumentus, kuri liecinot par iespējamiem maksājumiem politiskām partijām. Vaira Vīķe-Freiberga uz atvadām norādīja, ka virs "dažiem" šūpūjoties Damokla zobens. Ja Latvija esot tiesiska valsts, tad tas drīz vien kritīšot.

Text: F.A.Z., 12.03.2008, Nr. 61 / Seite 3

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Delna; Vaira Vīķe-Freiberga; Artis Pabriks; Aivars Lembergs; Valdis Zatlers;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv