Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Lauksaimniecība

Diskutē ar lauksaimniekiem par īpašajiem noteikumiem papildus valsts tiešo maksājumu reformā

Publicēts 2007-03-08 16:30:21

Samazināt palielināt tekstu

Šodien, 8. martā, Zemkopības ministrijas (ZM) speciālisti tikās ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP), Zemnieku saeimas un citu lauksaimnieku organizāciju un apvienību pārstāvjiem, lai apspriestu ZM sagatavoto papildus valsts tiešo maksājumu (PVTM) reformas īpašo noteikumu modeli, kādu nākamnedēļ piedāvāt saskaņošanai Eiropas Komisijā (EK).

EK iecerētā PVTM reforma, kas jau 2007. gadā ieviešama visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, paredz, ka viena daļa no finanšu aploksnes tiks maksāta saistīti – par reālo lauksaimniecisko ražošanu (hektāru, dzīvnieku, tonnu), bet otra daļa tiks izmaksāta atdalīti – par saražoto iepriekšējā pārskata periodā. Lai saņemtu ar ražošanu saistīto maksājumu, lauksaimniekam saglabāsies pienākums veikt ražošanu, tāpat kā līdz šim, savukārt no ražošanas atdalīto maksājumu saņems tas pats lauksaimnieks, bet tikai balstoties uz iepriekšējo ražošanas pieredzi.

"Īpaši jāuzsver, ka kopējais maksājumu apjoms šīs reformas dēļ nesamazinās, mainās tikai to izmaksas modelis. Turklāt lielākajai daļai Latvijas saimniecību šī reforma atbalsta maksājumu kārtību neietekmēs vispār," skaidro ZM valsts sekretāres vietnieks Aivars Lapiņš.

Tomēr, tā kā EK lēmums par PVTM reformas ieviešanu jau šogad tapa zināms tikai šā gada sākumā un Latvijas lauksaimniekiem, kuri plānojuši darbības paplašināšanu, attīstību vai jaunas saimniecības izveidošanu, šīs reformas tik sasteigta ieviešana varētu sagādāt būtiskas neērtības, sarunā ar ES lauksaimniecības komisāri Mariannu Fišeri – Bēlu 1. martā zemkopības ministrs Mārtiņš Roze vienojās, ka EK attiecībā uz Latviju pieļaus atsevišķus izņēmumus dažās no reformas normām.

ZM izstrādātajā un ar lauksaimnieku organizācijām apspriestajā modelī iestrādāti vairāki būtiski izņēmumi PVTM reformas īstenošanā. Viens no tiem paredz īpašu un motivējošu maksājumu saņemšanas kārtību saimniecībām, kurās veiktas sējumu struktūras izmaiņas vai platību palielināšana. Tāpat arī jaunajiem lauksaimniekiem, kuri laika posmā no 2006. gada 15. maija līdz 2007. gada 1. martam būs reģistrējuši jaunu saimniecību un līdz šā gada 15. maijam pieteikušies LAD uz valsts papildus maksājumiem (VPM), tiks piemērots īpašais gadījums, kas paredz, ka atbalstu piešķir par visiem 2007. gadā VPM atbilstošajiem hektāriem.

šodienas sanāksmes noslēgumā ZM un lauksaimnieku organizāciju pārstāvji vienojās, ka vēl līdz nākamās nedēļas sākumam lauksaimnieki iesniegs savus priekšlikumus un komentārus par ZM izstrādāto īpašo reformas noteikumu modeli, savukārt LOSP sēdes laikā sarunā ar lauksaimniekiem zemkopības ministrs sagaida galējo atbildi par to, kuru variantu iesniegt EK.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Lauksaimniecības reforma; Zemnieku saeima; Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv