Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Bizness

Dobeles Dzirnavnieks: pasaules graudu tirgus mainās līdz ar cilvēku ieradumiem

Publicēts 2008-04-23 10:24:12

Samazināt palielināt tekstu

22.04.2008

Neskatoties uz graudu ražošanas apjomu pieaugumu pasaulē, globāli ir novērojams to deficīts. Šīs situācijas iemesli ir saistīti ar cilvēku ieradumu maiņu un lielvalstu ekonomisko situāciju. "Ķīnas un Indijas ekonomiskā attīstība ir radījusi situāciju, ka šo valstu iedzīvotāji uzturā arvien vairāk sāk izmantot pārtikas produktus, kuru ražošanai tiek izmantoti graudaugi. Turklāt pēdējo gadu laikā ievērojami pieaugusi graudaugu izmantošana biodegvielas ražošanai, kas vēl vairāk saasina graudu trūkumu, ko izraisījuši nelabvēlīgie klimatiskie apstākļi," stāsta AS "Dobeles dzirnavnieks" padomes priekšsēdētājs un Latvijas Labības pārstrādātāju asociācijas vadītājs Vitauts Paškausks, piebilstot, ka Latvijā iespējams īslaicīgs pieprasījuma kritums pēc miltu izstrādājumiem, kurus nomainīs kartupeļi.

Pieaug ražošana un cenas

Šobrīd tirgū ir novērojams zināms paradokss. Graudu ražošana pasaulē pieaug. Kopš 1961.gada pasaules graudu ražas kopējais apjoms ir pieaudzis par trim reizēm, turklāt planētas iedzīvotāju skaits ir palielinājies tikai divas reizes. Saskaņā ar ANO Pārtikas lauksaimniecības organizācijas datiem graudu ražošanas apjoms 2007.gadā bija 2101 miljoni tonnu, kas ir par 4,6% vairāk kā gadu iepriekš. Turklāt ir novērojama pasaules graudu krājumu samazināšanās un graudu kultūru sadārdzināšanās, kas pēc Worldwatch Institute domām ir saistīts ar tās produkcijas daļas palielināšanos, kas tiek izmantota lopbarības un biodegvielas ražošanai. Eksperti atzīmē, ka pirmo reizi 15 gadu laikā daudzas graudu ražotājvalstis sākušas ierobežot eksportu, lai apmierinātu savas vajadzības.

Kopumā tupina sadārdzināties kvieši, ko veicina šādi faktori: kviešu krājumu sarukums, graudu audzētāju zemais piedāvājums, gaidot turpmāku cenu kāpumu. Kopš pagājušā gada maija kviešu cena pieaugusi vairāk kā divas reizes, ASV biržās sasniedzot 480$ atzīmi par tonnu.

"Miltu un graudu cenu pieauguma iemesli 2007.gada otrajā pusē ir nelabvēlīgie laikapstākļi (plūdi un sausuma periodi), degvielas cenu kāpums, kā arī tādi faktori kā iedzīvotāju skaita pieaugums, nepietiekamas investīcijas lauksaimniecības tehnoloģiju attīstībā un pilsētu attīstība. Situāciju saasina arī fakts, ka piecu gadu laikā graudu pārvadājumi pāri okeānam sadārdzinājušies gandrīz piecas reizes. Lai saražotu 1kg graudu nepieciešami 900 litri ūdens, tādēļ pastāvīgi pieaugošais pieprasījums pēc saldūdens arī kļuvis par iemeslu cenu pieaugumam graudiem," piebilst V.Paškausks.

Eksperti prognozē, ka naftas cenu kāpuma dēļ, palielināsies gan graudu ražošanas, gan importa izmaksas. Londonas izpētes centra Economist Intelligence Unit analītiķi prognozē, ka graudaugu cenu kāpums turpināsies vēl tuvākos divus gadus, un gaidāms, ka līdz 2009. gadam cenu kāpums būs kā minimums 25 %.

Jaunās prioritātes: automobiļi un lopi

Kā vēsta Worldwatch Institute, pārtikai tiek izmantoti tikai 48% no kopējā graudaugu skaita, pārējie - 35% ir domāti lopbarībai, bet 17% - biodegvielas ražošanai, piemēram, etanolam.

Trešdaļa graudu, kas izaudzēti ASV, tiek izmantoti, lai ražotu enerģiju. Tādā veidā visu laiku augošās naftas cenas piespiež Amerikas iedzīvotājus kā degvielu izmantot etanolu, kas tiek ražots no kukurūzas. Biodegvielas ražošanas vajadzībām ASV 2007. gadā kukurūzas raža tika palielināta par 20%. Degvielas ražotāju lielā pieprasījuma dēļ kukurūza ir kļuvusi divreiz dārgāka, kas ir par iemeslu tūlītējam cenu kāpumam gaļas izstrādājumiem, kas savukārt notiek tāpēc, ka kukurūza ir galvenā lopbarība. Turklāt augstās degvielas cenas ir par iemeslu tam, ka zemnieku saimniecības samazina sējumu platības. Tādā veidā arvien mazāk graudaugu paliek pārtikas rūpniecībai, kas atkal izraisa cenu kāpumu.

Ir vēl viena interesanta tendence: palielinoties Ķīnas un Indijas iedzīvotāju ienākumu līmenim un pakāpeniski nostabilizējoties vidusslānim, palielinās arī patērējamo pārtikas produktu klāsts - pārtika kļūst aizvien daudzveidīgāka. Izpētes centrs Economist Intelligence Unit vēsta, ka šajās valstīs palielinās pieprasījums pēc liellopu un putnu gaļas, kuru audzēšanai ir nepieciešami visa veida graudaugi. Lai izaudzētu vienu kilogramu liellopa gaļas ir nepieciešami 7 kg graudaugu, lai izaudzētu vienu kilogramu cūkgaļas nepieciešami 3 kg graudaugu. AS "Dobeles dzirnavnieks" padomes priekšsēdētājs uzsver: "Ir vērojamas zināmā mērā revolucionāras tendences Ķīnas un Indijas iedzīvotāju produktu patēriņā. Pateicoties tam, ka ir audzis cilvēku labklājības līmenis un viņi sev var atļauties vairāk, tradicionālo rīsu vietā arvien biežāk viņi izvēlas maizi. Šis ir ļoti liels tirgus, kurā arvien pieaug graudaugu un miltu patēriņš visdažādākajām vajadzībām".

Apgrūtināta sējumu platību palielināšana

Straujais planētas iedzīvotāju skaita pieaugums ir izraisījis agrāro platību apbūvi ar jauniem rūpniecības uzņēmumiem un dzīvojamajiem kvartāliem. Piemēram, Ķīnā pēdējo desmit gadu laikā aramzemes platības ir samazinājušās par astoņiem miljoniem hektāru. Krievijā, kura aizņem 10% no sauszemes, pēdējo trīs gadu laikā aramzemes platības ir samazinājušās par 2,5 miljoniem ha. Speciālisti atzīst, ka pašreiz pasaule ir gandrīz izsmēlusi graudaugu audzēšanas resursus.

Ķēdes reakcija

"Graudaugu tirgus ir ļoti integrēts, tāpēc tiklīdz palielinās viena kultūrauga cenas, tas tūlīt ietekmē arī citus. Vēl vairāk - cenu kāpums graudaugiem ietekmē arī gaļas izstrādājumu, makaronu un citu produktu cenas," stāsta Vitauts Paškausks, piebilstot, ka izplatītais viedoklis par to, ka miltu cenu kāpums tieši atspoguļojas maizes cenās, ir maldīgs. Kā liecina Latvijas Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) dati, izdevumi miltiem sastāda tikai 20% no visiem nepieciešamo izejvielu izdevumiem, kas tiek patērēti maizes ražošanai.

Starptautiskais Valūtas fonds un Pasaules Banka ziņo par pasaules pārtikas krīzi. Ēģiptē, kur galvenie pārtikas produkti ir maize un rīsi, pāris mēnešu laikā to cena ir divkāršojusies. Meksikā pēdējā gada laikā ir divkāršojusies kukurūzas plāceņu cena, Itālijā makaronu un citu kviešu produktu cenas ir palielinājušās pusotru reizi. Eiropā un Centrālajā Āzijā pagājušajā gadā inflācija sastādīja 10 %, bet maizes un graudaugu cenas auga par 23%. Pārtikas cenas apmēram par 10% auga arī Japānā, kur tās nebija mainījušas kopš 1991. gada. ANO Pārtikas lauksaimniecības organizācija ziņo, ka pašreiz pasaulē 37 valstis ir saskārušās ar pārtikas trūkumu, turklāt šobrīd pārtikas krājumu rādītāji pasaulē ir zemākie kopš 1980.gada.

Krīze graudaugu jomā pasaules tirgū ir novērojama jau trešo gadu un prognozes rāda, ka piedāvājums atkal būs mazāks par pieprasījumu.

Prognozes par ražu nav iepriecinošas

Economist Intelligence Unit centra pētnieki prognozē, ka šogad graudaugu raža ASV, Austrālijā un Kanādā būs slikta, turklāt vissliktākā situācija ir paredzama Austrālijā, kur sausuma dēļ ražas zaudējumi būs 20%. Daudzās Eiropas Savienība (ES) valstīs ražas novākšanas laikā bija ļoti lietains laiks, kas atspoguļojas arī rezultātos.

Zemkopji ražu cenšas palielināt, paplašinot aramzemes platības. Tomēr zemo uzkrājumu dēļ stabilizēt tirgus situāciju uzreiz nebūs iespējams. Lai to izdarītu ir nopietni jāpalielina ražas apjoms, ko tuvāko pāris gadu laikā nav iespējams izdarīt.

Graudaugu vietā pērk miltus

Kā vēsta Starptautiskā graudaugu padome (SGP), straujo kviešu cenu kāpuma dēļ ir vērojams pieaugums miltu tirdzniecībā. Tiek paredzēts, ka tuvāko gadu laikā Brazīlija pirmo reizi kļūs par lielāko miltu pircēju pasaulē.

Pēc SGP domā, lai arī Kazahstāna paliks līderpozīcijās kā lielākā miltu eksportvalsts, tās piegādes var samazināties. ES, kas atrodas otrajā vietā, palielinās miltu eksportu. Pateicoties eksportam uz Brazīliju pirmo reizi pēdējo gadu laikā Argentīna var kļūt par trešo lielāko miltu eksportētāju.

Latvijā īslaicīga ieradumu maiņa

Latvijas graudaugu tirgū situācija nav tik bēdīga salīdzinājumā ar citām valstīm. "Neskatoties uz to, ka ražas apjomi ir diezgan nestabili un daudz kas ir atkarīgs no laika apstākļiem, pēdējo gadu laikā nav novērots deficīts, kas dod iespējas palielināt graudaugu eksporta apjomus. Mēs prognozējam, ka Latvijā tuvāko gadu laikā graudaugu cenas īpaši nemainīsies," stāsta AS "Dobeles Dzirnavnieks" pārstāvis.

Tai pašā laikā pārtikas produktu cenas jau sasniegušas augstu līmeni. "Latvijā 2007.gadā maizes cenas kāpušas gandrīz par 50% un situācija tirgū rāda, ka tā vēl nav galējā robeža, jo vēl joprojām turpina augt izejvielu un citu resursu cenas, kas ir nepieciešami maizes ražošanai. Pašreiz graudaugu pārstrāde atrodas sarežģītā situācijā, jo mūsu izmaksas patstāvīgi aug, bet tajā pat laikā patērētāju pirktspēja nepalielinās. Kā vēsta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs, Latvijas iedzīvotāji ir sākuši mazāk patērēt maizi, un mēs pieļaujam, ka drīzumā daudzi iedzīvotāji izvēlēsies kartupeļus miltu izstrādājumu vietā, taču tā būs īstermiņa parādība," paredz AS "Dobeles Dzirnavnieks" padomes priekšsēdētājs Vitauts Paškausks.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Dobeles Dzirnavnieks, AS;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv