Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Enerģētika

Eksperti precizē ziņojumu par valsts nodrošinājumu ar bāzes elektroenerģijas ražošanas jaudām

Publicēts 2008-02-13 09:23:11

Samazināt palielināt tekstu

12.02.2008

Šodien, 12. februārī, notika enerģētikas ekspertu diskusija par sagatavoto ziņojuma projektu par valsts nodrošinājumu ar bāzes elektroenerģijas ražošanas jaudām. Tikšanās laikā ekspertiem tika prezentēts ziņojums, pēc kura tika izteikti priekšlikumi tā aktualizācijai. Paredzēts, ka 21. februārī ziņojuma projekts tiks nodots starpinstitūciju saskaņošanai.

Neatkarīgi no Ignalīnas AES projekta virzības, jāattīsta bāzes jaudu projekti Latvijā, tāpēc Ekonomikas ministrija ar enerģētikas ekspertiem ir sagatavojusi ziņojuma projektu "Elektroenerģijas ražošanas jaunu bāzes jaudu ieviešanas varianti". Ziņojumā tiek izteiktas prognozes par nepieciešamajām elektroenerģijas jaudām nākotnē, tiek analizētas dažādu elektrostaciju variantu priekšrocības un trūkumi, izvirzīti piemērotākie risinājumi, to vieta un nākamie soļi.

Saliekot kopā pārvades sistēmas operatora informāciju par nākotnē gaidāmo elektroenerģijas jaudas deficītu un enerģētikas ekspertu vērtējumu par piemērotākajiem risinājumiem, ziņojumā tiek paredzēta divu staciju būvniecība. Viena no tām - 400 megavatu gāzes stacija Rīgā un otra – 400 megavatu cietā kurināmā stacija Kurzemē.

Elektrostaciju veida izvēles pamatā ir resursu piegādes garantijas un ilgtspējība, jaudas pieejamības drošums, enerģijas cena ietverot maksu par ietekmi uz vidi un projekta īstenošanas laiks. Gāzes kā energoresursa priekšrocība ir ieviešanas ātrums, trūkumi – resursu struktūras vienveidība un cenu nestabilitāte. Savukārt ogļu priekšrocība ir tirgus stabilitāte, bet trūkumi nepieciešams vairāk CO2 kvotu nekā gāzes gadījumā un sarežģītā ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra.

Paralēli darbam pie jaunu bāzes jaudu stacijām, tiks apgūts atlikušais koģenerācijas potenciāls un notiks līdzsvarota atjaunojamo energoresursu izmantošana.

Kā zināms pagājušajā gadā, piesaistot vairāk kā 20 enerģētikas ekspertus tika izstrādāts viedoklis par jaunu bāzes staciju veidošanu Latvijā. Eksperti no atbildīgajām ministrijām, "Latvenergo", "Rīgas siltuma", Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Fizikālās Enerģētikas institūta, Latvijas valsts mežzinātnes institūta "Silava" u.c. secināja, ka jaunas bāzes elektrostacijas būvniecība Latvijā ir uzskatāma par nepieciešamu nosacījumu elektroenerģijas lietotāju ilgtspējīgas elektroapgādes nodrošināšanai.

www.em.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv