Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Bankas, kredīti un līzings

Fiziskas personas maksātnespējas process pat pēc likuma grozījumu stāšanās spēkā būs pieejams tikai nelielai daļai kredītņēmēju

Publicēts 2009-06-16 13:59:18

Samazināt palielināt tekstu

15.06.2009

1. jūlijā spēkā stāsies grozījumi Maksātnespējas likumā, kas fiziskas personas maksātnespējas procesu padarīs ievērojami lētāku un mazliet īsāku.

„Likuma grozījumi ir nozīmīgs Latvijas Kredītņēmēju apvienības (turpmāk – LAKRA) sasniegums, jo ir izdevies panākt, ka maksātnespējas administratora atalgojums tiek samazināts trīs reizes. Tas vismaz daļai nopietnās grūtībās nonākušu kredītņēmēju dos iespēju likumīgā ceļā nokārtot savas kredītsaistības, iespēju robežās norēķināties ar kreditoriem un tikt atbrīvotiem no parādsaistībām. Līdz šim cilvēki, kas vairs nespēj pildīt kredītsaistības kļūst par parādniekiem līdz kapa malai, jo nevienojoties ar kredītiestādi par iespējamo sadarbību, viņi zaudē īpašumus un starpība starp kredīta pamatsummu un īpašuma šī brīža vērtību, tiek piedzīta no visiem viņu pierādāmajiem ienākumiem. Tas nozīmē, ka visticamāk cilvēks vai nu emigrē vai arī turpina strādāt šajā valstī nelegāli, nemaksājot nodokļus, slapstoties no parādu piedzinējiem un tiesu izpildītājiem. Neviens no šiem variantiem nesekmē valsts atveseļošanos un cilvēka vēlmi dzīvot un strādāt Latvijā,” uzskata LAKRA valdes priekšsēdētājs Ainārs Gorenko.

Kā ziņots iepriekš, šī gada pavasarī politiskā apvienība LPP/LC iesniedza Saeimā LAKRA izstrādātos grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredzēja padarīt fiziskas personas maksātnespējas procesu pieejamu ikvienam kredītņēmējam. Diemžēl vairums deputātu nobalsoja pret LAKRA izstrādātajiem grozījumiem, argumentējot, ka vienkāršs, lēts un ātrs maksātnespējas process ir izdevīgs tiem cilvēkiem, kas darbojušies nekustamo īpašumu biznesā, lai gan tieši šie cilvēki lielākoties ir spējīgi samaksāt gan administratora atlīdzību, gan pārējos ar procesu saistītos izdevumus.

„Tajā pat laikā vēl līdz šim brīdim valdība nav pieņēmusi nevienu lēmumu, kas aizstāvētu un palīdzētu kredītņēmējiem, kas zaudējuši darbu, kuru ienākumi samazinājušies vai kuri nespēj vienoties ar kredītiestādēm par parādu restrukturizēšanu,” uzsver A. Gorenko.

Lai gan ir izdevies panākt, ka maksātnespējas process ir kļuvis lētāks, tas vēl arvien ir pārāk dārgs un sarežģīts. Piemēram, cilvēkam, kuram ir viens dzīvoklis un viena automašīna, pusotra gada laikā maksātnespējas process izmaksās vairāk kā piecus tūkstošus latus. Šī brīža apstākļos tā ir milzīga summa. „Tāpat ir skaidrs, ka bezdarbniekiem, pensionāriem un strādājošajiem, kura ienākumi ir zem 540 latiem pēc nodokļu nomaksas nebūs iespējas uzsākt procesu. Tas nav pareizi, jo lielākajai sabiedrības daļai tiek liegta iespēja aizstāvēt savas tiesiskās un ekonomiskās intereses likumīgā ceļā. Tāpēc LAKRA  turpinās darbu pie tā, lai ikvienam kredītņēmējam būtu izvēles tiesības – turpināt visiem veidiem cīnīties par īpašumu saglabāšanu un sadarbības veidiem ar kredītiestādi vai arī likumīgi bankrotēt,” uzsver LAKRA konsultants Jānis Āboliņš.

Piektdien, 12. jūnijā LAKRA pārstāvji piedalījās Maksātnespējas jautājumu konsultatīvās padomes sēdē, kurā tika izskatīts ziņojums par Maksātnespējas likuma grozījumu virzību, papildus nepieciešamajiem grozījumiem un to izstrādāšanas otrās kārtas uzsākšanu.

Arī LAKRA iesniegs savus priekšlikumus turpmākiem likuma grozījumiem. „Pat pēc tik būtiskas maksātnespējas administratora atalgojuma samazināšanas, process ir pārāk dārgs, īpaši ņemot vērā to, cik strauji krītas cilvēku maksātspēja. Vēl arvien ir nerisināts arī galvotāju aizsardzības jautājums kredītņēmēja maksātnespējas procesa laikā,” norāda J.Āboliņš. Arī A. Gorenko uzsver, ka šī brīža situācija ir ļoti bīstama valsts nākotnes attīstībai kopumā: „Ja kredītņēmējiem un citiem cilvēkiem, kam objektīvu apstākļu dēļ ir izveidojušies parādi, nebūs iespējas likumīgi atrisināt savas problēmas, viņi vienkārši zaudēs īpašumus, bet nekad nespēs pilnvērtīgi atgriezties ekonomiskajā apritē, līdz ar to arī Valsts kasē nenonāks šīs personas nodokļu maksājumi. Tas negatīvi ietekmēs ne vien personas, bet arī visas valsts nākotni.”

LAKRA jau vēstīja, ka pēdējā laikā ir būtiski palielinājusies privātpersonu interese par maksātnespējas jautājumiem. Īpaši bieži konsultācijas šajā jautājumā vēlās saņemt valsts sektorā strādājošie – policisti, skolotāji, ārsti un valsts pārvaldes iestāžu darbinieki. Uz konsultācijām par iespējām uzsākt maksātnespējas procesu vērsusies arī virkne banku darbinieku.

Papildu informācija par LAKRA – www.kreditnemeji.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Latvijas kredītņēmēju apvienība; LAKRA;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv