Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Pasākumi, notikumi, semināri, konferences, tikšanās

Gaidis Bērziņš ar vēstures ekspertu Strodu pārrunās gatavošanos starptautiskajai konferencei par totalitāro režīmu noziegumiem

Publicēts 2007-12-12 01:54:30

Samazināt palielināt tekstu

11.12.2007

Rīt, 12. decembrī, tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš tiksies ar vēstures ekspertu dr. Heinrihu Strodu, lai pārrunātu gatavošanās procesu 2008. gadā paredzētajai augstākā līmeņa starptautiskajai konferencei, kas tiks veltīta diskusijai par totalitāro režīmu pastrādāto noziegumu starptautisko nosodīšanu.

Tieslietu ministrijas izvirzītais vēstures eksperts H.Strods šā gada 29. novembrī Briselē piedalījās Eiropas Komisijas (turpmāk – EK) rīkotajā ekspertu seminārā, kurā tika pārspriesta sagatavošanās nākamā gada konferencei.

Pašlaik Eiropas Savienības (turpmāk – ES) Tieslietu un iekšlietu ministru padomē notiek diskusijas par ietvarlēmuma projektu par rasismu un ksenofobiju. Tas paredz pienākumu dalībvalstīm noteikt, ka noziedzīgi nodarījumi, kas veikti saistībā ar rasismu un ksenofobiju, tiek krimināli sodīti. Krimināli sodīta tiks arī genocīda noziegumu (piemēram, holokausta) publiska attaisnošana, noliegšana vai rupja banalizēšana.

Šis ietvarlēmuma projekts neattiecas uz komunistiskā režīma laikā Austrumeiropas valstīs pastrādātajiem noziegumiem, tādēļ Gaidis Bērziņš projekta apspriešanas gaitā vairākkārt ir aicinājis ietvarlēmumu attiecināt uz visu totalitāro režīmu, tostarp komunistiskā režīma, izdarītajiem noziegumiem. Tieslietu ministrs norādījis, ka Latvijas sabiedrība ar neizpratni uztvertu vienotās Eiropas ideju, ja Latvijai saistošā ES tiesību aktā netiktu vienādi vērtēti nacistiskā un komunistiskā režīma pastrādātie noziegumi.

EK kā kompromisu piedāvāja ietvarlēmumam pielikumā pievienot deklarāciju, kurā EK apņemas organizēt starptautisku konferenci par totalitārisma noziegumiem, lai ES veidotos vienota izpratne par notikušajiem vēstures faktiem, kā arī divu gadu laikā izvērtēt vai ir nepieciešama papildus tiesību instrumenta izstrāde, kas regulētu atbildību par totalitārisma noziegumu izdarīšanu.

Gaidis Bērziņš arī atbalsta starptautiskās konferences rīkošanu Briselē, kuras uzdevums būs mūsu partneriem ES skaidrot Latvijas un citu Austrumeiropas valstu vēstures faktus un to izpratni.

Turklāt Tieslietu ministrija jau ir sagatavojusi Krimināllikuma grozījumus, kas paredz par genocīdu veikušo režīmu vai par genocīdu notiesāto personu publisku slavināšanu, attaisnošanu vai īstenotā genocīda noliegšanu sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar piespiedu darbu.

www.tm.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Gaidis Bērziņš;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv