Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Medicīna un Sociālā aprūpe

Iedzīvotāju aptauja – katram trešajam Latvijas iedzīvotājam ir potenciāli nopietnas veselības problēmas

Publicēts 2010-02-24 15:31:18

Samazināt palielināt tekstu

22.02.2010

Royal Philips Electronics šogad Rīgā organizē savu ikgadējo veselības aprūpes jomai veltīto starptautisko sanāksmi. Pasākuma ietvaros tiek rīkota veselības nozares ekspertu un mediju diskusija par veselības aprūpes tendencēm un situāciju Latvijā un pasaulē šodien, balstoties uz Philips veikto iedzīvotāju aptauju par veselības aprūpes jautājumiem Latvijā. 

Saskaņā ar Eurostat datiem, Latvijā ir Eiropas Savienībā (ES) pats īsākais paredzamais veselīga mūža ilgums sievietēm un otrs īsākais vīriešiem. Sievietēm tas ir vidēji par 8,6 gadiem īsāks nekā vidēji ES, savukārt, vīriešiem - par 10,7 gadiem īsāks, nekā vidēji ES. Latvijā turklāt ir ES otrs augstākais mirstības līmenis no hroniskām slimībām.

Philips iedzīvotāju aptaujas rezultāti Latvijā rāda, ka:
- Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju savu veselības stāvokli vērtē kā vidēju, ar dažām potenciāli nopietnām problēmām vai sliktu. Tikai katrs piektais iedzīvotājs jeb 20% savu veselības stāvokli vērtē kā labu, bet puse (51%) – kā kopumā labu, ar nelielām problēmām,
- Iedzīvotājus uztrauc tādas veselības problēmas kā redzes pasliktināšanās (38%), palielināts svars (28%), locītavu sāpes vai artrīts (26%), katru piekto uztrauc sirds slimības un infarkts,
- Tikai katrs sestais iedzīvotājs (17%) uzskata, ka ir viegli pieejama mūsdienīga medicīnas aparatūra diagnostikai, ārstēšanai vai rehabilitācijai. Vērtējumos vērojama ļoti izteikta saikne starp ienākumu līmeni un tehnoloģiju pieejamību. Cilvēki ar zemu ienākumu līmeni kā viegli pieejamu to vērtē 7% gadījumu, cilvēki ar augstu ienākumu līmeni – vairāk nekā 4 reizes biežāk – 30% gadījumu.

Būtisku ietekmi uz veselības aprūpi atstāj tādas globālas tendences, kā sabiedrības novecošanās - iedzīvotāji šobrīd noveco ar tādu ātrumu, kāds agrāk vēsturē nav pieredzēts. Ja 2000.gadā pasaulē bija 600 miljonu cilvēku, kuri vecāki par 60 gadiem, tad 2006.gadā to skaits jau sasniedza 700 miljonus. Līdz 2050.gadam šis skaitlis palielināsies gandrīz trīs reizes sasniedzot iespaidīgu skaitli – 2 miljardi cilvēki vecumā no 60 gadiem un vecāki. Paredzams, ka ap 2050.gadu puse no attīstīto valstu iedzīvotājiem būs hroniski slimi.

Philips stratēģija ir nodrošināt augstvērtīgu un ilgtspējīgu veselības aprūpi visā pasaulē. "Mēs saprotam, ka šodien veselības aprūpē ir jādomā tālāk par tradicionālo ārstēšanu. Tādēļ mūsu piedāvātie risinājumi ir vērsti uz visām iesaistītajām pusēm veselības aprūpes procesā: slimnīcas aprūpi, mājas aprūpi, profilaksi, diagnostiku, veselības stāvokļa novērošanu un kontroli," skaidro Benedikts Laukss (Benedikt Laux), Philips reģionālais vadītājs Centrālajā un  Dienvidaustrumeiropā.

B.Laukss arī uzsver, cik svarīgi ir veicināt sabiedrības izpratni par veselības jautājumiem.  Nozīmīgi ir attīstīt tādas sociālās sistēmas, kas veicinātu ikviena aktīvāku iesaistīšanos  profilaktiskos pasākumos, regulāras veselības pārbaudes un izpratni par agrīnas diagnostikas nozīmīgumu, kā arī veicinātu veselības jomas pāreju no tādas sistēmas, kura orientēta uz slimīcu, uz tādu, kura orientēta uz pacientu.

“Katram no mums ir sava daļa atbildības nākotnes veselības aprūpes jomas attīstībā, nodrošinot pacientiem un ārstiem revolucionāras tehnoloģijas, izglītojot pacientu tuviniekus,  kā arī veicinot pareizu politisku lēmumu pieņemšanu”, saka Mariušs Jablonskis (Mariusz Jablonski), Philips reģionālais veselības aprūpes direktors. 

"Pirmkārt, ir jāsaprot, ka veselības aprūpe nav un nevar būt lēta - šeit darbojas princips skopais maksā divreiz, trīsreiz un pat desmitkārtīgi. Izmantojot lētākas zāles, ierīces vai tehnoloģijas, glābjot cilvēka dzīvību, palielinās varbūtība, ka pacients atgriežas slimnīcā atkārtoti, turklāt ar nopietnākām komplikācijām, un tas gala rezultātā valstij izmaksā dārgāk. Iegādājoties augstās tehnoloģijas valsts netērē, bet gan investē! Otrkārt, mūsu centra ārstu novērojumi liecina, ka pacientu atbildība par savu veselības stāvokli un līdzestība ārstēšanās procesā ir palielinājusies - cilvēki ir kļuvuši fiziski aktīvāki, sākuši veselīgāk ēst un apzinīgāk lietot zāles. Savukārt, slimnīcas un valsts uzdevums būtu uzņemties atbildību par šiem cilvēkiem situācijās, kad viņus tomēr skārusi slimība, nodrošinot augsti kvalificētus speciālistus un efektīvākās tehnoloģijas. Treškārt, esmu gandarīts, ka ir kompānijas, kas gatavas investēt cilvēkos un Latviju atkal apmeklē augsta līmeņa speciālisti no citām valstīm - tas dod papildu atbalstu Latvijas ekonomikai un nes mūsu valsts vārdu ārpus tās robežām," uzsver asoc. prof. Andrejs Ērglis, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs, Latvijas Kardiologu biedrības prezidents.

Philips veselības aprūpes speciālisti skaidro, ka konsolidēta pieeja sākas ar pacientu un aprūpes speciālistu vajadzību izpratni, jo tikai tā var radīt šīm vajadzībām atbilstošus risinājumus. Philips pieeja veselības aprūpes risinājumiem ietver: profilaksi, novērošanu, diagnostiku, ārstēšanu, pārvaldību, uzraudzību un vēlreiz profilaksi. Ar šo pieeju kompānijas mērķis ir uzlabot veselības aprūpes kvalitāti un samazināt izmaksas, kas ir nozīmīgi gan pacientiem, gan arī aprūpes sniedzējiem. 

Par Royal Philips Electronics
Royal Philips Electronics Nīderlandes komercsabiedrība Royal Philips Electronics ir pasaules līderis veselības aprūpes, apgaismojuma ierīču un patēriņa preču ražošanas jomā, kas savas preces, pakalpojumus un risinājumus piedāvā ar zīmola solījumu ''vienkārši un ģeniāli''. Ar 23 miljardu EUR apgrozījumu 2009.gadā uzņēmums ir tirgus līderis medicīniskās diagnostikas un pacientu uzraudzības sistēmu, energoefektīvu apgaismojuma risinājumu, ķermeņa kopšanas ierīču, kā arī mājsaimniecības un elektronisko ierīču pārdošanā. Philips galvenā mītne atrodas Nīderlandē, un kompānija nodarbina aptuveni 116 000 darbinieku vairāk nekā 60 pasaules valstīs. Plašāka informāciju un jaunumi pieejami kompānijas internet lapā www.philips.com/newscenter.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Royal Philips Electronics;
Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv