Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Sabiedrības integrācija

Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās Oskara Kastēna paziņojums

Publicēts 2007-12-12 12:32:43

Samazināt palielināt tekstu

Vēlos atkārtoti aicināt ikvienu plašsaziņas līdzekļa pārstāvi būt iecietīgam, neradot stereotipus un aizspriedumus par citu rasu un tautību pārstāvjiem, jo tie spēcīgi veicina priekšstatu veidošanos un tēlus sabiedrībā.

Lai arī ziņu veidotāji vēlas demonstrēt sižetus, kas piesaistītu sabiedrības uzmanību, izraisot emocionālu reakciju, pārdomas un diskusijas, būtu jāatceras par objektivitāti un iecietīgu attieksmi. Nevajadzētu pieļaut situāciju, kad sabiedrība saņem informāciju, kas aicina uz vardarbību un rasu, nacionālo vai reliģisko pārākumu un neiecietību.

Trešdien, 5.decembrī, LNT raidījumā "Degpunktā" tika demonstrēts žurnālista Ivo Grīsliņa-Grīsļa sižets par čigānu, kurš apkrāpis iedzīvotāju. Sižeta laikā žurnālists apkrāpšanas gadījumu vērsa pret visiem čigāniem. Sižeta laikā žurnālists minēja, ka "ar čigāniem nevajag ielaisties" un, ka "vislabākais veids kā pret viņiem pretoties ir vienkārši nestāties ar viņiem kontaktos".

Savukārt ceturtdien, 6.decembrī, sižeta noslēgumā par dārglietu viltojumiem raidījuma vadītājs Kārlis Seržants brīdina skatītājus "izvairīties no čigānu tautības pārstāvjiem, kuriem ir hipnotizēšanas spējas".

Es uzskatu, ka šādi žurnālistu vispārinājumi kultivē nevienlīdzīgu attieksmi un aizskar visus čigānus – arī tos, kuriem nav hipnotizējošas spējas. Ja cilvēks izdara noziegumus, tad tos jāsoda pēc likuma, kura priekšā visi sabiedrības locekļi ir vienlīdzīgi neatkarīgi no etniskās izcelsmes. Šāda žurnālistu rīcība neatbilst Žurnālistu ētikas kodeksam, kas nosaka, ka viņiem ir "jāaizstāv vispārcilvēciskās vērtības - miers, demokrātija, cilvēktiesības, tautu tiesības uz pašnoteikšanos", kā arī "faktu izklāstam jābūt objektīvam, skaidram un nepārprotamam".

Vēlos lūgt raidījuma "Degpunktā" veidotājus, kuri pieļāva šādu žurnālistu attieksmi un vienu gadījumu vispārināja uz čigānu kopienu, izvērtēt sižetu un žurnālistu izteikto komentāru ētiskumu un neiecietību pret vienu no Latvijas mazākumtautībām.

Oskars Kastēns,
īpašu uzdevumu ministrs sabiedrības integrācijas lietās
12.12.2007.

Paziņojumā minētos LNT raidījuma "Degpunktā" sižetus var noskatīties šeit:

"Čigānu tautības iedzīvotāji apkrāpj uz ielām"
http://www.tvnet.lv/onlinetv/lnt/degpunkta/article.php?id=296033

"Kā no čigāna nenopirkt viltotu zeltu?"
http://www.tvnet.lv/onlinetv/lnt/degpunkta/article.php?id=296117

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Oskars Kastēns;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2022 PRCentrs.Lv