Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Valsts iestādes un politika

Izveidota Rīgas un Jūrmalas vēlēšanu kandidātu datu bāze

Publicēts 2009-06-02 01:03:12

Samazināt palielināt tekstu

01.06.2009

Kopš pagājušās ceturtdienas “Sabiedrības par atklātību - Delna” mājas lapā ir pieejama Rīgas un Jūrmalas vēlēšanu kandidātu datu bāze, kurā apkopota informācija par kandidātiem pēc pretkorupcijas kritērijiem, proti, ja publiski pieejamos resursos iegūtā informācija radīja iespaidu par pretēji sabiedriskajam labumam veiktu rīcību.

Delna Rīgā analizējusi 10 politisko partiju, bet Jūrmalā - 12 politisko partiju pieteiktos kandidātu sarakstus. No Rīgā pieteiktajiem sarakstiem vērtēti desmit pirmie kandidāti, bet no Jūrmalā pieteiktajiem sarakstiem - pieci pirmie kandidāti. Tādējādi kopumā analizēti 160 deputātu kandidāti Rīgā un Jūrmalā, no kuriem dosjē izveidoti par 71 kandidātu. Par pārējiem 89 netika atrasta informācija, kas atbilstu izvirzītajiem vērtēšanas kritērijiem.

Rīgā visvairāk kandidātu dosjē tika sagatavoti par valdošajām partijām – TB/LNNK (9 dosjē), LPP/LC (8 dosjē) un Tautas partiju (7 dosjē). Kopumā no vērtēto kandidātu apjoma dosjē tika sagatavoti par gandrīz pusi – 49 kandidātiem. No partiju pieteiktajiem Rīgas mēra amata kandidātiem pirmā jeb bīstamākā kategorija, kas rada iespaidu par sistemātisku rīcību pretēji sabiedriskajam labumam, piešķirta LPP/LC virzītajam Aināram Šleseram un TB/LNNK virzītajam un pašreizējam Rīgas mēram Jānim Birkam. Šādu vērtējumu saņēma arī A.Ameriks no LPP/LC un Sergejs Dolgopolovs no Saskaņas centra un Jānis Straume no TB/LNNK.

Jūrmalā no 60 kandidātiem, kas tika vērtēti, dosjē tika sagatavots par 21kandidātu. Līderi Jūrmalā ir Tautas partija un “Jūrmala – Mūsu māja” saraksti, savukārt visnegatīvāko vērtējumu saņēma bijušais Jūrmalas mēri L.Alksnis,R.Munkevics, pašreizējais mērs Ģ.Trencis, kā arī vēl viens Tautas partijas saraksta kandidāts A.Kalnciems, kā arī TB/LNNK deputāta kandidāts A.Tampe.

Analizējot valsts amatpersonu deklarācijās norādīto informāciju par amatpersonu ienākumiem un veiktajiem darījumiem, tika apkopota informācija par līderiem dažādās kategorijās. Piemēram, 2008.gada lielākais skaidrās naudas uzkrājējs bija RD deputāts, Saskaņas centra deputāta kandidāts Mihails Kameņeckis, kurš skaidrā naudā glabā 179 173 LVL. Otrs lielākais skaidrās naudas uzkrājējs ir TB/LNNK deputāta kandidāts Jānis Straume, kurš “zeķē” glabā 110 421 LVL.

Visbiežāk politiskās partijas mainījis Juris Visockis– Jaunā laika Jūrmalas vēlēšanu kandidāts, kuram Jaunais laiks jau ir 5 partija. Sabiedrība citai politikai Jūrmalas vēlēšanu kandidāte Dzintra Homka ir mainījusi 4 partijas, tāpat arī Ivans Ivanovs. Savukārt 17 kandidāti partijas ir nomainījuši 3 reizes.

Deklarācijās deklarēto ienākumu no valsts vai pašvaldības uzņēmumu padomēm vai valdēm, ko guvuši sarakstu līderi, parāda, ka partijas ir sadalījušas ietekmēs sfēras, proti, Rīgas Brīvostas pārvaldē esot nostiprinājusies TP, SIA "Rīgas satiksme"- TB/LNNK, SIA "Rīgas pilsētbūvnieks" - LSDSP, bet SIA "Rīgas ūdens" – LPP/LC.

Informācija par kandidātiem, kā arī viņu veiktajiem finanšu darījumiem ir apskatāma Delnas mājas lapā: www.delna.lv/lat/velesanas-2009 sadaļā “Vēlēšanas 2009”.

Pirms 2009.gada pašvaldību vēlēšanām Delna ir pievērsusies sabiedrībā maz diskutētam, bet būtiskam jautājumam – kā partijas izvirza vēlēšanu kandidātus un kā vēlēšanu kandidāti tiek vērtēti. Pētījuma ietvaros Delna veica intervijas ar politisko partiju pārstāvjiem, kā arī apkopoja publiski pieejamo informāciju par Rīgas un Jūrmalas vēlēšanu kandidātiem, kas iekļauti partiju sarakstu galvgalī. Ar šādu informācijas apkopojumu Delna vēlas pievērst sabiedrības uzmanību gadījumiem, kad deputāta kandidāts ir ar apšaubāmu reputāciju saistībā ar iespējamu neētisku vai koruptīvu rīcību, ja kandidāts iepriekš ir atradies interešu konfliktā, ja kandidātam ir lieli skaidrās naudas uzkrājumi vai arī ja kandidāts ir vairākkārtīgi mainījis politiskās partijas, u.c. Šis apkopojums būs pieejams par Rīgas un Jūrmalas vēlēšanu deputātu kandidātiem un atrodams Delnas mājas lapā, sadaļā “Vēlēšanas 2009”.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Delna;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv