Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Pašvaldības

Jūrmalā 130.gadskārtu atzīmē skola, kas glabā atmiņas par Raini, Aspaziju un daudziem citiem izciliem Latvijas kultūras darbiniekiem

Publicēts 2009-11-26 23:19:23

Samazināt palielināt tekstu

26.11.2009

Majoru pamatskola (Rīgas ielā 3, Jūrmalā) 28.novembrī plkst. 17.00 ar literāru uzvedumu „Manas vecās skolas somas stāsts” atzīmēs skolas 130 gadu jubileju.

Majoru pamatskolas jubilejas svinībās piedalīsies Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības jautājumos Ilmārs Ančāns.

Majoru pamatskolas sākums ir 1879. gadā atvērtā Dumpja privātskola. 1882. gadā tiek dibināta Majoru-Dubultu labdarības biedrība, kuras mērķis ir skolas uzturēšana un mazturīgo bērnu izglītošana, tāpēc 1883. gadā biedrība nopērk zemi Majoros. 1883. gada 14. augustā skolai tiek likts pamatakmens, jau 11. decembrī skolu iesvēta un mācības sākas 1884. gada 1. janvārī.

Skolā nav plašāku telpu, kur varētu notikt dažādi sarīkojumi, tāpēc Labdarības biedrība 1899. gadā veic lielāku pārbūvi – otrajā stāvā tiek ierīkota plaša zāle ar skatuvi. Skola kļuvusi tāda, kādu to 1903. gada 17. jūnijā redz Rainis un daudzi citi latviešu kultūras darbinieki.

20. gadsimta gaitā skolas ēka būtiski nemainās. Iecere par rekonstrukciju rodas 80. gadu beigās, jo skola kļuvusi par šauru – tajā ir tikai astoņi klašu kabineti un mācības var notikt divās maiņās. 1990./91. mācību gads ir pēdējais mācību gads pirms rekonstrukcijas, bet 1998. gada 1. septembrī Majoru pamatskolas skolēni atkal sāk mācības skolas jaunajā daļā, kuras atklāšanā piedalās Valsts prezidents Guntis Ulmanis. Paiet daži gadi, un 2005. gadā tiek pabeigta skolas vēsturiskās ēkas rekonstrukcija, tās atklāšanā ir klāt arī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Ir saglabāta gan skolas zāle, gan skatuve, vietu nav mainījušas arī vēsturiskās kāpnes.

Šobrīd skolā ir 24 kabineti un mācību klases, četras darbnīcas, sporta zāle, kapela, plaša bibliotēkas telpa, halle skolas muzejam un mājīga ēdnīca. Majoru pamatskolas 130. gadā šeit mācās 440 skolēnu, strādā 35 skolotāji. Kopš 1986. gada skolas direktore ir Ilze Bērziņa.

„Ja mēs gribētu aiziet no savas pagātnes, kaut kas nenovēršami mums sekotu, atgādinātu par sevi, neļautu aizmirst sen atmiņā noglabātus sīkumus. Var mainīt skolas vizuālo tēlu, pārbūvēt pašu ēku, bet nekas nevar mainīt tās dvēseli. Protams, Majoru pamatskola ir mainījusies, un 21. gadsimta sākumā tā kā balta gaismas pils ietiecas Latvijas debesīs, bet skolas dvēsele ir tā pati. Tā ir skolas dvēsele ar Raiņa soļiem uz kāpnēm, Aspazijas lepno balsi sarīkojumu zālē, ar Rūdolfa Blaumaņa priecīgo skatienu aiz briļļu stikliem, Kārļa Skalbes pārdomām par dzeju. Te E.Birznieks-Upītis pirmo reizi redz dzejnieku Raini, te E.Dārziņš spēlē klavieres un to dzird arī V.Plūdonis. Te gadsimta sākumā latviešu valodu māca K.Dziļleja, bet svešvalodas 2.pasaules kara paaudzei pasniedz Aspazijas brāļa meita Virēna Rozenberga. Un visus 130 gadus te bērni iemācās lasīt, rakstīt un rēķināt, saņem liecību, kāds pirmo reizi iemīlas, kāds atrod draugus, sāk rakstīt dzeju, skrien pie upes skatīties ledus iešanu... Tā ikviens kaut ko atstāj skolas dvēselē, un tāpēc skola arvien aicina atgriezties un atcerēties,” Majoru pamatskolas 130.gadadienas priekšvakarā raskta skolas vēstures pētniece, skolotāja Ināra Andžāne.

Majoru pamatskolā nekad nav aizmirsts Raiņa un Aspazijas vārds. Jau vairākus gadus ilgst skolas sadarbība ar Raiņa un Aspazijas vasarnīcu Majoros. Muzejā katru gadu darbojas skolēnu projektu grupas, notiek latviešu valodas un literatūras stundas, tiek veidoti muzeja pasākumi, kuros piedalās skolēni. Muzeja speciālistes Aijas Magones vadībā tapuši daudzi Raiņa un Aspazijas darbu iestudējumi, dzejas teātra izrādes kopā ar Māru Zālīti, Viku un Aiju Manfeldi. Skolas 130.gadā ir Raiņa lugas ”Zelta zirgs” simtgade, un skolēni aktīvi iesaistās lugas jubilejai veltītajās muzeja aktivitātēs.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Jūrmala;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv