Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Pašvaldības

Jūrmalas pašvaldība ieklausās romu problēmās un meklē risinājumus

Publicēts 2009-11-26 21:20:58

Samazināt palielināt tekstu

25.11.2009

Kārtējā sēdē 2009.gada 24.novembrī Jūrmalas pilsētas domes Iedzīvotāju integrācijas jautājumu komisija galveno uzmanību pievērsa romu tautības jūrmalnieku problēmām un to iespējamiem risinājumiem.

Uz Iedzīvotāju integrācijas jautājumu komisijas sēdi, kuru vadīja domes un vienlaikus arī komisijas priekšsēdētājs Raimonds Munkevics, bija ieradušies vietējo romu autoritātes – uzņēmējs Fēlikss Jezdovskis un sporta entuziasts Egons Vedze. Viņi akcentēja pašlaik pieaugošo nabadzību, darba atrašanas un sportošanas iespēju samazināšanos, ģimeņu nespēju nodrošināt bērniem apstākļus mācībām.

Uz sēdi bija uzaicināti daudzi speciālisti, kam ikdienā ir saskare ar romu problēmām. Jūrmalas pilsētas domes Labklājības pārvaldes vadītāja Laima Grobiņa pastāstīja par iespējām saņemt sociālo palīdzību. Arī Bērnu tiesību aizsardzības centra vadītāja Irēna Drupa uzsvēra, ka pirmām kārtām jārod risinājums, lai romu bērni un jaunieši apmeklētu skolu un būtu tai sagatavoti, proti, apmeklētu pirmsskolas iestādes un 5-6-gadīgo bērnu apmācību, jo ierašanās 1.klasē, latviešu vai krievu valodu zinot tikai sarunvalodas līmenī, mazajiem rada lielas problēmas mācībās.

Ar savu pieredzi un nākotnes rīcības modeļiem komisiju iepazīstināja pedagogi no skolām, kurās mācās vairums romu bērnu: Mežmalas vidusskolas direktore Tamāra Milovidova un šīs skolas bijusī skolotāja Tamāra Čīča, Slokas pamatskolas direktora vietniece Anita Auziņa un Jūrmalas speciālās internātskolas direktors Indulis Skudra. Viņi visi atzīmēja, ka pēdējos gados romu jauniešu interese par izglītību ir palielinājusies. Slokas evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs Jānis Saulīte un draudzes priekšnieks Vladimirs Peļuškevičs iepazīstināja ar svētdienas skolas darba metodēm ar mazajiem romiem, izmantojot dziedāšanu un zīmēšanu, kas viņiem patīk un padodas.

Iedzīvotāju integrācijas jautājumu komisija nolēma aicināt Izglītības pārvaldi apzināt potenciālos 5-6-gadīgo klašu apmeklētājus un veikt aprēķinus par izmaksām, ja tiktu veidotas atsevišķas romu grupas, kurās pastiprināti mācītu valodu, kurā mazais turpinās skolas gaitas. Tiks izvērtēti dažādi aspekti īpašu izlīdzināšanas klašu veidošanai.

Komisija atzina, ka ir nepieciešams atrast kādas telpas, kur romi varētu pulcēties. Aktualizēs jautājumu par sadzīves apstākļiem sociālajās mājās, kā arī  skaidros, kāpēc samazinājušās iespējas nodarboties ar romu iecienītajiem sporta veidiem, kuros viņiem bijuši labi sasniegumi - boksu un kikboksu.

„Pats galvenais šīs tikšanās ieguvums bija atsāktais dialogs ar romu autoritātēm un viņu gatavība turpināt sarunas, savstarpēju informācijas apmaiņu un solījums mudināt savus tautiešus apmeklēt skolu. Mēs no savas puses esam gatavi meklēt risinājumus un atbalstīt viņu iniciatīvas, izvērtēsim iespējas izveidot romu atbalsta centru,” atzīst R.Munkevics.

Iedzīvotāju integrācijas jautājumu komisijā tika uzklausīta arī tukumnieku pieredze sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām, par ko pastāstīja Tukuma pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Šulca.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Jūrmala;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv