Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Ekonomika

Kampars: Latvija ir ieinteresēta ciešāku ekonomisko attiecību veidošanā ar Ķīnu

Publicēts 2009-11-09 11:43:24

Samazināt palielināt tekstu

03.11.2009

Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) un Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Anrijs Matīss šodien, 3.novembrī, tikās ar Ķīnas pilsētas Ksiamenas (Xiamen) mēra vietnieku Panu Šijianu (Pan Shijian) un Ksiamenas ostas vadības delegāciju. Tikšanās laikā ministrs pozitīvi novērtēja ekonomisko attiecību veidošanos starp abu valstu ostu pilsētām un uzsvēra, ka Latvija ir ieinteresēta ciešāku ekonomisko attiecību veidošanā ar Ķīnu.
 
Tikšanās laikā tika pārrunāti Latvijas – Ķīnas ekonomiskās sadarbības jautājumi, īpaši uzsverot sadarbības perspektīvas tādās jomās kā transports, tranzīts un loģistika, tūrisms un investīcijas.

Ksiamenas pilsētas mēra vietnieks P.Šijians informēja, ka Ķīnas delegācijas mērķis Latvijā ir sekmēt Ksiamenas un Ventspils tālāko sadarbību gan starp abu pilsētu ostām, gan tūrisma jomā. „Ventspils kā ostas pilsēta ar stratēģiski pievilcīgu ģeogrāfisko izvietojumu un ostas sniegtajām priekšrocībām ir interesanta Ksiamenas ostas uzņēmumiem, lai attīstītu tirdzniecību ar Eiropu un Krieviju”,uzsvēra P.Šijians.
 
Ekonomikas ministrs A.Kampars uzsvēra: „Ķīna jau šobrīd ir nozīmīgs Latvijas ekonomiskās sadarbības partneris, vienlaikus esam ieinteresēti abu valstu ekonomiskā dialoga tālākā attīstībā visās savstarpējo interešu jomās. Esmu gandarīts, ka līdz šim notikušās abu valstu amatpersonu vizītes un tikšanās arvien biežāk atspoguļojas praktiskos rezultātos, kam kā pierādījums ir Ksiamenas un Ventspils ostu sadarbība. Latvija, pateicoties tās augsti attīstītajai transporta infrastruktūrai un ostu priekšrocībām, ir piemērota vieta Ķīnas distribūcijas centru izveidei tirdzniecībai ar Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju un ES valstīm.”

 2007. gadā tika noslēgts sadarbības līgums starp Ksiamenas un Ventspils ostām, kā arī Ksiamenas ostā izveidota Ventspils brīvostas pārstāvniecība, ar mērķi attīstīt sadarbību  ar Ķīnas industrijas un kuģniecības kompānijām, un veicināt to interesi par investīcijām Ventspils ostā un uzņēmumos.

Tāpat Ksiamenas pilsētas vadības pārstāvji pauda gatavību veicināt Latvijas – Ķīnas sadarbību tūrisma jomā. Latvija, jo īpaši Rīga un Ventspils, ir pievilcīgs tūristu galamērķis, kas varētu būt interesants arī Ķīnas tūristiem, tāpēc P.Šijians pauda gatavību nākošgad organizēt Ķīnas tūrisma operatoru vizīti uz Latviju.
 
Papildus informācija par Latvijas – Ķīnas divpusējo ekonomisko sadarbību
 
Latvijas Republikas valdības un Ķīnas Tautas Republikas valdības ekonomiskās sadarbības līgums stājās spēkā 2004. gada 1. decembrī. Līguma darbības pārraudzībai un ar tā īstenošanu saistītu jautājumu izskatīšanai tika nodibināta Latvijas - Ķīnas Apvienotā komiteja, kuras vadītājs no Latvijas puses ir Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs. 2007.gada 13.-14. novembrī Pekinā notika Apvienotās komitejas 6.sēde; Apvienotās komitejas 7. sēdi plānots organizēt Rīgā 2009. gada 20. novembrī.

2008. gadā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums ar Ķīnu sasniedza 290,9 milj. EUR, kas ierindoja Ķīnu 17. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū.

Eksports uz Ķīnu veidoja 20,3 milj. EUR (0,2% no kopējā eksporta), savukārt imports – 270,6 milj. EUR (2,2% no kopējā importa), tādejādi Ķīna bija Latvijas 36. nozīmīgākais eksporta un 12. nozīmīgākais importa partneris.
2009. gada 6 mēnešos Latvijas eksports uz Ķīnu veidoja 8,06 milj. EUR (34. vieta), savukārt imports – 71,96 milj. EUR (12. vieta).

Pēc Latvijas Bankas statistikas datiem, laika posmā no 2000. gada līdz 2008. gada beigām nav reģistrētas Ķīnas uzkrātās tiešās investīcijas Latvijā, vai arī investīciju kopapjoms bijis mazāks kā 1 milj. LVL. Minētajā laika posmā nav reģistrētas arī Latvijas uzkrātās tiešās investīcijas Ķīnā, vai arī to kopapjoms bijis mazāks kā 0,1 milj. LVL.

Pēc investīcijām Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos Ķīna ierindojas 70. vietā ar investīciju kopapjomu 203 680 LVL (dati aktuāli uz 05.06.2009.).

Saskaņā ar „Lursoft” datiem Latvijā darbojas 34 uzņēmumi ar Ķīnas kapitālu. Lielākie Ķīnas investori ir Qi Lujiang (SIA "NEW DAUGAVA"), Jiang Yu (SIA "WEI JIALI") un Zhu Lei (AS „SWIP”).

www.em.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv