Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Māksla, kultūra, literatūra, izstādes un izklaide

Klasiskās Mākslas galerijā "Antonija" 2007. gada 8. martā plkst. 17:30 atklās izstādi "Gleznotājam Antonam Megnim – 100"

Publicēts 2007-02-28 17:29:45

Samazināt palielināt tekstu

Jau kādu laiciņu Rīga nav redzējusi "negantā suita" – Antona Megņa suitiski spilgtos un tempermentīgos darbus. Un tā nu galerijai "Antonija" ir tas gods atklāt mākslinieka Antona Megņa simts gadei veltīto izstādi.

Antons Megnis (1907 – 1982) dzimis daudzbērnu zemnieku ģimenē Alšvangas pagastā Aizputes apriņķī. Māksla viņu sāk interesēt jau agri, tam par iemeslu ir apkārtējā daba un ļaudis. Kā vēlāk izsakās A. Megņa draugs un skolas biedrs - gleznotājs J. Spriņģis : "Kā gliemezis savu gliemežnīcu, tā A. Megnis sava novada temperamentu un kolorītu – sava novada dvēseli – nes visur sev līdz. Antona raksturs un viņa akvareļi nav šķirami no Alsungas novada.
Tā var patikt vai nepatikt, bet tā ir no īsta un laba materiāla"

Jau mācoties Liepājas daiļamatniecības vidusskolā (1925.–1930.), un – jo sevišķi – studijas gados Mākslas akadēmijā, izpaužas A. Megņa dotības monumentālās glezniecības laukā. Viņa darbi gūst ievērību akadēmijas studentu izstādēs. Akadēmijā Megnis mācās profesora J. Kugas meistardarbnīcā un beidz to 1940/41. gadā ar mākslinieka – dekoratora grādu.

Pastāvīgās studijās un meklējumos viņš lielu vērību veltī klasiskajam mantojumam, analizē un pārvērtē vecmeistaru kompozīcijas principus un paņēmienus. Gadu gaitā viņa daiļrade guvusi visai plašu sazarojumu, jo mākslinieks darbojies gan dažādās dekoratīvās glezniecības jomās, gan stājglezniecībā. Mākslinieka darbos viscaur jūtams paša mākslinieka pārdzīvotais. Gleznas raksturo dinamika, ekspresija, interesanta krāsu gamma, oriģināla gleznojuma maniere. "…Sava ceļa gājējs, kas nav parādā ne citam māksliniekam, ne mākslas virzienam" Boris Bērziņš. Spilgta lappuse mākslinieka daiļradē ir viņa darbs un sasniegumi akvareļglezniecībā.

Bijis Kuldīgas daiļamatniecības skolas direktors, pēckara gados darbojies kā pedagogs Rīgas lietišķās mākslas vidusskolā. Vēlāk strādājis par mākslinieku darbnīcas vadītāju uzņēmumā "Māra", monumentālajos noformēšanas darbos kombinātā "Māksla".

Izstādēs piedalījies kopš 1933. gada. Mākslinieku Savienības biedrs kopš 1961. 1950. gadā, kopā ar mākslinieku brigādes locekļiem J. Viļumaini un Ā. Melnāru, gleznojuši populāro gleznu "Strādnieku demonstrācijas apšaušana 1905. gada 13. janvārī Rīgā"(par godu Oktobra revolūcijas 40. gadadienai)

Gleznojis galvenokārt ainavas - smagnējas, monumentāli vērienīgas, krāsu klājis biezi un kontrastaini. "Daudz esmu gleznojis Kurzemi – bezkaunīgi zaļu, bezkaunīgi krāsām piesātinātu… Tā taču ir mana dzimtā zeme – suitu zeme. No turienes manās gleznās tās spulgās krāsas – zaļā, zilā." Tā izteicies pats mākslinieks 1972. gadā. Otrs tuvākais temats, kā mākslinieks pats teicis - mūžīgais, vispārcilvēciskais - mīlestība - māte, sieviete.

Izstādes: Pirmā personālizstāde Kuldīgā 1962. g., vēlāk izstādes Rīgā, Madonā (1965. kopā ar L. Auzu, A. Beļcovu, B. Baumani, T. Grasi, L. Mūrnieku); Rīgā, Jūrmalā (1967., kopā ar R. Bēmu, O. Jaunarāja, N. Petraškēviču, Dž. Skulme); Latvijas PSR, Igaunijas PSR, Lietuvas PSR 1. akvareļu izstāde (1968.); Rīgā, Kuldīgā, Madonā (1972., kopā ar I. Megni), Rīgā (1975., 1978., 1979), Jaunpilī (1976.),Liepājā, Kuldīgā (1977., kopā ar I. Megni), Ogrē (1980.) u.c..

Piemiņas izstāde Ikšķilē (1983.), A. Megņa, Ā. Melnāra un J. Viļumaiņa piemiņas izstāde LVMM 1999. gadā.

Darbi atrodas: A. Megņa darbi atrodas Ļeņingradas Mākslas muzejā, Maskavā Tretjakova galerijā, Vissavienības mākslas fondā, Rīgas mākslas muzejā un Mākslas fondā, kā arī privātās kolekcijās Latvijā un ārzemēs.

Izstāde galerijā "Antonija" - "Gleznotājam Antonam Megnim – 100." būs skatāma līdz 2007. gada . 9. aprīlim.

"Krāsai manās gleznās ir primāra nozīme. Krāsa taču var paust tik daudz jūtu." Antons Megnis 1974. gadā.

www.antonia.lv

Antons Megnis

Antons Megnis

Antons Megnis

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Antons Megnis; Galerija Antonia;
Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv