Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Medicīna un Sociālā aprūpe

Konference par Orgānu transplantācijas attīstību Latvijā

Publicēts 2007-04-10 09:02:01

Samazināt palielināt tekstu

2007.gada 10.aprīlī Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca organizē zinātniski praktisku konferenci "Orgānu transplantācija Latvijā. 5 gadi pirmajai sirds transplantācijai"

"Tā ir svēta lieta, ka cilvēki savā traģēdijā dod cerību dzīvot kādam citam," saka profesors Romāns Lācis, kura vadībā tika veiktas piecas sirds pārstādīšanas operācijas.

Orgānu transplantācija ir bieži pielietota metode mūsdienu medicīnā, daudzos gadījumos tas ir vienīgais ārstēšanas veids. Vesela orgāna transplantācija slimā vietā var glābt daudzu cilvēku dzīvību. Šobrīd pasaulē ir bijuši veiksmīgi mēģinājumi pārstādīt nieres, sirdi, aknas, aizkuņģa dziedzeri. Izvērtējot dzīvībai svarīgo orgānu transplantāciju, viena no dārgākām ir aknu pārstādīšana. Neskatoties uz to, šīs operācijas klīniskajā praksē ir spējušas ieviest gandrīz visas Eiropas valstis, izņemot Lihtenšteinu, Islandi un Latviju. Dārdzības un līdz ar to izplatības ziņā pasaulē otrajā vietā ir sirds un plaušu pārstādīšana. Neraugoties uz samērā augstām izmaksām, joprojām izplatītākā ir nieru pārstādīšana; Latvijā tas notiek vienīgi Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. Latvijā izveidots vienots valsts nieru transplantācijas dienests, paplašinās Baltijas valstu sadarbība un apmaiņa ar transplantātiem.

Paula Stradiņa KUS valdes priekšsēdētājs, Dr.Veinbergs: "Latvijā nieru transplantācijas sākums ir 1973. gada 15.aprīlis. Līdz šim pārstādītas nieres 1250 pacientiem, bet pieciem –pārstādīta sirds.

Transplantācijas iespējas katrā valstī nosaka tās sociāli ekonomiskais stāvoklis. Mūsu valstī šobrīd veselības nozarei tiek veltīta pietiekami liela uzmanība un naudu ļoti vajadzīgiem projektiem mēs spējam atrast.Šis gads nes jaunas cerības, jo nupat marta beigās ir saņemts uzdevums no Veselības ministrijas un uzsākts darbs pie iespēju izvērtēšanas par resursiem un tehnoloģijām, kas nepieciešamas, lai tuvākajos gados Paula Stradiņa KUS uzsāktu aknu transplantācijas operācijas. Esmu pārliecināts, ka Paula Stradiņa universitātes slimnīcas atbilstošie specializētie centri, tiem savstarpēji sadarbojoties, jau tuvākajā nākotnē varētu sākt šīs operācijas, kas glābs ļoti daudzus aknu slimniekus, kuru dzīvības šodien ir apdraudētas."

Konferencē piedalīsies pārstāvji no Veseslības ministrijas, no Rīgas Domes, no Latvijas universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas ārstu b-bas, Kardioķirurģisko slimnieku apvienības "Sirds" un Latvijas nieru slimnieku asociācijas, kā arī Rīgas slimnīcu vadītāji.

Konferenci vada:Paula Stradińa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšēdētājs Arnolds Atis Veinbergs un Latvijas transplantācijas centra vadītājs Rafails Rozentāls

Konferencē par Orgānu transplantācija Latvijā referēs prof.R.Rozentāls , ar priekšlasījumu "Sirds transplantācijai 5 gadi" uzstāsies R.Lācis, par Orgānu transplantācijas donoru dienestu referēs . S.Truškovs, N.Porīte runās par Slimnieka vadīšanu sirds transplantācijas laikā, bet . I.Folkmane –par Slimnieka vadīšanu pēc orgānu transplantācijas. Paredzama arī slimnīcas Stratēģijas padomes priekšsēdētāja A. Ērgļa uzruna. Sekos diskusija un domu apmaiņa pie kafijas tases.

Konference notiek 10.04.07 no pl. 15 -17.00 slimnīcas aktu zālē 15.korpusā

***

No vēstures:
Pasaulē sekmīgi sirds pārstādīšanas operācijas veiktas kopš 1967. gada, kad to pirmo reizi izdarīja Kristians Bernards Dienvidāfrikā.

Pirmā sirds transplantācijas operācija Latvijā tika veikta 2002. gada 10.aprīlī.
Pēc Starptautiskā transplantācijas reģistra datiem, līdz 2002. gadam pasaulē veiktas 61 533 sirds transplantācijas.

Gaidot rindā uz sirds pārstādīšanu, ik gadu pasaulē mirst 30 procenti potenciālo recipientu.
Laika posmā no 1975. līdz 1981. gadam pēc sirds transplantācijas izdzīvoja 40 procenti slimnieku, savukārt vēlāk, kad tika ieviests ciklospirīns, slimnieku viena gada izdzīvošanas ilgums palielinājās līdz 80 procentiem. Ilgākais dzīvošanas laiks pēc sirds transplantācijas ir 23 gadi.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2021 PRCentrs.Lv