Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Veselība un skaistumkopšana

Latvijā atklāts pirmais saslimšanas gadījums ar jauno gripas vīrusu AH1N1

Publicēts 2009-06-25 12:09:05

Samazināt palielināt tekstu

23.06.2009

Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) ir reģistrējusi pirmo laboratoriski apstiprināto jaunās gripas AH1N1 saslimšanas gadījumu Latvijā. Saslimusī ir sieviete, kas apmeklēja ASV un Kanādu un ar AirBaltic reisu BT218 Berlīne-Rīga 21.jūnijā piecos pēcpusdienā ieradās Latvijā. Sievietei saslimšanas simptomi tika konstatēti jau lidojuma laikā, un pēc nolaišanās viņa tika hospitalizēta Latvijas infektoloģijas centrā, kur šobrīd ārstējas.

Aicinām pasažierus, kas 21.jūnijā ielidoja Rīgā ar minēto reisu turpmāko piecu dienu laikā vērot savu veselības stāvokli un gadījumā ja parādās šādi simptomi - temperatūras paaugstināšanās, iesnas, sūrstošs kakls, klepus, nogurums un kaulu laušana, nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu un informēt par ceļojumu vai sazināties ar SVA dežurējošo epidemiologu (67271738). Atgādinām, ka slimībai var būt viegla gaita un simptomi neizteikti.

Latvijas veselības aprūpes sistēma bija gatava šim pirmajam saslimšanas gadījumam - pacients tika savlaicīgi atklāts, izmeklēts un tiek ārstēts. Šobrīd mediķi un epidemiologi strādā kopā, lai sekmīgi izārstētu saslimušo, kā arī lai veiksmīgi atrastu visas iespējamās kontaktpersonas, kas varētu būt saistītas ar šo gadījumu. SVA epidemiologi par notikušo informē Vācijas kolēģus, lai tie varētu organizēt nepieciešamos epidemioloģiskos pasākumus pasažieriem, kas ar slimnieci lidoja kopā no Kanādas uz Vāciju.

Šobrīd nekādi papildus kontrolējošie vai ierobežojošie pasākumi ceļotājiem Latvijā netiks ieviesti - valstī tiek turpināti šādi profilakses pasākumi:
• Ceļotāju informēšana par profilaksi pirms izbraukšanas uz infekcijas skartajām teritorijām un pēc atgriešanās Latvijā.
• Notiek aizdomīgo gripas gadījumu atklāšana un izmeklēšana.
• Slimnieku izolācija un ārstēšana, gadījumā, ja saslimšana gadījumi tiks konstatēti.
• Kontaktpersonu apzināšana, brīdināšana un novērošana, ieskaitot personas, kuras kontaktējušās ar gripas slimniekiem lidmašīnās starptautisko reisu laikā.
• Gripas monitoringa turpināšana, apkopojot un analizējot informāciju no ģimenes ārstiem, slimnīcām un virusoloģijas laboratorijas.
• Iedzīvotāju un speciālistu informēšana par situācijas attīstību.
• Informācijas apmaiņa ar Eiropas Slimību kontroles un profilakses centru un Pasaules Veselības organizāciju.

Eiropas slimību kontroles un profilakses centra apkopotā informācija liecina, ka līdz 22.jūnijam ar jauno gripas vīrusu AH1N1 Eiropā inficējušies 4245 iedzīvotāji, t.sk. 326 – pēdējo 24 stundu laikā. Lielākais saslimušo skaits joprojām tiek reģistrēts Apvienotajā Karalistē. Kanādā ir reģistrēts pasaulē trešais augstākais saslimšanas gadījumu skaits - šobrīd 5710 gadījumi.

SVA atgādina – gadījumā, ja septiņu dienu laikā pēc atgriešanās no ceļojuma pa jaunā gripas vīrusa skartajām teritorijām jūs konstatējat temperatūras paaugstināšanos, kā arī iesnas, sūrstošu kaklu, klepu, nogurumu un kaulu laušanu, aicinām nekavējoties sazināties ar savu ģimenes ārstu un informēt par ceļojumu. Gadījumā, ja saslimšanas simptomi parādās jau ceļojuma laikā vai lidmašīnā, aicinām meklēt medicīnisko palīdzību vai par sliktu pašsajūtu informēt lidmašīnas personālu.

Ceļojot uz jaunā gripas vīrusa skartajām teritorijām, lūdzam ceļotājus ievērot vienkāršus profilakses pasākumus:
• Izvairieties no saskarsmes ar jau saslimušiem cilvēkiem!
A H1N1 vīrusa pazīmes var būt šādas: drudzis, klepus, sūrstošs kakls, tekošs deguns, galvassāpes, drebuļi un nogurums, kaulu laušana. Atsevišķos gadījumos novēroti arī citi simptomi – vemšana un caureja.
• Regulāra roku mazgāšana vai dezinficēšana palīdz izsargāties no inficēšanās ar jauno gripas vīrusu. Regulāri un kārtīgi mazgājiet rokas ar ziepēm un zem tekoša ūdens, vismaz 20 sekundes, īpaši pēc šķaudīšanas un klepošanas. Arī alkoholu saturoši roku tīrīšanas līdzekļi samazina gripas vīrusa daudzumu uz rokām un ir vienkārši lietojami. Alkoholu saturoši šķidrumi un želejas ir efektīvāki nekā ar šķidrumu piesūcinātas salvetes.
• Izvairieties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei, ja neesat pārliecināts par roku tīrību!
• Gadījumā, ja jūtaties nevesels un ir aizdomas par saslimšanu, palieciet viesnīcas istabā vai citā nakšņošanas vietā un noskaidrojiet iespējas saņemt mediķa konsultāciju. Bērniem, kam konstatēts drudzis un gripas simptomi, mediķa palīdzību nepieciešamas meklēt nekavējoties.

Tikai ņemot vērā ārsta rekomendāciju un individuālu veselības risku novērtējumu, ieteicama neiramindāzes inhibitoru (preperātu Tamiflu un Relenza) lietošana.

www.sva.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: AH1N1;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv