Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Pasākumi, notikumi, semināri, konferences, tikšanās

Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis ar Lietuvas premjerministru Andrjus Kubiļus pārrunāja ekonomiskās sadarbības un enerģētikas jautājumus

Publicēts 2009-04-10 16:24:54

Samazināt palielināt tekstu

08.04.2009

Šodien, 8. aprīlī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis oficiālā vizītē uzturas Lietuvas Republikā, kur notika tikšanās ar Lietuvas premjerministru Andrjus Kubiļus (Andrius Kubilius). Galvenie sarunu temati bija divpusējās sadarbības attīstība, ekonomiskā un finanšu situācija, kā arī enerģētikas jautājumi.

Latvijas un Lietuvas valdību vadītāji atzina, ka abu valstu divpusējo attiecību attīstība ir bijusi intensīva un sekmīga, ko apliecina fakts, ka Lietuva ir Latvijas galvenais tirdzniecības partneris. Tika pārrunāta arī Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbība. V. Dombrovskis pauda viedokli, ka pārrobežu sadarbība ar Lietuvu ir viena Latvijas valdības prioritātēm, ko paredz Nacionālas attīstības plāns. „Latvija ir ieinteresēta straujāk attīstīt Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbību, lai pilnīgāk izmantotu Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus kopīgos projektos,” teica V. Dombrovskis.

Divpusējo attiecību kontekstā tika pārrunāts arī jautājums saistībā ar Lietuvas puses bažām par Latvijas aviokompānijas airBaltic atsevišķu tiešo reisu slēgšanu no Viļņas, par ko šodien informē Lietuvas prese. V. Dombrovskis atbildēja, ka ir sazinājies ar airBaltic vadību, kura apliecināja, ka izplatītais paziņojums neatspoguļo airBaltic oficiālo viedokli. Lidojumu skaits ir samazinājies saistībā ar pasažieru plūsmas samazināšanos, tomēr airBaltic saglabā klātbūtni Lietuvas tirgū.

Pārrunājot šī brīža ekonomisko un finanšu situāciju Latvijā un Lietuvā, kā arī globālā mērogā, puses atzina, ka valdību plānotie pasākumi ekonomikas stimulēšanai vai izmaiņas nodokļu politikā ietekmē arī citas valstis, līdz ar to ir jāveicina sadarbība un apmainīšanās ar informāciju. V. Dombrovskis izteicās: „Šobrīd ir svarīgi savstarpēji apmainīties ar informāciju par ekonomisko situāciju Baltijas valstīs, lai viens otram varam palīdzētu risināt aktuālos jautājumus.”

 V. Dombrovskis un A. Kubiļus pārrunāja Londonā notikušā G-20 valstu samita rezultātus. V. Dombrovskis pauda viedokli: „Latvija pozitīvi novērtē samita rezultātus, jo G-20 valstu līderu vienošanās par pasaules ekonomikas stimulēšanas paketi 5 triljonu dolāru apmērā dod pozitīvu signālu globālajiem tirgiem un liecina par stingru apņemšanos atjaunot ekonomisko izaugsmi un finanšu tirgus funkcionēšanu.”

V. Dombrovskis un A. Kubiļus bija vienisprātis, ka koordinēta rīcība globālā mērogā ir nepieciešama, lai pārvarētu finanšu un ekonomisko krīzi. „Jo ātrāk izaugsme atjaunosies globālajos tirgos, jo ātrāk Latvija sajutīs ekonomikas atjaunošanos,” teica Latvijas premjerministrs. V. Dombrovskis izteicās, ka Latvija pozitīvi vērtē apņemšanos atteikties no tirdzniecības ierobežojumiem globālā mērogā, jo protekcionisms šajā situācijā var tikai saasināt un padziļināt krīzi. Latvijas puse uzskata, ka ir svarīgi panākt globālās tirdzniecības liberalizāciju.

V. Dombrovskis un A. Kubiļus sarunās pieskārās klimata izmaiņu ierobežošanas jautājumam. Latvijas puse atzinīgi novērtēja apņemšanos pāriet uz videi draudzīgu un ilgtspējīgu globālo ekonomiku. V. Dombrovskis pauda nostāju, ka ir svarīgi panākt vienošanos par vides un klimata izmaiņu ierobežošanu šim tematam paredzētajā ANO konferencē Kopenhāgenā šī gada beigās.

Būtisks temats V. Dombrovska un A. Kubiļus tikšanās laikā bija Baltijas enerģētikas tirgus izveide un integrācija Eiropas enerģētikas tirgos. Abi premjerministri bija vienisprātis, ka ir svarīgi vienoties par enerģētikas tirgus atvēršanu. V. Dombrovskis uzsvēra: „Ir nepieciešams panākt līdzvērtīgu gan Lietuvas, gan Igaunijas enerģētikas tirgus atvēršanu, kā tas jau šobrīd ir veikts Latvijā.” V. Dombrovskis un A. Kubiļus bija vienisprātis, ka trīs Baltijas valstu premjerministru tikšanās laikā šī gada 26.-27. aprīlī Viļņā šo viedokli nepieciešams nofiksēt kopīgā komunikē.

Kā jau ziņots, vienota Baltijas enerģētikas tirgus izveide ir priekšnosacījums starpsavienojuma izveidei ar Skandināvijas enerģētikas tirgu. V. Dombrovskis un A. Kubiļus bija līdzīgās domās attiecībā uz jautājumu par starpsavienojumu ar Zviedriju – šo projektu ir jāattīsta kā trīspusēju, līdzvērtīgu projektu starp Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas kompānijām. 

V. Dombrovskis izteica aicinājumu vienoties par konkrētā starpsavienojuma starp Zviedriju un Baltiju izveides principiem un par projekta tālāku attīstību aicināt kompānijas slēgt līgumu projekta uzsākšanai. „Šobrīd ir jāvienojas par principiem kā šis starpsavienojuma kabelis funkcionēs, lai visas trīs puses – Latvija, Lietuva un Zviedrija būtu vienlīdzīgi partneri. Latvijas puse iestājas pret šī jautājuma politizēšanu un svarīgi ir rakstiski vienoties par šiem principiem Baltijas valstu valdības vadītāju līmenī. Šim projektam ir jābūt komerciāli dzīvotspējīgam, tāpēc būtiski ir panākt vienošanos par enerģētikas tirgus atvēršanu” teica V. Dombrovskis.

Ministru prezidents V. Dombrovskis aicināja virzīties uz priekšu arī ar citiem projektiem, tai skaitā turpinot darbu pie plānotā starpsavienojuma izveides starp Lietuvu un Poliju. V. Dombrovskis Lietuvas premjerministram A. Kubiļus pauda bažas par lēno Visaginas atomelektrostacijas projekta virzību. V. Dombrovskis aicināja Lietuvas pusi turpmāko šī projekta virzību balstīt uz 2006. gada februārī parakstīto Traķu vienošanos un saistošajiem līgumiem. Šie jautājumi būs vieni no svarīgākajiem tematiem aprīlī Viļņā paredzētajā trīs Baltijas valstu premjerministru sanāksmē.

Kā ziņots, Eiropas Savienība ir piešķīrusi 175 miljonus eiro Baltijas un Zviedrijas starpsavienojuma izveidei, Baltijas elektrotīklu stiprināšanai un vienota elektroenerģijas tīkla izveidei. Latvijas puse ir ieinteresēta aktīvi izmantot piešķirtos līdzekļus infrastruktūras nostiprināšanai. 

Tikšanās laikā V. Dombrovskis un A. Kubiļus pieskārās arī Eiropas Savienības un starptautiskajām aktualitātēm. Tika pārrunāta gaidāmā Zviedrijas prezidentūra Eiropas Savienībā, kas sāksies šī gada 1. jūlijā. Šajā saistībā Lietuvas un Latvijas valdību vadītāji apmainījās ar viedokļiem par Baltijas Jūras stratēģijas un Austrumu partnerības attīstību un atzina, ka abu valstu interesēs ir, lai ES kopējā politika šajā reģionā būtu aktīva un tiktu veicināta reģionālā sadarbība un attīstība. Kā ziņots, šī gada maijā ir paredzēts inaugurācijas samits, kurā piedalīsies 27 ES dalībvalstis un 6 Austrumu partnerības kaimiņvalstis.

Sarunās amatpersonas apmainījās ar viedokļiem par Lisabonas līguma turpmāko virzību, gaidāmajām Eiroparlamenta vēlēšanām, jaunās ES Komisijas nominēšanu un NATO ģenerālsekretāra vēlēšanu rezultātiem.

Lietuvas vizītes ietvaros Ministru prezidents Valdis Dombrovskis tiksies ar Lietuvas prezidentu Valdi Adamkus (Valdas Adamkus) un Lietuvas Seima pirmo vicespīkeri Irēnu Degutieni (Irena Degutienė). Pēc tikšanās ar Lietuvas augstākajām amatpersonām V. Dombrovskis piedalīsies oficiālā ziedu nolikšanas ceremonija pie Lietuvas Brīvības cīnītāju memoriāla. Vizītes noslēgumā V. Dombrovskis apmeklēs Latvijas vēstniecību, kurā notiks tikšanās ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvjiem.

www.mk.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Valdis Dombrovskis;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2022 PRCentrs.Lv