Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Informācijas tehnoloģijas, internets un telekomunikācijas, TV

Latvijas uzņēmumi gatavi nekavējoties piedāvāt atvērtā pirmkoda IT risinājumus valsts pārvaldes efektivizēšanai

Publicēts 2009-07-04 19:52:35

Samazināt palielināt tekstu

02.07.2009

Latvijas informāciju tehnoloģiju (IT) uzņēmumi ir gatavi nekavējoties ieviest uz atvērtā pirmkoda bāzētus IT risinājumus valsts un pašvaldību iestādēs, tādejādi, gan ietaupot valsts līdzekļus, gan arī efektivizējot valsts pārvaldes iestāžu darbību, informē Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) valdes loceklis Edmunds Sprūdžs.

Šonedēļ, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā (RAPLM) notika seminārs, kurā Latvijas IT uzņēmumu pārstāvji iepazīstināja valsts un pašvaldību uzņēmumu IT vadītājus ar reāliem risinājumiem, kurus būtu iespējams nekavējoties ieviest valsts un pašvaldību iestādēs.

“Viens no biežāk dzirdamajiem argumentiem pret AP programmatūras izmantošanu valsts iestādēs ir tāds, ka nav neviens nopietns uzņēmums, kas uzņemtos atbildību par šīs programmatūras nevainojamas funkcionalitātes nodrošināšanu un servisu. Tomēr šis apgalvojums ir mīts, jo Latvijā ir vairāki uzņēmumi ar lielu pieredzi AP risinājumu ieviešanā privātajā sektorā, kuri ir gatavi savu pieredzi izmantot arī valsts un pašvaldību jomā”, uzsver LATA valdes loceklis.

Līdz šim LATA visvairāk publiski runājusi par OpenOffice.org biroja programmatūras ieviešanu valsts iestādēs, tomēr OpenOffice.org ir tikai neliela daļa no atvērtā pirmkoda risinājumiem. Semināra apmeklētāki tika iepazīstināti ar virkni citiem AP risinājumiem (Linux, Alfresco, Zimbra), kuri var veiksmīgi aizstāt tādu komerciālo programmatūru kā MS Exchange, MS Sharepoint, MS Office un Windows.

LATA aprēķinājusi, ka izmantojot Latvijas IT kompāniju programmatūru piedāvājumu, gadā valsts ietaupītu vairākus miljonus latu. Turklāt tas nebūtu vienīgais ieguvums - pārejot uz atklātā pirmkoda programmatūru, daudz lētāki un efektīvāki būtu arī datorsistēmu uzturēšanas pakalpojumi.

Ministrija akcentē, ka valsts politika informācijas tehnoloģiju (IT) jomā vienmēr ir bijusi orientēta uz programmatūru un sistēmu savstarpējas datu apmaiņas risinājumu standartizāciju, nodrošinot to kopdarbību integrētā informācijas telpā, vienlaikus ļaujot tirgū brīvi konkurēt dažādu programmatūras produktu un tehnoloģisko platformu piegādātājiem, izstrādātājiem un pakalpojumu sniedzējiem, nodrošinot valstī ekonomiski izdevīgāko cenu IT infrastruktūras uzturēšanai.

Ministrija šobrīd veic iestāžu aptauju, lai noskaidrotu situāciju ar sereveru programmatūras izmaksām, kura noslēgsies jūlija vidū. RAPLM norāda, ka pēc aptaujas rezultātu analīzes tiks izstrādātas attgiecīgas rekomendācijas valsts pārvaldes iestādēm.  Minētais darbs tiks veikts īpaši atbildīgi, jo jebkādas izmaiņas serveru programmatūrā var izraisīt jaunas papildus izmaksas valsts informācijas sistēmu darbības nodrošināšanā.

LATA apvieno organizācijas un privātpersonas, tajā skaitā informācijas tehnoloģiju piegādātājus un lietotājus, kuri saskata ekonomiskus ieguvumus sev, savai organizācijai vai sabiedrībai kopumā no atvērtā pirmkoda risinājuma plašākas izmantošanas Latvijā. Savukārt atvērtu standartu izmantošana informācijas apmaiņai un uzglabāšanai ir nepieciešams nosacījums brīvai konkurencei IT risinājumu tirgū starp komerciālu un atvērtā pirmkoda programmatūru.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv