Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Valsts iestādes un politika

LZA prezidents Juris Ekmanis nepozicionējas jautājumā par Tautas partijas priekšlikumu atcelt kampaņu tēriņu griestus

Publicēts 2007-02-27 12:15:43

Samazināt palielināt tekstu

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents, profesors Juris Ekmanis šodien Delnā saņemtajā vēstulē nepasaka savu viedokli par TP vēlmi atcelt partiju tēriņu griestus. Tā vietā akadēmiķis "izsaka pārliecību", ka "vēl pēc 50 gadiem šis šodien tik sakāpinātais jautājums demokrātijas apstākļos būs atrisināts arī Latvijā". Vēl akadēmiķis norāda, ka "t.s. vecās demokrātijas valstīs ir uzkrāta zināma pieredze, kura Latvijai varētu lieti noderēt". Šādu atbildi Delna šodien saņēma uz iepriekš pausto lūgumu paust savu attieksmi pret attiecīgajiem Tautas partijas priekšlikumiem. Delna 15.februārī šādu lūgumu izsūtīja visiem "Sabiedrības par vārda brīvību" par labu TP organizētās priekšvēlēšanu aģitācijas dalībniekiem.

Lai izvairītos no pārmetumiem par vēstules izteikumu "izraušanu no konteksta", Delna publicē to pilnā apjomā un bez labojumiem:

"Izvērtējot Jūsu vēstulē minēto un atbildot uz tajā uzdotajiem jautājumiem, vēlos darīt zināmu sekojošo.

Ar gandarījumu jāatzīmē, ka pēdējie divi gadi, bet jo īpaši 2006.gads ir bijis īpašs gads zinātnei. Ir fiksētas prioritātes, precizēta likumdošana, jaunās zinātniskās programmas atbalsta vairums LR ministriju, ar kurām veidojas stabila sadarbība un visciešākā, protams, ar IZM. Par valdības kursu uz atbalsta palielināšanu zinātnei, izglītībai un inovācijām esmu runājis daudzās intervijās, tostarp plašā TV intervijā, kas tika uzņemta LZA. Arī šobrīd vēlos apliecināt, ka viss manis teiktais šajā intervijā un priekšvēlēšanu laikā izmantotajā intervijas fragmentā ir patiesība, un ka neesmu plānojis piedalīties aģitācijas pasākumos priekšvēlēšanu laikā.

Mans pozitīvais vērtējums par notiekošo Latvijas zinātnē pēc vairāk kā desmit dramatiskiem gadiem, attiecas uz LR valdības darbu un tās piekopto stratēģiju attiecībā uz zinātni kopumā un tas nekādi nav saistāms tikai ar TP reklamēšanu un slavināšanu. Līdzīgas intervijas rakstiski un mutiski priekšvēlēšanu periodā esmu devis partijām Jaunais laiks un ZZS.

Kas attiecas uz partiju finansēšanu un to izdevumiem, par svarīgāko kritēriju būtu jaizvirza tāds, ka finansēšanai jābūt "caurspīdīgai" jeb publiski pieejamai vēl pirms vēlēšanām. Pieturos pie viedokļa, ka vienmēr tiks atrasta kāda iespēja, kā apiet tēriņu griestus, vai tie tie būtu augšējie vai apakšējie.

Diemžēl neesmu iepazinies par pasaulē esošo praksi šajā jautājumā, taču esmu pārliecināts, ka t.s. vecās demokrātijas valstīs ir uzkrāta zināma pieredze, kura Latvijai varētu lieti noderēt uzlabojumu veikšanai.

Nobeigumā vēlos izteikt pārliecību, ka vēl pēc 50 gadiem šis šodien tik sakāpinātais jautājums demokrātijas apstākļos būs atrisināts arī Latvijā."

Akadēmiķa vēstule ir atbilde uz Delnas 16.februārī nosūtīto lūgumu Jurģa Liepnieka vadītās organizācijas "Sabiedrība par vārda brīvību" (SPVB) priekšvēlēšanu aģitācijas dalībniekiem, kas reklamējušas Tautas partiju (TP), lai viņi paustu savu viedokli par TP priekšlikumu atcelt partiju priekšvēlēšanu kampaņu tēriņu griestus. Delna savu lūgumu pamato ar politisko atbildību, kuru ar aicinājumu balsot par TP uz sevi uzņēmušās attiecīgās personas, izmantojot profesionālo autoritāti sabiedrībā. Delna apkopos un publiskos šo personu atbildes. Delna jau 6.februārī nosūtīja Saeimas deputātiem aicinājumu saglabāt partiju priekšvēlēšanu kampaņu tēriņu griestus.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Delna; Sabiedrība par vārda brīvību; Juris Ekmanis;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv