Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Lauksaimniecība

Mārtiņš Roze: cūkkopības nozarei būs atbalsts

Publicēts 2007-03-23 17:51:02

Samazināt palielināt tekstu

Pašlaik Latvijas cūkgaļas ražošanas nozarē izveidojusies sarežģīta situācija, ko veicinājuši vairāki nozares attīstību bremzējoši faktori ne tikai vietējā mērogā, bet arī Eiropas Savienības (ES) kopējā pārtikas tirgū.

Cūkgaļas ražošanas nozares nonākšanai kritiskā situācijā, pirmkārt, minams tāds iemesls, kā Krievijas nesaskaņas ar Poliju par lauksaimniecības produktu importu, kas ietekmē arī citu ES dalībvalstu ražoto pārtikas produktu tirdzniecību, tai skaitā cūkgaļas tirdzniecību. Tas savukārt iespaido Latvijas tirgu, jo mūsu valstī pastiprināti tiek ievesta Polijā ražota cūkgaļa. Šajā kontekstā gaļas pārstrādes uzņēmumi iepērk lētāku cūkgaļu, līdz ar to arī kautuves ir samazinājušas dzīvu cūku iepirkumu no vietējiem audzētājiem. Tāpat arī Eiropas tirgū joprojām ir lopbarības graudu trūkums, un cenas graudiem aug. To apliecina Eiropas Komisijas Cūkgaļas Vadības komitejā sniegtā informācija un arī citu ES dalībvalstu ziņojumi par situāciju cūkgaļas tirgū. Treškārt, negatīvs faktors bija 2006. gada sausums, pēc kura pazeminājās graudu raža, nelabvēlīgi ietekmējot cūku audzētāju darbu ne tikai Latvijā, bet arī daudzās citās ES dalībvalstīs.

Ņemot vērā kritisko situāciju nozarē, Zemkopības ministrija (ZM) atradusi iespēju no nacionālo subsīdiju programmas cūkkopējiem piešķirt atbalsta līdzekļus, veicot attiecīgus grozījumus Ministru kabineta noteikumos par valsts atbalstu lauksaimniecībai 2007. gadā un tā piešķiršanas kārtību.

Otrdien, 27. martā, zemkopības ministrs Mārtiņš Roze detalizēti informēs valdību par izveidojušos situāciju nozarē, piedāvājot risinājumus tās stabilizēšanai.

"Lai cūkkopības nozare varētu pastāvēt un attīstīties, viens no svarīgākajiem faktoriem ir sivēnmāšu skaita saglabāšana. Tālab par katru sivēnmāti tiks izmaksāts vienreizējs atbalsts 120 latu apmērā. Latvijā ražotai cūkgaļai ir raksturīga augsta kvalitāte un labas garšas īpatnības, kas panākts, selekcionējot un veidojot vaislas sivēnmātes ar augstas kvalitātes gaļas īpašībām. ZM situācijas stabilizācijai veiks grozījumus nacionālo subsīdiju atbalsta noteikumos, lai cūkkopjiem būtu iespēja saglabāt augstvērtīgus vaislas dzīvniekus un tie nebūtu jālikvidē, " skaidro zemkopības ministrs Mārtiņš Roze.

Zemkopības ministrs norāda: "Ir skaidrs, ka saistībā ar procesiem Eiropas tirgū, cūkgaļas ražošana Latvijā šobrīd atrodas nelabvēlīgā situācijā, kas, bez šaubām, ietekmē cūkkopju turpmāko darbu un labklājību. Līdzīgi procesi skāruši arī daudzas citas ES dalībvalstis. Ministrija, rēķinoties ar šo situāciju nozarē, sākusi darbu pie gaļas nozares attīstības stratēģijas veidošanas, kuras izstrādē noteikti tiks iesaistīt arī paši gaļas ražotāji."

Mārtiņš Roze arī atgādina, ka Latvijas cūkkopjiem joprojām ir iespēja importēt lopbarības graudus no Krievijas. Lai veiktu graudu importu, ir nepieciešama importa licence, tādēļ saimniecībai vispirms ir jāvēršas Lauku atbalsta dienestā, kura speciālisti interesentus informēs par importa veikšanas kārtību un nepieciešamajiem dokumentiem. Kontaktus Latvijas lauksaimniekiem ar graudu tirgotājiem Krievijā palīdzēs nodibināt specializētais atašejs Latvijas Republikas vēstniecībā Krievijas Federācijā Aivars Graudiņš.

www.zm.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Mārtiņš Roze; Cūkkopība;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv