Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Valsts aizsardzība un bruņotie spēki

Noslēdzas Latvijas karavīru dalība starptautiskajā operācijā Kosovā

Publicēts 2009-08-14 13:25:45

Samazināt palielināt tekstu

Pirmdien, 17.augustā, plkst.10 Rīgā Nacionālajā aizsardzības akadēmijā notiks Latvijas kontingenta Kosovā svinīgā sagaidīšanas ceremonija.

No Kosovas atgriezīsies Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīri, kuri dienesta pienākumus pildīja NATO vadīto spēku „Kosovo Force” (KFOR) Latvijas kontingenta sastāvā.

Karavīrus mājās sagaidīs aizsardzības ministrs Imants Lieģis, NBS komandieris ģenerālmajors Juris Maklakovs, citas bruņoto spēku amatpersonas, kā arī karavīru radi un draugi.

Pēdējā Latvijas kontingenta sastāvā Kosovā dienesta pienākumus pildīja 17 NBS karavīri – 13 Militārās novērošanas un sadarbības speciālisti, kā arī četri štāba virsnieki.   

1999.gada 8.jūlijā Saeima pieņēma lēmumu par Latvijas karavīru nosūtīšanu dalībai miera operācijā Kosovā. 2000.gada februārī 10 NBS karavīri (viens sakaru virsnieks, četri militārie policisti un pieci mediķi) devās pildīt dienesta pienākumus KFOR sastāvā. Mediķi uzsāka vietējo iedzīvotāju aprūpi. 2002.gada vasarā vienībai pievienojās vēl trīs mediķi un pieci nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas (NMN) speciālisti. NMN speciālisti dienesta pienākumus Kosovā pildīja līdz 2003.gada jūlijam, kopā veicot nepilnus 200 izbraucienus uz uzdevumiem un iznīcinot vairāk par 6000 sprādzienbīstamus priekšmetus, kā arī lielu daudzumu ieroču un munīcijas. Tika sniegts nozīmīgs atbalsts Kosovas teritorijas attīrīšanai no nesprāgušās munīcijas, nodrošinot drošas vides pieejamību iedzīvotājiem.

Saskaņā ar Kosovas attīstības plāniem vietējo iedzīvotāju aprūpe pakāpeniski tika nodota vietējo institūciju rokās, tādēļ 2003.gada februārī no KFOR tika atsaukti NBS mediķi.

Jāatgādina, ka bruņotie spēki no 2000.līdz 2009.gadam uz KFOR nosūtīja 437 NBS karavīrus, tostarp 2004. un 2005.gadā arī rotas līmeņa izlūkvienību „Baltic Squadron”. 2005.gadā šī rotas līmeņa apakšvienība tika komplektēta no zemessargiem, tādējādi palielinot Zemessardzes ieguldījumu kopējo NBS uzdevumu izpildē.

Piedaloties KFOR, politiskajā līmenī tika nodrošināta Latvijas valsts dalība svarīgākajā starptautiskajā operācijā Eiropā. NBS karavīri ar savu profesionalitāti pierādīja, ka spēj pildīt uzdevumus līdzvērtīgi citu valstu karavīriem. NBS karavīru ieguldījums KFOR tika augsti novērts no citu NATO un ES valstu līderu puses.

www.mod.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Nacionālie bruņotie spēki;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2022 PRCentrs.Lv