Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Eiropas Savienība un NATO

Notikusi Eiropas Savienības – Krievijas Federācijas galotņu tikšanās

Publicēts 2007-05-19 10:33:16

Samazināt palielināt tekstu

2007. gada 18. maijā Samārā, Krievijā, notika Eiropas Savienības (ES) un Krievijas Federācijas (KF) galotņu tikšanās.

Latvijai ir nozīmīgi, ka sarunu laikā gan ES, gan KF atzīmēja, ka svarīgs sadarbības aspekts ir un būs ES-Krievijas robežšķērsošanas punktu kapacitātes palielināšana. Galvenais solis šajā jomā būtu kravu elektroniskās uzskaites sistēmas izveidošana.

ES Prezidentūra atzinīgi novērtēja, ka Latvijas parlaments ir ratificējis Latvijas – Krievijas Robežlīgumu.

ES Komisijas prezidents norādīja, ka gan Polijas, gan Igaunijas un Lietuvas problēmas attiecībās ar Krieviju ir visas Eiropas Savienības problēmas, un Savienība šos jautājumus risinās, balstoties uz solidaritātes principiem.

Samita laikā puses pārrunāja ES-KF Četru sadarbības telpu Ceļa karšu izpildi un iespējas pilnveidot to īstenošanu.

Ekonomiskās telpas ietvaros tika pārrunāti enerģētikas piegādes drošības, investīciju drošības un vides aizsardzības jautājumi. Abas puses apstiprināja apņēmību veidot drošu un paredzamu sadarbību enerģētikas jomā, attīstīt ātrās brīdināšanas mehānismus enerģētikas piegādei. ES pauda atbalstu ātrai Krievijas iestāšanās Pasaules Tirdzniecības organizācijā. Šajā sakarā puses pārrunāja jautājumus, kas saistīti ar diskriminējošo dzelzceļa tarifu un eksporta nodevu atcelšanu.

Brīvības, iekšējās drošības un tieslietu jomā ES uzsvēra, ka attiecību veidošanā tai ir svarīgas cilvēktiesību, demokrātijas principu, īpaši vārda brīvības, un likuma varas ievērošana visās sadarbības jomās. Puses pozitīvi novērtēja paveikto līgumu par vīzu procedūru atvieglojumiem un par personu atpakaļuzņemšanu (readmisiju) stāšanās spēkā. Līgumi tika parakstīti 2006. gada maija samitā Sočos un vienlaicīgi stāsies spēkā šī gada 1. jūnijā.

Attiecībā uz zinātnes, izglītības un kultūras telpu puses pauda atzinību par paveikto, kā arī nepieciešamību pastiprināt sadarbību izglītības un zinātnes jomā.

Tikšanās laikā tika pārrunāti starptautiskās drošības jautājumi – situācija Kosovā, Irānā, Tuvajos Austrumos, Afganistānā.

KF samitā pārstāvēja prezidents Vladimirs Putins, premjerministrs – Mihails Fradkovs un ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, no ES puses piedalījās ES Padomes prezidente, prezidējošās valsts Vācijas kanclere Angela Merkele (Angela Merkel), Eiropas Komisijas prezidents Hosē Manuels Barozu (José Manuel Barroso), Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmaiers (Frank Walter Steinmeier), ES ārlietu komisāre Benita Ferrero-Valdnere (Benita Ferrero-Waldner).

www.am.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv