Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Uzturs

Pamazām ieviesīs stingrāku kontroli veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem

Publicēts 2007-06-29 11:59:58

Samazināt palielināt tekstu

Veselības ministrija informē, ka ar 2007.gada 1.jūliju Latvijā ir jāsāk piemērot Eiropas prasības (Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr.1924/2006) par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem. Prasības paredz, ka dalībvalstīm jāapkopo savā valstī lietotās veselīguma norādes uz pārtikas produktiem un līdz 2008.gada 31.janvārim kopā ar zinātnisko pamatojumu jānosūta Eiropas Komisijai. Eiropas Komisija iesniegtos dokumentus izvērtēs, un pozitīva atzinuma gadījumā tās iekļaus Kopienas reģistrā kā atļautas norādes.

Atgādinām, ka veselīguma norāde ir jebkura norāde uz pārtikas produkta, kas tieši vai netieši norāda, ka pastāv saikne starp pārtikas produktu tā pozitīvu ietekmi uz veselību. Piemēram: "Palīdz dabīgā veidā regulēt zarnu darbību"; "Aizsargā pret infekcijām, cīnās ar nelabvēlīgiem mikrobiem, atjauno dabīgo mikrofloru"; "Satur lecitīnu, kurš veicina organisma šūnu membrānu uzbūvi un holesterīna vielmaiņu", "Kalcijs ir labs Jūsu kauliem", "Samazināts holesterīna daudzums", "Veselīgs produkts, kurš uzlabo Jūsu pašsajūtu".

Latvijā veselīguma norāžu uz pārtikas produktiem apkopošanu un nosūtīšanu Eiropas Komisijai veiks Veselības ministrijas padotības iestāde Sabiedrības veselības aģentūra. Sākot ar 2007.gada 1.jūliju, pārtikas produktu ražotāji var vērsties Sabiedrības veselības aģentūrā (Klijānu ielā 7, Rīgā), iesniedzot zinātniski pamatotas veselīguma norādes, kuras jau lieto vai vēlas lietot pārtikas produktu marķējumā arī pēc 2010. gada, kad šī prasība mūsu valstij stājas spēkā.

Veselības ministrija aicina ražotājus pārstāvošās institūcijas rūpīgi iepazīties ar esošo situāciju pēc būtības un neradīt lieku satraukumu sabiedrībā, jo noteikumi tiek pieņemti iedzīvotāju interesēs, lai uzraksti uz produktiem būtu patiesi un nemaldinoši. Vēršam uzmanību, ka veselīguma norāžu lietošana nav obligāta, tomēr, ja ražotājs izvēlas uz saviem produktiem lietot šādas norādes, tad tām ir jābūt zinātniski pamatotām, kas tiek prasīts Latvijā jau šobrīd un noteikts Ministru kabineta noteikumos.

Papildus informējam, ka regulas pēc savas būtības ir vispārpiemērojami Eiropas Savienības tiesību akti un tās netiek pārņemtas valsts nacionālajos normatīvajos aktos. Tādēļ pagaidām, kamēr nav pieņemti speciāli noteikumi, kas regulēs veselīguma norāžu uz pārtikas produktiem apkopošanu, uzņēmēji, kas vēlas iesniegt Sabiedrības veselības aģentūrā zinātniski pamatotas veselīguma norādes, var vadīties pēc kārtības, kas ir noteikta likumā "Iesniegumu, sūdzību un priekšlikumu izskatīšanas kārtība valsts un pašvaldību institūcijās".

www.vm.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Sabiedrības veselības aģentūra;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv