Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Nodarbinātība

Par profesionālo rehabilitāciju informēs, jau nosakot invaliditāti

Publicēts 2007-04-04 16:09:02

Samazināt palielināt tekstu

Lai veicinātu invalīdu integrāciju darba tirgū un nepieciešamo profesionālo rehabilitāciju saņemtu pēc iespējas vairāk cilvēku, Sociālās integrācijas centrs (SIC) vienojies ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju (VDEĀVK) par ciešāku sadarbību klientu informēšanā. 73 ārsti eksperti no visiem Latvijas rajoniem marta beigās personīgi iepazinās ar SIC piedāvātajām izglītības un studiju programmām, un turpmāk saviem klientiem līdz ar atzinumu par nepieciešamību apgūt jaunu profesiju sniegs arī praktisku informāciju par pārkvalifikācijas un izglītības iespējām.

Katru gadu apmēram 2000 cilvēki līdz ar invaliditātes grupu saņem arī ārsta atzinumu, ka viņiem būtu jāapgūst jauna profesija vai jāpārkvalificējas. Taču labākajā gadījumā tikai piektā daļa izmanto šo valsts piedāvāto pakalpojumu un vēršas Sociālās integrācijas centrā (SIC), kas Latvijā nodrošina profesionālo rehabilitāciju cilvēkiem ar invaliditāti, skaidro Labklājības ministrijas (LM) speciālisti.

Cilvēkam, kurš pēc traumas vairs nevar strādāt savā profesijā, ārsta eksperta apmeklējums un invaliditātes noteikšana dažkārt šķiet kā "pēdējā pietura", pēc kuras beidzas aktīvā dzīve. Taču patlaban SIC Jūrmalā piedāvā 15 izglītības programmas, kas piemērotas tieši cilvēkiem ar invaliditāti jebkurā vecumā.

"Lai cilvēks velti netērētu savu laiku, mums ir izstrādāta īpaša profesionālās piemērotības noteikšanas sistēma, kas palīdz izvēlēties savām spējām, interesēm un veselības stāvoklim piemērotāko izglītības programmu. Tādējādi mēs pēc iespējas novēršam gadījumus, kad cilvēks pēc gada mācīšanās saprot, ka jaunā profesija viņu patiesībā nemaz neinteresē, vai arī viņš nevarēs pilnvērtīgi strādāt tajā veselības stāvokļa dēļ", stāsta SIC direktore Regīna Simsone.

Profesionālās piemērotības noteikšanas kurss ilgst divas nedēļas, un tā laikā klienti konsultējas ar pedagogiem, ārstiem, psihologiem, sociālajiem darbiniekiem, aizpilda virkni testu un ar dažādu darbu izmēģinājumiem izraugās sev piemērotāko profesiju.

Patlaban SIC sadarbībā ar VDEĀVK strādā pie jauna Eiropas Sociālā fonda līdzfinansēta projekta, kas palīdzēs pilnveidot un paplašināt profesionālās piemērotības noteikšanas sistēmu. Projekta ietvaros jau izveidots darba izmēģinājumu kabinets ar 20 darba vietām, kura aprīkojums ļauj izvērtēt invalīdu praktiskās funkcionālās darba spējas. Tāpat izstrādātas jaunas metodes, kas ļaus analizēt invalīdu spējas darbā ar datoru, uzņēmējdarbībā, praktiskā darba profesijās, pakalpojumu sfērā, biroja darbā un profesijās, kas saistītas ar informācijas tehnoloģiju izmantošanu.

Projekts ļaus sniegt profesionālās piemērotības noteikšanas pakalpojumus 100 – 200 cilvēkiem gadā papildus. Patlaban SIC nodrošina šos pakalpojums aptuveni 400 cilvēkiem gadā.

http://www.lm.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Invaliditāte;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv