Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Veselība un skaistumkopšana

Pēdējā laikā izglītības iestādēs reģistrēti akūtu zarnu infekcijas slimību uzliesmojumi ar lielu saslimušo skaitu

Publicēts 2009-04-18 15:28:26

Samazināt palielināt tekstu

17.04.2009

SVA epidemiologi vērš uzmanību uz to,  ka pēdējā laikā pirmsskolas izglītības iestādēs un skolās reģistrēti norovīrusu un salmonellu izraisīto akūtu zarnu slimību uzliesmojumi ar sevišķi lielu saslimušo skaitu.

Pēdējais infekcijas slimības uzliesmojums reģistrēts marta beigās/aprīļa sākumā Līvānu 1.sākumskolā, kad SVA veiktās epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā tika atklāti 68 saslimšanas gadījumi ar norovīrusu izraisīto gastroenterītu. 63 no saslimušajiem ir bērni.

Infekcijas slimību uzliesmojumi, kas pēdējā laikā biežāk skar izglītības iestādes, saistīti ar higiēnas, t.sk.  personīgās higiēnas neievērošanu.

Kā jau ziņots iepriekš, š.g. februārī vienā no Rīgas bērnudārziem SVA epidemiologi atklāja un izmeklēja salmonelozes uzliesmojumu ar 73 inficēšanās gadījumiem, bet šī gada janvārī citā Rīgas bērnudārzā epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā tika atklāts norovīrusu infekcijas uzliesmojums ar 38 saslimšanas gadījumiem. Pēdējos gados vislielākais ar izglītības iestādēm saistīts infekcijas slimības uzliesmojums tika atklāts 2008.gada novembrī/decembrī Liepājā, SVA epidemiologiem veicot epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar dažiem akūtas zarnu infekcijas gadījumiem bērniem. Epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātā tika konstatēts, ka piecās izglītības iestādēs ar salmonelozi inficējušies 119 audzēkņi un darbinieki. 

Diemžēl pēdējā laikā saslimušo bērnu vecāki arvien retāk vēršas pie ārsta bērna saslimšanas gadījumā, dažreiz pat turpinot vest slimus bērnus uz bērnudārziem un skolām. Par to liecina fakts, ka lielākā saslimušo daļa un īstais uzliesmojuma mērogs tiek konstatēts tieši epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā, nevis saņemot ziņojumus no ģimenes ārstiem. Tādēļ SVA epidemiologi uzsver, ka saslimšanas gadījumā nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu, kurš noteiks diagnozi un nozīmēs nepieciešamo ārstēšanu. Pašārstēšanās un izglītības iestāžu apmeklēšana, bērniem esot slimiem, veicina infekcijas izplatīšanos kontaktu ceļā.

Sākoties jaunam mācību ceturksnim un, ņemot vērā valstī saglabājušos augstu saslimstību ar zarnu vīrusu infekcijām, SVA epidemiologi aicina izglītības iestāžu vadītājus, pārtikas bloku darbiniekus un ēdinātājus stingri ievērot pārtikas produktu pagatavošanas prasības. Neatbilstoši uzglabāti un sagatavoti gaļas, piena un olu izstrādājumi var saturēt zarnu infekciju izraisītājus. Savukārt stingra higiēnas ievērošana pēc tualetes apmeklējuma novērš infekciju izplatīšanos savstarpējo kontaktu ceļā.

Norovīrusu infekcijas, kas tautā dēvējamas par „vēdera gripu”,  raksturīgākās pazīmes ir slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, kā arī galvassāpes un neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās. Saslimušais var just nelabumu un vemt vairākas reizes dienā, atveseļošanās parasti notiek 1-2 dienu laikā un saslimšana neatstāj ilgtermiņa ietekmi uz veselību. Ja saslimušais nespēj uzņemt tik daudz šķidruma, lai izvadītais un uzņemtais šķidruma daudzums būtu līdzsvarā, var sākties ķermeņa dehidrācija (atūdeņošanās) un var rasties nepieciešamība pēc medicīniskas palīdzības. Dehidrācija parasti tiek novērota mazākiem bērniem (no 0 līdz 7 gadiem), gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar novājinātu imūno sistēmu.

Salmonelozes simptomi ir slikta dūša, vemšana, krampji un sāpes vēderā, caureja, drudzis, galvassāpes. Ja slimība noris smagā formā, kā arī, ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanos. Salmonelozes simptomi parādās 6 - 72 stundas pēc inficēšanas. Cilvēku inficēšanās notiek, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātus dzīvnieku valsts produktus un ēdienus, kas pagatavoti neievērojot higiēnas normas, kā arī nonākot tiešā vai netiešā saskarē ar inficētiem dzīvniekiem un, retos gadījumos, cilvēkiem.

www.sva.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Sabiedrības veselības aģentūra;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2021 PRCentrs.Lv