Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Vide un mājdzīvnieki

Piedalies Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās Ventspils rajonā!

Publicēts 2007-08-01 07:35:41

Samazināt palielināt tekstu

No 2007. gada 1.augusta līdz 14.septembrim visā Latvijā notiek pirmās Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanas. Šai laikā jebkurš Latvijas iedzīvotājs vēstniecības interneta mājas lapā www.auguvestnieciba.lv un rajonu bibliotēkās var nobalsot par vienu sava rajona augu - vēstniecības kandidātu. Pēc vēlēšanu rezultātu apkopošanas uzvarējušie 26 augi veidos Latvijas Augu vēstniecību un stāstīs sabiedrībai katrs savu stāstu par savvaļas augu aizsardzības un dabas daudzveidības saglabāšanas nepieciešamību.

Augus – vēstniecības kandidātus pavasarī konkursa laikā izvirzīja Latvijas skolu audzēkņi un Latvijas Botāniķu biedrība, vēlēšanu "listē" iekļaujot katram Latvijas rajonam raksturīgās tipiskās sugas un īpašus augu valsts retumus.

Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanās var piedalīties ikviens neatkarīgi no vecuma, dzimuma, tautības, izglītības, reliģiskās vai jebkādas citas pārliecības, - tāpat kā augi nešķiro, ko priecēt ar krāšņiem ziediem, neatvairāmu smaržu vai garšīgiem augļiem.

Ventspils rajona balsošanas iecirkņi atrodas Ventspils Galvenajā bibliotēkā Akmeņu ielā 2, Pārventas bibliotēkā Lidotāju ielā 11 un Gāliņciema bibliotēkā Kuldīgas ielā 110. Te iespējams gan iepazīties ar visiem Ventspils rajona vēlēšanu kandidātiem, gan nobalsot par tiem. Tāpat gan šajās, gan visās citās rajona bibliotēkās iespējams izmantot pieeju internetam, lai par savu augu – kandidātu nobalsotu interneta mājas lapā www.auguvestnieciba.lv.

Ventspils rajona augi – vēstniecības vēlēšanu kandidāti ir jūrmalas dedestiņa, kadiķis un parastā purvmirte.

Jūrmalas dedestiņa

Jūrmalas dedestiņa ir kāpās augošs savvaļas puķuzirnis- radinieks dārzos audzētajiem. Tas zied maijā – jūnijā purpursarkaniem ziediem uz zaļganpelēko lapu fona. Gara mietsakne palīdz dedestiņai noturēties kāpu smiltīs un iegūt nepieciešamo valgmi. Pelēcīgā apsarme uz biezajām, nedaudz ādainajām lapām pasargā no pārkaršanas un liekiem mitruma zudumiem vasaras svelmē. Sēklas nobriest lielās, garās pākstīs. (Foto: Rita Birziņa)

Kadiķis

Kadiķis ir viens no četriem mūsu savvaļas skuju kokiem. Visbiežāk tas ir dažus metrus augsts krūms, retāk izaug līdz pat 12 metru augstumam. Kadiķis ir divmāju augs: uz vieniem augiem (vīrišķajiem) veidojas īsi, dzelteni putekšņlapu sastati, uz citiem (sievišķajiem) – zaļi sastati ar sēklaizmetņiem. No tiem veidojas sulīga čiekuroga, kas pirmajā gadā ir zaļa, bet ienākas tikai otrajā – krāsojas melna ar zilganu apsarmi. Čiekurogas izmanto medicīnā, kulinārijā un dzērienu aromatizēšanai. Kadiķi aug priežu mežos, kāpās, sausās pļavās un ganībās. Retumis, sevišķi Kurzemē veido lielākas audzes – kadiķu noras. (Foto: Valda Baroniņa)

Parastā purvmirte

Parastā purvmirte ir viens no agrīnākajiem ziedētājiem piejūras mitrājos – zemajos un pārejas purvos, slapjās pļavās un mežos. Parastās purvmirtes otrs nosaukums ir balzāmkārkliņš un - ne velti, jo šī auga vīrišķo ziedpumpuru aromātiskie sveķi ir "Rīgas melnā balzama" oriģinālās receptes sastāvdaļa, kas piešķir populārajam dzērienam raksturīgo smaržu. Līdz 1,5 metriem augstais krūms sastopams gandrīz vienīgi šaurā piejūras joslā no Nidas līdz Rīgai, bet iekšzemē - ļoti reti. (Foto: Valda Baroniņa)

Projekta aktualitāte un sadarbības partneri

Ar projektu "Latvijas Augu vēstniecība bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai" Latvijas Dabas fonds kā apvienības "Planta Europa" dalīborganizācija Latvijā piedalās starptautiskā komunikāciju projektā "Wake Up Call For Wild Plants", kas 2007.gadā norisinās visās šīs organizācijas dalībvalstīs Eiropā. Projekta īstenošanas sadarbības partneris ir Latvijas Botāniķu biedrība.

Sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par iespēju ikdienā sniegt savu ieguldījumu dabas aizsardzībā un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā savā apkārtnē. Daudzas savvaļas augu sugas Eiropā ir apdraudētas, jo tiek iznīcinātas to dabiskās dzīvotnes, tās nereti tiek upurētas cilvēka ekonomisko interešu vārdā. Lai gan vēlme dzīvot, nekaitējot dabai, arvien pieaug, tomēr nekad retu savvaļas augu sugu aizsardzībai Eiropā un pasaulē nav pievērsta tik liela uzmanība kā, piemēram, retajiem putniem. Projekts ir ietvars, ar kura palīdzību runāt par nepieciešamību un reālajām iespējām aizsargāt retas augu sugas.

Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanu norisi atbalsta arī v/a "Kultūras informācijas sistēmas", apzinoties valsts un nevalstiskā sektora sadarbības pozitīvo ietekmi, lai sekmētu uz zināšanām balstītas sabiedrības veidošanu Latvijā un veicinātu sabiedrības interesi par jaunāko informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošanu un sabiedrības izpratni par apkārtējās vides saglabāšanu un dabas aizsardzību.

Projekta norisi Latvijā finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv