Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Medicīna un Sociālā aprūpe

Pirmā cilmes šūnu transplantācija zīdaiņa sirds muskulī

Publicēts 2009-05-27 12:24:12

Samazināt palielināt tekstu

25.05.2009

21. maija vakarā Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas un kardioķirurģijas  klīnikā tika veikta pirmā autologo cilmes šūnu transplantācija sirds muskulī 4 mēnešus vecam zīdainim ar sirds mazspēju.

Šūnu transplantāciju veica klīnikas vadītājs prof. Aris Lācis. No zīdaiņa zarnu kaula tika paņemtas mazuļa kaula smadzeņu aspirāts. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu transplantācijas centra laboratorijā no tā tika izdalītas cilmes šūnas. Pēc šūnu apstrādes un sagatavošanas tās tika nogādātas uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu un ultrasonogrāfijas kontrolē ar punkcijas metodi caur krūšu kurvja priekšējo sienu transplantētas mazuļa sirds kreisajā kambarī.

Prof. Aris Lācis pēc operācijas teica:
„Zīdainim, kura sirds muskulī tika transplantētas cilmes šūnas, ir ļoti vāji attīstīta, precīzāk, plāna sirds kreisā kambara sieniņa, kas pēc kāda laika varētu plīst un iznākums būtu letāls. Tā kā nav zāļu, kas pavairotu šūnas, lai sirds kreisā kambara sieniņa attīstītos, kļūtu biezāka, ar profesoru Andreju Ērgli nolēmām transplantēt cilmes šūnas cerībā, ka tās sāks vairoties un palīdzēs sieniņai attīstīties. Garantiju nav, bet ir hipotēze, ka cilmes šūnām vajadzētu palīdzēt.
Līdzīgas diagnozes gadījumos 80% pacientu nomirst līdz 20 gadu vecumam. Tagad mums ir cerības, ka viss varētu mainīties. Esam izdarījuši visu, ko varējām, lai glābtu šī mazuļa dzīvību.
Esmu ļoti pateicīgs profesoram Andrejam Ērglim par šūnu transplantācijas ideju un iespēju sadarboties ar Stradiņu kardiologiem un Šūnu transplantācijas centru.”

Uz jautājumu, kad varētu gaidīt pirmos secinājumus, vai operācija ir izdevusies, profesors Aris Lācis atbildēja: „To mēs tik drīz nevarēsim pateikt. Bērniņš tiks pastāvīgi novērots. Tiks veiktas analīzes un tikai pēc ilgāka laika redzēsim, vai ir kādi uzlabojumi.”

Savukārt par iespēju veikt līdzīgas operācijas arī citiem mazuļiem Aris Lācis teica: „Jā, mēs to darītu, ja vecāki piekristu. Tā kā šobrīd šīs operācijas tiek veiktas klīniska pētījuma ietvaros un to efektivitāte vēl nav zinātniski pierādīta, tās ir par brīvu. Skaidrs ir viens – veicot šīs operācijas,  bērniņiem sliktāk nekļūs.”

Asoc. Prof. Andrejs Ērglis par pirmo autologo šūnu transplantāciju zīdainim saka:
„Neesmu dzirdējis, ka Eiropā un pasaulē būtu veiktas šādas šūnu transplantācijas mazuļiem. Iespējams, mēs esam pirmie. Esmu pateicīgs Arim Lācim par drosmi un uzņēmību un ļoti ceru, ka mums izdosies glābt ne tikai šī bērniņa, bet arī daudzu citu mazuļu un pieaugušo dzīvības un sniegt cilvēkiem iespēju dzīvot ilgāk, pilnvērtīgāk un laimīgāk.”

Savukārt Šūnu transplantācijas centra vadītājs Ēriks Jakobsons par pirmo cilmes šūnu transplantāciju mazulim saka: „Šī operācija tika veikta pētījuma „Autologo kaulu smadzeņu mononukleāro šūnu transplantācijai dilatācijas kardiomiopātijas skarto audu reģenerācijai.” ietvaros. Pētījuma mērķis – pacientiem ar dilatācijas kardiomiopātiju stimulēt miokarda audu reģenerāciju. Kā arī veicināt kresā kambara izsviedes frakcijas palielināšanos, kas ir būtiski, lai varētu nodrošināt asinsrites sistēmu ar pietiekamu asins daudzumu.”

Cilmes šūnu transplantācija miokardā ir pētniecības stadijā un pagaidām tā netiek izmantota kā pilnībā aprobēta ārstniecības metode.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu transplantācijas centrs tika izveidots 2008. gada martā.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv