Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Nekustamie īpašumi un būvniecība

Re&Solution: Investori ir gatavi konstruktīviem piedāvājumiem

Publicēts 2009-04-10 16:25:44

Samazināt palielināt tekstu

08.04.2009

Saskaņā ar starptautiskā nekustamā īpašumu konsultāciju uzņēmuma Re&Solution pētījumu, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas nekustamā īpašuma tirgus var piesaistīt investoru interesi, taču vienlaikus vietējiem tirgus dalībniekiem ir jābūt gataviem kompromisiem un lietišķai sadarbībai.

Re&Solution Latvia vadītājs Andžejs Neguliners atzīmē: „Pēc ilgstošas un aizraujošas izaugsmes nekustamā īpašuma tirgus Latvijā ir sastapies ar tirgus tendences un apstākļu maiņu, kas daudziem ir bijis negaidīta, pat pēkšņa, kā rezultātā tirgus izskatās pat apjucis. Taču šis ir laiks, kad daudz pragmatiskāk un izsvērtāk ir iespējams pieņemt lēmumus un uzsākt jaunu projektu realizēšanu un darījumu slēgšanu. Nekustamā īpašuma tirgus līdzīgi kā citi tirgi attīstās cikliski, kur atkarībā no atrašanās punkta darbojās savi likumi, kas jāņem vērā.

Tirdzniecības platību tirgū
- pašlaik starptautiskām mazumtirgotāju ķēdēm ir labākais laiks ienākšanai tirgū daudz ātrāk un par zemākām nomas maksām nekā iepriekš, izvēloties vislabākās atrašanās vietas un zemākās nomas maksas, tādējādi ieņemot stratēģiskas vietas;
- tirdzniecības telpu īpašnieki ir palikuši elastīgāki piedāvājot labākus nomas nosacījumus, maksas, līgumu noteikumus;
- ņemot vērā ekonomisko situāciju turpināsies tirgotāju apgrozījuma samazināšanās;
- panākumus gūs tie tirdzniecības telpu īpašnieki, kuri spēs piemēroties esošām mazumtirgotāju prasībām un pircēju paradumu un ienākumu maiņai, tādējādi atsijājot veiksmīgākās tirdzniecības vietas no mazāk veiksmīgām.

Biroju platību tirgū
- tiks pabeigta beigu stadijā esošo projektu realizēšana, pārējie tiks atlikti uz nenoteiktu laiku;
- nomnieki izmaksu optimizācijas nolūkā izvērtē esošās nomas platības un meklē saistošākas iespējas – cenas, līgumu noteikumus, mazākas platības;
- tirgū tiek apsvērta iespēja piedāvāt no nomas maksas brīvu periodu apmaiņā pret ilgtermiņa līgumiem;
- būtiski samazinoties būvniecības izmaksām pašlaik ir labākais laiks attīstīt jaunus projektus, lai nākotnē gūtu labāku investīciju atdevi (salīdzinot ar projektiem, kas ir attīstīti aizvadītajos gados).

Industriālās / noliktavu platības
- būvniecība un projektu attīstīšana notiek tikai pēc pasūtījuma un priekšlīgumiem

Investīcijas
- visas tendences būs atkarīgas no situācijas ekonomikā un valdības spējas mainīt sabiedrības un biznesa noskaņojumu;
- nepietiekošs finansējums;
- ienesīguma līmenis palielinās;
- komercīpašuma cenas joprojām ir virs pašizmaksas;
- investoriem pašlaik ir vislabākais laiks investēt komercīpašumos ar stabilu naudas plūsmu;
- sagaidāma daudzu pārdošanai paredzētu īpašumu parādīšanās tirgū;
- ārvalstu investori skrupulozi izvērtē īpašumu piedāvājumu dažādos tirgos, izvēloties vissaistošākos.”

Re&Solution Group vadītājs Ŗičardas Čepas atzīmē: „Esošā Baltijas valstu tirgus situācija demonstrē pretēju situācija, salīdzinot ar to, kāda tā bija gadu-divus atpakaļ. Daudzi tirgus spēlētāji ir palikuši atsaucīgāki un pretimnākošāki, gūstot  mācību no tirgū notiekošām pārmaiņām. Vieni attīstītāji meklē un vēršas pie partneriem, lai gūtu pieeju papildu finansējumam, lai pabeigtu esošos projektus, citi, savukārt, piedāvā iegādāties objektus, lai attīstītos nākotnē. Tomēr attīstītājiem ir jāsaprot, ka par investīcijām notiek konkurences cīņa, lai tās saņemtu.”

Analizējot Latvijas nekustamā īpašuma tirgu no juridiskā un nodokļu aspekta, starptautiska zvērinātu advokātu biroja „Kļaviņš & Slaidiņš LAWIN" partnere Ilga Gudrenika-Krebs atzīmē : „Dinamiskas nekustamā īpašuma tirgus izmaiņas vērojamas ne vien tirgus tendencēs, bet arī likumdošanas regulējumā, kas tieši vai pastarpināti ietekmē nekustamā īpašuma attīstību. Tiesiskais regulējums visās jomās, kas atteicas uz nekustamo īpašumu, pašlaik īpaši labi tiek pakļauts praktiskās dzīves intensīvai pārbaudei. Piemēram, nekustamā īpašuma īpašnieki vai pārvaldītāji pašreizējos apstākļos saduras ar jaunām situācijām, kurām nepieciešami tūlītēji risinājumi – gan praktiski, gan normatīvā regulējumā līmenī; valdība, izpildot Eiropas direktīvu prasības, plāno paplašināt ar PVN apliekamo objektu loku, attiecinot to uz apbūves zemes gabalu; pārkārtojas nomas (un īres) tirgus un attiecības; tirgū ienāk jauni investori, kuriem ir pieejami finanšu līdzekļi un kas tieši gaidīja cenu kritumu (un/ vai kvalitātes paaugstināšanos) u.tml. Būvniecības sektorā aktualizējas ne vien līgumu un iesaistīto pušu attiecību risināšanas modeļi, bet arī jautājumi par būvatļaujas termiņiem, atjaunošanu u.tml., t.i., faktori, kas izriet no būvniecības ‘iesaldēšanas’ un kas varētu būt aktuāli potenciālajiem investoriem, iegādājoties šādus iesaldētus projektus. Izsoles (gan labprātīgās, gan piespiedu, arī maksātnespējas procesā), to apstrīdēšana, juridiskās sekas, nosolītāja tiesības u.tml. arī ir juridiski instrumenti, ar kuriem var ietekmēt nekustamā īpašuma tirgus tendences.

No minētajām tendencēm secināms, ka vairākās likumdošanas jomās ir nepieciešama nopietna revīzija, piemēram, jomās, kas saistās ar projektu attīstīšanu un būvniecību, neitralizējot birokrātijas slogu, hipotēku realizēšanu, piedziņas vēršanu, apsaimniekošanu, lai nekustamā īpašuma tirgus dalībnieki zinātu ‘spēles noteikumus’, nevis izgudrotu tos paši spēles gaitā”

Re&Solution un Kļaviņš & Slaidiņš LAWIN apskats Baltic Property Market Report Q1 2009 sniedz lielisku iespēju iepazīties ar aktualitātēm Baltijas valstu nekustamo īpašumu tirgū, kā arī ar svarīgiem Latvijas, Lietuvas un Igaunijas nekustamo īpašumu juridiskajiem un nodokļu aspektiem.

Re&Solution ir vadošais reģionālais integrētu pakalpojumu sniedzējs nekustamo īpašumu, finanšu un investīciju pārvaldības jomās Lietuvā, Latvijā, Igaunijā un Ziemeļeiropā. Ņemot vērā stiprās pozīcijas vietējos tirgos un pasaules vadošo īpašuma konsultantu sniegto atbalstu, kompānija tiek atzīta par vienu no visunikālākajiem un profesionālākajiem konsultāciju uzņēmumiem Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Kopējā pārvaldīto nekustamo īpašumu platība sasniedz 7,5 miljonus kvadrātmetru  ar kopējo vērtību virs 11 miljardiem eiro. Uzņēmums ir vadījis nozīmīgākos investīciju darījumus reģionā.

Re&Solution ir Newsec Group sastāvdaļa – pilna servisa nekustamo īpašumu uzņēmums, kas ir vadošs nekustamā īpašuma konsultāciju uzņēmums Ziemeļeiropā un alianses partneris vadošam starptautiskam nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmumam Jones Lang LaSalle Baltijas valstīs.

Re&Solution ir prestižo Euromoney Liquid Awards 2008 uzvarētājs dažādās nominācijās.

Zvērinātu advokātu birojs "Kļaviņš & Slaidiņš LAWIN" ir LAWIN grupas dalībnieks. LAWIN ir Baltijas valstu vadošo advokātu biroju grupa, kas apvieno advokātu birojus "Lepik & Luhaaar LAWIN" (Igaunija), "Lideika, Petrauskas, Valiunas ir partneriai LAWIN" (Lietuva) un "Kļaviņš & Slaidiņš LAWIN" (Latvija). 
Balvas: Who's Who Legal balva "Latvia Law Firm of the Year 2008" ;  IFLR balva "Baltic Law Firm of the Year 2008" .

http://www.resolution.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Re&Solution, SIA;
Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv