Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Medicīna un Sociālā aprūpe

Ropažos un Allažos atklās "pusceļa mājas" cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem

Publicēts 2007-07-11 16:08:07

Samazināt palielināt tekstu

12. jūlijā Labklājības ministre Dagnija Staķe Rīgas rajona Ropažos un Allažos atklās ar Eiropas fondu atbalstu izveidotās "pusceļa mājas" cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, tā paplašinot alternatīvās aprūpes pakalpojumu klāstu.

"Pusceļa māja" ir pārejas posms no sociālās aprūpes centra (SAC) uz patstāvīgu dzīvi. Te cilvēki, kuriem nav nepieciešama ilgstoša aprūpe, mācās sadzīvē nepieciešamās iemaņas - kā gatavot ēst, mazgāt veļu, apkopt sevi – lietas, par kurām pašam nebija jāgādā, dzīvojot aprūpes centrā. "Pusceļa mājā" māca plānot savu budžetu, arī izpratni par veselību un cilvēktiesības.

"Latvijas sociālās aprūpes centros daļai cilvēku nav nepieciešama pastāvīga aprūpe un uzmanība. Viņi varētu neatkarīgi, taču gadu laikā ir pieraduši pie dzīves aprūpes centrā. Šādas "pusceļa mājas" ir mūsdienīgs risinājums, kā palīdzēt šie cilvēkiem atrast savu ceļu uz patstāvību un neatkarību", sacīja labklājības ministre Dagnija Staķe.

Klienti pusceļa mājā var uzturēties līdz 24 mēnešiem. Ja veselības stāvoklis ir atbilstošs un sadzīves iemaņas ir apgūtas labi, viņi no pusceļa mājām varēs pārcelties prom no aprūpes centra uz grupu dzīvokļiem, kas īpaši šo cilvēku vajadzībām izveidoti Rīgā, Slimnīcas ielā 2. Šeit sociālā darbinieka uzraudzībā sāksies viņu jaunā dzīve. Pēc "pusceļa mājas" cilvēki ir gatavi arī darba attiecībām un paši spēj nodrošināt sev iztiku un dzīvot sabiedrībā.

SAC "Ropaži" izveidots jauns "pusceļa māju" komplekss ar istabiņām, atpūtas telpām, virtuvēm un labierīcībām. Te ir vieta 15 cilvēkiem. Kompleksa izveidošana izmaksāja 395 tūkstošus latu.

Savukārt Allažu "pusceļa māja" vienlaicīgi varēs uzņemt 17 cilvēkus. Te izveidots arī virtuves bloks ar ēdamistabu, atpūtas un rehabilitācijas telpa, kā arī radošās darbnīcas un mācību klases. "Pusceļa mājas" izveidošanas un iekārtošanas izmaksas ir gandrīz 379 tūkstoši latu.

Projekts paredz arī grupu dzīvokļu izveidi Rīgā, ko atklāja pagājušajā nedēļā. Kopējās projekta izmaksas ir vairāk nekā 1,72 miljoni latu. To finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, Latvijas valsts, Rīgas dome, Rīgas rajona padome, Ropažu novada dome un Allažu pagasta padome.

Labklājības ministre uzsvēra, ka šis ir labs partnerības paraugs, jo "pusceļa māju" veidošanā sadarbojas valsts aprūpes centrs un vairākas pašvaldības, kuru cilvēkiem būs pieejami "pusceļa māju" pakalpojumi.

"Pusceļa mājas" izveidotas Labklājības ministrijas vadītas nacionālās programmas ietvaros, kas paredz alternatīvo pakalpojumu klāsta paplašināšanu katrā Latvijas novadā. Programma līdz 2007. gada beigām paredz izveidot sešas pusceļa mājas ar 116 vietām, kā arī piecus grupu dzīvokļu kompleksus, kuros būs vieta 152 cilvēkiem.

Patlaban jaunie pakalpojumi jau ir pieejami Latgalē (pusceļa māja Kalupē un grupu dzīvokļi Daugavpilī), Vidzemē (Valmieras rajona Jeru pagastā) un Zemgalē (Jelgavā). Patlaban rehabilitāciju "pusceļa mājās" saņem 84 cilvēki, bet uz grupu dzīvokļiem pārcēlušies 36 bijušie aprūpes centru iemītnieki. Rudenī jaunais pakalpojums būs pieejams arī Kurzemē ("pusceļa māja" Grobiņas pagastā un grupu dzīvokļi Liepājā).

Kopējās nacionālās programmas finansējums ir 5,32 miljoni latu, vairāk nekā 3,82 miljonus latu no kuriem piešķir Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Pēc speciālistu vērtējuma, patlaban pārejai no institucionālās aprūpes uz patstāvīgu dzīvi ir gatavi tikai līdz desmit procentiem no gandrīz 5 tūkstošiem SAC iemītnieku. Tas saistīts gan ar šo cilvēku veselības stāvokli, gan pieradumu pie dzīves aprūpes centrā, jo daudzi cilvēki centros dzīvo kopš bērnības. speciālistiem ir jāveic motivējošs darbs, lai radītu vēlmi uzsākt neatkarīgu dzīvi.

Daudzas pašvaldības līdz šim ir bijušas visai pasīvas alternatīvo pakalpojumu izveidē. Tādēļ, lai attīstītu alternatīvo aprūpi, LM piedāvā pašvaldībām līdzfinansējumu gan sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidei, gan klientu izturēšanās izmaksu segšanai.

Lai veicinātu cilvēku atgriešanos pašvaldībās, valsts sedz daļu no izmaksām par uzturēšanos grupu mājā vai dzīvoklī tiem klientiem, kuri uzsāk patstāvīgu dzīvi, atstājot valsts SAC. Ievērojot principu "nauda seko klientam", šīs līdzfinansējums ir puse no tās summas, kāda tika maksāta par katra cilvēka uzturēšanos ilgstošās aprūpes institūcijā.

SAC "Allaži" pusceļa mājas atklāšanas pasākums notiks plkst.11.00, Rīgas rajona Allažu pagastā, Stīveros. SAC "Ropaži" pusceļa mājas atklāšanas pasākums notiks plkst.14.30, Rīgas rajona Ropažu novadā.


Ropaži


Allaži

www.lm.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Dagnija Staķe; Labklājības ministrija;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv