Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Informācijas tehnoloģijas, internets un telekomunikācijas, TV

Rūpēsies par drošību internetā

Publicēts 2007-03-26 09:52:01

Samazināt palielināt tekstu

LATNET akadēmiskais tīkls kopā ar vairākām iestādēm un bankām nolēmis izveidot Latvijas CERT (Computer Emergency Response Team) komandu darba grupu. Tās uzdevums būs koordinēt sadarbību starp projektā iesaistītajiem dalībniekiem, lai novērstu drošības incidentus internetā.

Vārdi "drošības incidents" nozīmē dažādus pārkāpumus, kas kaitē drošai un likumīgai interneta lietošanai. Piemēram, neautorizēta piekļūšana informācijai vai mēģinājumi to izdarīt (portu skenēšana), "spam" vēstuļu sūtīšana, "phishing" uzbrukumi (personīgās informācijas izmānīšana elektroniskā veidā), autortiesību pārkāpumi utt. Visi šie pārkāpumi uztrauc ne tikai LATNET akadēmisko tīklu. Tāpēc darba grupu veido pārstāvji no AS "Hansabanka", AS "SEB Unibanka", "Valsts Informācijas Tīklu Aģentūras" (VITA), un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU).

Saskaņā ar Latvijas Interneta asociācijas datiem, pastāvīgo interneta lietotāju skaits 2007. gada sākumā ir pieaudzis līdz 54%. Aptuveni 1.3 miljoni Latvijas iedzīvotāju regulāri izmanto internetu un tā piedāvātās iespējas: pirkt, pārdot, reklamēt produktus un pakalpojumus, kā arī veikt dažādas banku operācijas.

Diemžēl līdz ar lietotāju skaita pieaugumu, pieaug arī drošības incidentu skaits. Tāpēc ar to izmeklēšanu parasti nodarbojas īpaši sagatavotas un starptautiski atzītas komandas ar nosaukumu CERT (Computer Emergency Response Team jeb datoru incidentu reaģēšanas vienība). Viena no šādām reaģēšanas vienībām kopš pagājušā gada strādā LATNET akadēmiskā tīkla paspārnē.

LATNET CERT projekta vadītāja Baiba Kaškina pastāstīja, ka uzņēmums ar šo projektu vēlas palīdzēt novērst drošības trūkumus un padarīt Latvijas internetu uzticamāku. "Mēs ceram, ka Latvijā atradīsies cilvēki, kas būs gatavi rīkoties, lai padarītu tīkla izmantošanu drošāku," saka B. Kaškina. Projekta vadītāja norādīja, ka LATNET CERT gan pagaidām esot vienīgā Latvijas komanda, kas ir starptautiski atzīta un iekļauta "Trusted Introducer" veidotajā Eiropas CERT sarakstā. Taču viņa pauda cerību, ka drīz šai starptautiskajai incidentu reaģēšanas kustībai pievienosies arī citi interneta pakalpojumu sniedzēji.

Šobrīd LATNET akadēmiskais tīkls radījis iespēju ziņot par drošības incidentiem internetā, šim nolūkam izveidojot speciālu mājas lapu (http://cert.latnet.lv/).

LATNET CERT komanda, sadarbojoties ar līdzīgām citu organizāciju struktūrvienībām, izmeklē dažādus pārkāpumus internetā. Tās uzdevums ir atrast vainīgos, novērst incidentus un strādāt ar tiesībsargājošajām iestādēm. LATNET CERT atbild par LATNET IP adrešu apgabaliem, nodarbojas ar incidentu izmeklēšanu un gādā par serveru un maģistrālā tīkla aizsardzību. Tāpat CERT komanda palīdz LATNET klientiem dažādās situācijās, kad radušās aizdomas par ielaušanos sistēmā, datu zādzību, vīrusa izplatīšanos u.tml.

Lai saņemtu palīdzību, LATNET klientiem ir iespēja vērsties [email protected] vai steidzamās situācijās sazināties ar LATNET CERT pa tālruni: 7211241.
Papildus informācija:

"Trusted Introducer" veidotajā Eiropas "Cert" saraksts, kurā "Latnet Cert" komanda tika iekļauta jau 2006. gada augustā:
http://www.trusted-introducer.nl/teams/teams-l.html

"Enisa" (European Network Information Security Agency) 2006.gada oktobrī ir izdevusi "Step-by-Step guide for setting up CERTs" (Soli-pa-solim – kā izveidot "Cert") un atjaunojusi Eiropas "Cert" karti, kurā kā vienīgais no Latvijas ir iekļuvis "Latnet Cert":
http://www.enisa.europa.eu/pages/02_01_press_2006_10_17_cert_guide.htm

Latvijas Interneta asociācijas statistiskie dati: http://www.lia.lv/stat.htm

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: LATNET; CERT;
Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv