Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Vide un mājdzīvnieki

Šķiro un samazini atkritumus arī Līgo svētkos!

Publicēts 2009-06-19 15:44:42

Samazināt palielināt tekstu

Vides eksperti aicina Latvijas iedzīvotājus arī svētkos neaizmirst par vides saudzēšanu – šķirot atkritumus un censties samazināt to daudzumu ne tikai mājās, bet arī atpūšoties pie dabas. Atgādinām, ka tieši atkritumu šķirošanu projekta „Vienoti Zaļākai Rītdienai” rīkotajā balsojumā sabiedrība nosauca par visbūtiskāko vides uzlabošanas kritēriju, bet atkritumu daudzuma samazināšana ir nosaukta kā trešais svarīgākais kritērijs.

Kā samazināt atkritumu daudzumu svētkos?
• Iegādājies preces, uz kuru iepakojuma ir atzīmes par pārstrādes un reciklēšanas iespējām!
• Specifiskas, īslaicīgai izmantošanai nepieciešamas lietas aizņemies vai iznomā!
• Iegādājies preces lielākā iepakojumā! Tādējādi tu samazināsi nevajadzīgo iepakojuma atkritumu daudzumu, piemēram, viena 1,5 l pudele prasa mazāk enerģijas pārstrādē un rada mazāk atkritumus nekā trīs 0,5 l pudeles.
• Iespēju robežās iegādājies otrreiz pārstrādātas preces!
• Iegādājies kvalitatīvākas preces ar ilgāku kalpošanas mūžu!
• Centies neizmantot vienreiz lietojamus izstrādājumus, piemēram, vienreizējos plastmasas vai papīra galda piederumus, papīra mutautiņus u.tml.!
• Ejot uz veikalu, ņem līdzi savu, vislabāk audekla maisiņu!
• Centies stikla izstrādājumus izmantot atkārtoti un pēc iespējas ilgāk, nepārvēršot tos par atkritumiem!
• Iegaumē, ka atkritumu dedzināšana nav veids, kā samazināt atkritumu daudzumu, un ir aizliegta! Atkritumu dedzināšanas procesā rodas indīgas un veselībai bīstamas vielas!

Ieteikumi, šķirojot atkritumus svētkos
• Kompostē bioloģiskos atkritumus! Kompostējami jeb bioloģiski sadalāmie ir tie sadzīves atkritumi, kuru sadalīšanās procesus nodrošina mikroorganismu darbība, piemēram, dārzeņu un augļu mizas, ēdienu atliekas, olu čaumalas, tējas un kafijas biezumi, tējas maisiņi un kafijas filtri, veci augi, puķes, dārza teritorijas apkopšanas atkritumu (lapas, nezāles u.tml.) un citi zaļie atkritumi. Iegaumē, ka kompostā nedrīkst likt svaigas gaļas un zivju atlikumus, taukus, kaulus, suņu un kaķu mēslus, bērnu autiņbiksītes un higiēniskās paketes!
• Šķirojot atkritumus, pievērs uzmanību, lai papīrs nebūtu piesārņots ar pārtikas produktu paliekām, metāla un koka piejaukumiem, aizsargpārklājumu u.c., jo tad tas pārstrādei kļūst nederīgs!
• No bioplastmasas ražotas preces (iepirkumu maisiņus, iepakojuma plēves, atkritumu savākšanas maisus, vienreizējas lietošanas traukus un galda piederumus) pēc lietošanas var izmest pie organiskajiem atkritumiem vai kompostā, jo šie produkti bioloģiski sadalās!
• Neliec tetrapakas pie makulatūras. Plastmasas kārta neļauj kartonu izmantot otrreizējai pārstrādei. Tetrapakas ir jāsaloka un jāizmet sadzīves atkritumos!

Ja mēs katrs ievērosim vismas dažus noteikumus, mūsu visu līgotāju ieguldījums būs milzīgs!
Plašāk un deatlizētāk par atkritumu šķirošanu, to daudzuma samazināšanu un citiem svarīgiem vides uzlabošanas kritērijiem lasiet: www.zalakairitdienai.lv.

Projekts „Vienoti Zaļākai Rītdienai” uzsākts pēc AS „Latvenergo” iniciatīvas; par projekta atbalstītājiem jau kļuvuši „Arēna Rīga”, „Bizbizmare.lv”, „Dabas taka”, „draugiem.lv”, „Gorod.lv”, „Kultūras informācijas sistēmas” - „Trešais tēva dēls”, „Latvijas Radio 1”, „Liesma”, „NovoNews.lv”, „Pilseta24.lv”, „Reitingi.lv”, „TVNet”, „Vides Vēstis”, „Ziemellatvija.lv”. Pievienoties atbalstītāju lokam ir aicināts jebkurš cilvēks vai uzņēmums, kuram rūp zaļāka Latvija!

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv