Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Veselība un skaistumkopšana

Tagad jau 180 miljoniem cilvēku kabatā ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte

Publicēts 2009-05-08 15:12:36

Samazināt palielināt tekstu

06.05.2009

Tuvojoties Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK) iniciatīvas piecu gadu jubilejai, Eiropas Komisija šodien paziņoja jaunus statistikas datus, kas parāda, ka apgrozījumā atrodas jau 180 miljoni karšu. Kopš kartes ieviešanas 2004. gadā tās īpašnieku skaits Eiropā ar katru gadu palielinās. Bezmaksas EVAK garantē, lai kartes īpašniekiem būtu tādas pašas tiesības uz veselības aprūpi valsts sektorā (piem., ārsta, aptiekas, slimnīcas vai veselības aprūpes centra sniegtajiem pakalpojumiem) kā tās valsts iedzīvotājiem, kurā viņi viesojas.

Statistikas dati pierāda, ka iniciatīva ir bijusi veiksmīga

EVAK atvieglo kartes īpašniekiem iespēju saņemt veselības aprūpi gadījumā, ja viņi saslimst vai gūst savainojumus īslaicīgas uzturēšanās laikā kādā no 31 valstīm, kas piedalās šajā projektā1.  EVAK tika pakāpeniski ieviesta no 2004. gada jūnija līdz 2005. gada decembrim, aizstājot agrāko E111 veidlapu.

Karte visvairāk ir izplatīta Lihtenšteinā, Šveicē un Austrijā, kur EVAK ir izsniegta attiecīgi 99 %, 96 % un 96 % iedzīvotāju. Apgrozījumā esošo karšu lielo skaitu šajās valstīs var izskaidrot ar to, ka EVAK ir šo valstu veselības aprūpes karšu reversā, tā ka šo valstu iedzīvotāji automātiski saņem EVAK.

Zemo apgrozījumu dažas valstīs daļēji var izskaidrot ar faktu, ka to pilsoņi retāk dodas ceļojumos uz ārzemēm. Piemēram, Eurostat 2006. gada dati liecina, ka tikai 11 % Grieķijas iedzīvotāju dodas ceļojumos (pavadot vismaz četras naktis) ārpus Grieķijas robežām un tikai 1 % grieķu ir EVAK īpašnieki. Tomēr EVAK ir derīga ne tikai atpūtas ceļojumiem uz ārzemēm, bet to var izmantot neatkarīgi no ceļojuma mērķa (darbam, studijām vai atpūtai). Tie, kuriem nav EVAK, riskē ar iespējamām lielākām problēmām, kādas varētu rasties, maksājot par nepieciešamo veselības aprūpi ārzemēs, jo vairumā gadījumu viņiem tiek pieprasīts veikt iepriekšēju apmaksu.

Statistikas dati arī liecina, ka EVAK lietošanas apjoms ar katru gadu ir pieaudzis, un tas vēlreiz pierāda, ka šī iniciatīva ir veiksmīga. Pastāvīgais apgrozījumā esošo karšu un to izmantošanas gadījumu skaita pieaugums liecina, ka cilvēki kļūst aizvien informētāki par kartes priekšrocībām.

Mazāk papīru nozīmē mazāk satraukumu gan ārstam, gan pacientam

EVAK ir izdevīga gan tās īpašniekiem, ja ceļojumu laikā uz ārzemēm gadās savainoties vai saslimt, gan arī veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, jo samazinās aizpildāmo dokumentu skaits. Pieaugot kartes īpašnieku skaitam, veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji sāk pierast pie kārtības, kādā viņiem ir jāapkalpo pacienti no ārzemēm: aizvien vairāk kartes lietotāju un medicīnas darbinieku sāk novērtēt kartes priekšrocības.

Viens no Eiropā lietotās kartes popularitātes iemesliem ir tās vienotais dizains. Lai veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji varētu viegli atpazīt Eiropas veselības apdrošināšanas karti, visās valstīs, kurās darbojas šī karte, tai tiek izmantots vienots dizains. Visu valstu izsniegtajās kartēs nepieciešamie dati vienmer ir atrodami vienā un tajā pašā vietā, un tas samazina risku sajaukt informāciju, it īpaši, ņemot vērā dažādās valodas. Vienīgā atšķirība ir kartes derīguma ilgums: katra dalībvalsts pati var izlemt, cik ilgi karte būs derīga.

Veiksmīgā saikne ar sabiedrību un tās izglītošana, kā arī programmas praktiskās priekšrocības ir nodrošinājušas, ka aizvien vairāk eiropiešu kļūst par kartes īpašniekiem.

Sīkāka informācija visās oficiālajās valodā ir pieejama http://ehic.europa.eu

1Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir pieejama ikvienam cilvēkam neatkarīgi no tautības, par kura veselību gādā valsts veselības aprūpes sistēma jebkurā no ES 27 dalībvalstīm, kā arī Īslandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē. Tā ir derīga arī ceļošanai visās valstīs, kurās darbojas EVAK. ES valstis ir Austrija, Beļģija, Bulgārija, Kipra, Čehija, Dānija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Ungārija, Īrija, Itālija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Eiropas veselības apdrošināšanas karte;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv