Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Valsts iestādes un politika

Tautas Partijas Saeimas deputāta Leiškalna ierosinājums ir antikonstitucionāls un nedemokrātisks!

Publicēts 2009-09-03 14:35:52

Samazināt palielināt tekstu

31.08.2009

Leiškalna kunga ierosinājums, veidot Latviju kā vienu vienotu Saeimas vēlēšanu apgabalu, ir arī klajs izaicinājums Saeimai, Valsts prezidentam Zatleram un vēlētājiem.

Atbalstot Valsts prezidenta iniciatīvu, Saeimas Juridiskā komisija, Tautas Partijas(TP) deputātes Vinetas Muižnieces vadībā, 2009.g.20. janvārī atbalstīja atcelt t.s. lokomotīvju principu – iespēju pieteikt Saeimas deputātu kandidātus vairāk kā vienā vēlēšanu apgabalā. Saeima atbilstoši izmainīja Saeimas vēlēšanu likumu 2009.g. 26. februārī ar 68 balsīm par, 11 pret, 11 nebalsojot (10 deputātu nebija reģistrējušies). Leiškalna kungs bija viens no pret balsotājiem, pārējie 10 bija no Saskaņas centra!

Iespēja kandidēt vienlaicīgi vairākos apgabalos radīja izcilu izdevību manipulēt ar vēlētājiem un kompromitēja Latgales, Zemgales un Kurzemes vēlētāju demokrātiskās tiesības ievēlēt pašiem savus priekšstāvjus Saeimā. Deputātu vietas šajos vēlēšanu apgabalos atbrīvoja kandidāti, kurus ievēlēja divos lielos vēlēšanu apgabalos – Rīgā un Vidzemē.

TP deputāts Leiškalns vēlas apturēt politiskās sistēmas sakārtošanu Latvijā un atgriezties pie vecās kārtības, bet ar vēl ekstrēmāku variantu. Ar vienu vienīgu kandidātu sarakstu visā Latvijā, Latvija kļūtu kā viens vienots vēlēšanu apgabals. Pirmkārt, tas būtu antikonstitucionāli. Otrkārt,  būtu atņemtas praktiski jebkuras iespējas vēlētājiem Latgalē, Zemgalē un Kurzemē ievēlēt savus Saeimas deputātus. Rīgas un Vidzemes vēlētāji ar savu būtisko balsu vairākumu ievēlētu savus deputātus un atlikušos atstātu Latgalei, Zemgalei un Kurzemei. Par šādu iespēju jau 1919.g. brīdināja viens no Satversmes tēviem, Marģers Skujenieks, sakot: „Ja Latvija būtu viens vienīgs vēlēšanu apgabals, noteicošais vārds piederētu politiskam centram Rīgai, kurš uzstādītu savu listi visai valstij. Tās listes varbūt būtu ļoti labi sastādītas, bet tomēr ne tā, ka apmierinātu visas lokālās*  intereses. Komisijas priekšā liktais sadalījums ir mēģinājums saskaņot minoritātu (sic) intereses un lokālās prasības.” Te ir skaidri izteikts apgabalu pārstāvniecības princips Saeimā, kuru TP deputāts Leiškalns cenšas apiet.

Vēlēšanu reformas biedrība necenšas minēt, kas slēpjas aiz Leiškalna kunga ierosinājuma, bet ir skaidrs, ka tas veicinātu varas koncentrāciju ne tikai Rīgā, bet dažu oligarhu rokās.

TP deputāta Leiškalna ierosinājums ir noraidāms.

Tā vietā ir jādod iespēja veidot tiešākas saites un labāku komunikāciju starp vēlētājiem un viņu priekšstāvjiem Saeimā. Tas ir panākams nevis ar vēlēšanu apgabalu apvienošanu vienā, bet ar vairāku, mazāku Saeimas vēlēšanu apgabalu izveidošanu ar atsevišķu kandidātu sarakstu katrā apgabalā.

Vēlēšanu reformas biedrība

* VĒL izcelts teksts

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Vēlēšanu reformas biedrība; Kārlis Leiškalns;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv