Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Bankas, kredīti un līzings

Tirgus ECB paziņojuma gaidās

Publicēts 2007-03-02 12:39:00

Samazināt palielināt tekstu

Nākamo ceturtdien, 8. martā, notiks ECB sanāksme. Jau šodienas tirgus procentu likmēs ir ierēķināts iespējamais eiro bāzes procentu likmju pieaugums.

Nesen publicētie ekonomikas dati norāda, ka eiro zonas ekonomikas izaugsmes tempu kritums var nebūt tik liela, kā prognozēts iepriekš. Ekonomikas izaugsme saglabā pieklājīgus tempus, un pašreiz nav arī vērojami paaugstinātas inflācijas draudi. Tomēr vidējā termiņā inflācijas pieauguma draudi ir iespējami, tas arī ļauj plānot eiro procentu likmju pieaugumu.

Šodien dažādu termiņu EURIBOR (3m, 6m, 12m) likmes rāda to, ko tirgus dalībnieki sagaida no ECB attiecīgajā laika periodā. Jau tagad EURIBOR likmēs ir iecenota iespējamā nākamās nedēļas bāzes procentu likmju paaugstināšana un vismaz vēl viena iespējamā bāzes procentu likmju paaugstināšana nākamā pusgada laikā. Pēdējā gada laikā (kopš pagājušā gada marta) visu termiņu EURIBOR procentu likmes ir pieaugušas par vairāk kā 1%, un gana droši var paredzēt, ka likmju kāpums vēl nebūt nav apstājies. Eiro kredītu pakāpeniska sadārdzināšanās vēl kādu laiku var turpināties. Cik ilgi? Tas atkarīgs no eiro zonas ekonomikas datiem un attiecīgā ECB reakcijas.

Latvija neatrodas nekādā īpašā stāvoklī un ir tieši pakļauta ECB rīcībai un tirgus dalībnieku reakcijai uz to, jo aizņemšanās visbiežāk tiek veikta EUR valūtā. Nestabilās latu procentu likmes un nesenais straujais latu procentu likmju lēciens tikai veicina kredītņēmēju pievēršanos valūtām ar zemākām un mazāk svārstīgām procentu likmēm. Latu procentu likmes pagaidām atkāpjas no virsotnēm, kuras tika sasniegtas pagājušajā nedēļā, bet nākotnē latu likmēm, ņemot vērā Latvijas ekonomikas datus un lata piesaisti eiro, visticamāk būtu jāturas pāris procentu attālumā virs eiro procentu likmju līmeņa. Starpība gan nebūs konstanta, jo atkarībā no notikumiem naudas tirgū (kā pierāda pēdējo trīs mēnešu notikumi) tā var būtiski mainīties. Šogad 18. janvārī 3 mēnešu EURIBOR likme bija augstāka par 3 mēnešu RIGIBOR par 13 bāzes punktiem (3.754% pret 3.62%), bet 22. februārī 3 mēnešu RIGIBOR likme savukārt bija augstāka par 3 mēnešu EURIBOR likmi par 515 bāzes punktiem (9.00% pret 3.843%).

Likmju svārstības ir normāla cikliska tirgus parādība. Diemžēl tā atstāj negatīvu iespaidu uz kredītu ņēmējiem, kas makroekonomiski, augot izmaksām, var atspoguļoties uz tālāku cenu pieaugumu ražotājiem. Monētas otra puse – patēriņa iespējamais samazinājums.


Andris Lāriņš, Nordea Markets vecākais analītiķis

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Nordea; EURIBOR;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv