Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Bankas, kredīti un līzings

Ukrainas banku klientiem radusies iespēja pārdot depozītus, Latvijā šādu praksi pagaidām neprognozē

Publicēts 2009-04-18 15:04:34

Samazināt palielināt tekstu

16.04.2009

Februāra beigās Ukrainā sāka darboties elektroniskā Depozītu birža. Ar tās palīdzību ikvienas bankas klients var apiet aizliegumu pirms termiņa beigām izņemt depozītos noguldīto naudu, to ar atlaidi pārdodot tās pašas bankas kredītņēmējam. AS BIGBANK Latvijas filiāles Mārketinga nodaļas vadītājs

Ingars Zagorskis pozitīvi vērtē šādu iniciatīvu, taču neuzskata, ka Latvijā tuvākajā laikā varētu attīstīties šāds pakalpojums.

Depozītu birža dod iespēju noguldītājam, kurš vēlas pirms depozīta termiņa beigām izņemt naudu, sazināties ar tās pašas bankas aizņēmēju, kurš vēlas iegādāties svešu noguldījumu ar noteiktu atlaidi, kas var sasniegt pat 50% no noguldīto līdzekļu. Shēma ir ļoti vienkārša: kredītņēmējs, kurš bankā ir aizņēmies, piemēram, 20 tūkstošus dolāru, biržā sameklē klientu, kurš tajā pat bankā ir noguldījis tādu pat summu. Ja abas puses vienojas par cenu, par kādu aizņēmējs ir gatavs nopirkt depozītu, viņi veic darījumu, kura rezultātā ar viena klienta depozītu tiek segts cita klienta kredīts. Rezultātā aizņēmējs ir mazāk samaksājis par kredītu, savukārt noguldītājs ir saņēmis savus līdzekļus tagad un tūlīt.

Iemesli, kādēļ daudzi noguldītāji piekrīt pārdot savus depozītus par mazāku summu, ir Ukrainas nacionālās valūtas grivnas devalvācija un neuzticība banku sistēmai kopumā. „Domāju, ka Latvijā šāda veida pakalpojumam nebūtu piekrišanas. Termiņnoguldījumi ir viens no nedaudziem noguldījumu veidiem, kura drošību garantē valsts, turklāt banku sistēma pie mums ir droša. Ukrainā situācija ir nedaudz atšķirīga. Līdz ar to var apgalvot, ka vidējais Latvijas noguldītājs neizjūt reālu apdraudējumu, lai pārdotu savu depozītu par mazāku summu, nekā ir noguldījis,” situāciju raksturo Ingars Zagorskis.

I.Zagorskis neslēpj, ka bankai no šāda darījuma nav nekāda labuma, taču atzīst, ka kopumā tas ir pozitīvs moments: „Ja tādā veidā banka var palīdzēt klientam atgūt finansiālo stabilitāti un arī sirdsmieru, tad šāda iespēja ir ļoti vērtīga. Iespējams, arī mums kā baņķieriem vajadzētu apdomāt šādas iespējas piedāvāšanu klientiem, jo tas ir labāk nekā pieļaut t.s. „slikto” kredītu īpatsvara pieaugumu.”

Šobrīd Depozītu biržas mājas lapā http://deposit.tender.ua ir ievietoti aptuveni 3000 depozītu pārdošanas un pirkšanas sludinājumu un tās uzturētāji apgalvo, ka ik dienu tiek pievienoti vēl aptuveni 60 - 70 sludinājumi. Ukrainā parādās arvien vairāk uzņēmumu, kas piedāvā starpnieka pakalpojumus depozīta atgūšanas un kredīta dzēšanas darījumos.

BIGBANK ir specializēta kredītinstitūcija, kas piedāvā termiņnoguldījumus. BIGBANK, kas balstās uz Igaunijas kapitālu, ir filiāles Latvijā un Lietuvā, kā arī tā piedāvā pārrobežu pakalpojumus Somijā. BIGBANK obligācijas tiek kotētas Tallinas un Stokholmas fondu biržās.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: BIGBANK, AS;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv