Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Zinātne

Vēstījumā Latvijas Zinātņu akadēmijas Rudens pilnsapulcei izglītības ministre uzsver Latvijas zinātnes veikumu

Publicēts 2009-11-27 01:00:08

Samazināt palielināt tekstu

26.11.2009

Šodien, 26.novembrī izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe nosūtījusi vēstījumu Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Rudens pilnsapulcei. Īpašus sveicienus viņa sūta LZA Lielās medaļas laureātam akadēmiķim Ivaram Kalviņam, kam veltīts arī šodienas Laudatio.

T.Koķe uzsver Latvijas zinātnes sasniegumus, atzīmējot, ka šogad noslēdzas 9 valsts pētījumu programmu īstenošana valsts noteiktos prioritāros zinātnes virzienos. Viņa atzīmē, ka šajās programmās tiek veiksmīgi apvienota zinātniskā, inovatīvā un izglītojošā komponente. Programmu provizoriskie rezultāti liecina, ka vairākās jomās izstrādātas jaunas tehnoloģijas inovatīvu produktu izgatavošanai. Piemēram, zinātniekiem izdevies iegūt preparātu, kas varētu kļūt par nākamās paaudzes atmiņas stimulatoru un ir vismaz 50 reizes efektīvāks par piracetāmu; atrasta molekula, kas pretendē kļūt par nākošās paaudzes mildronātu un ir vismaz 40 reizes aktīvāka par šobrīd lietoto preparātu sirds-asinsvadu ārstēšanai; radīta smiltsērkšķu marmelādes ieguves tehnoloģija, upeņu sukāžu ieguves tehnoloģija u.c. Šīm programmām IZM 2009.gadā piešķīrusi vairāk nekā 6 miljonus latu. Savukārt, konkursu valsts pētījumu programmu īstenošanai 2010.-2013.gadam plānots izsludināt „Latvijas Vēstnesī” šīs nedēļas laikā.

IZM līdzfinansē arī tirgus orientēto pētījumu projektu programmu – nacionālu programmu zinātnisko institūciju un uzņēmumu sadarbībai jaunu tehnoloģiju/produktu ieviešanai ražošanā. Šogad šiem projektiem ministrija piešķīrusi gandrīz pusmiljonu latu. Savukārt starptautiskajā programmā EUREKA pētniecības, tehnoloģiju attīstības un inovāciju jomā līdz 2009.gada novembrim līdzfinansēti projekti par 265 757 latiem.

Savā vēstījumā ministre īsi raksturo situāciju saistībā ar 2010.gada valsts budžeta projektu, uzsverot, ka pirms dažām dienām panākts, ka zinātnes bāzes finansējums 2010.gadam tiek plānots 7,9 miljonu latu apmērā, kas ir par 3 miljoniem latu vairāk nekā sākotnēji paredzēts un tuvojas šī gada līmenim. Līdz ar to valsts zinātniskajiem institūtiem būs iespēja daļēji nodrošināt finansējumu ES struktūrfondu projektu līdzfinansēšanai un avansa maksājumiem.

T.Koķe arī norāda, ka ir uzsākta projektu iesniegumu atlase ES struktūrfondu aktivitātē „Atbalsts zinātnei un pētniecībai”, kā mērķis ir atbalstīt praktiskas ievirzes pētniecības projektus zinātnes un ražošanas integrācijai, bet viens no izvirzītajiem sasniedzamajiem rādītājiem – pieaugošs pieteikto starptautisko patentu skaits gadā: līdz 43 patentiem 2013.gadā. Šīs aktivitātes kopējais publiskais finansējums ir vairāk nekā 40 miljoni latu. Savukārt ES struktūrfondu apakšaktivitātes „Zinātnes infrastruktūras attīstība” ietvaros par vairāk nekā 120 miljoniem latu plānots atbalsts zinātnes un pētniecības aprīkojuma pilveidei.

Tā kā šodienas LZA Lielās medaļas laureāta I.Kalviņa akadēmiskās lekcijas temats ir „Inovācija Latvijā – ilūzija vai realitāte”, ministre sava vēstījuma noslēgumā uzsver: „Ir pamats, lai inovācija vēl daudz lielākā mērā kļūtu par Latvijas realitāti!”.

Pilns ministres vēstījums LZA Rudens pilnsapulcei atrodams IZM mājas lapā: http://www.izm.gov.lv.

http://www.izm.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv