Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Enerģētika

Viedoklis par biogazes kvotu sadali

Publicēts 2009-05-10 16:05:19

Samazināt palielināt tekstu

2009. gada 7. maijā

Labdien!

Rakstu šo vēstuli, lai izteiktu dziļu neizpratni par šobrīd notiekošajiem procesiem valstī, kas arī šobrīd, kad būtu sevišķi svarīgi nodrošināt vienlīdzīgu atbalstu visiem Latvijas uzņēmumiem, pieļauj iespējas nelegāliem darījumiem. Šoreiz ir runa par biogāzes kvotu sadali, kas norisinājusies ne vien negodīgi, par ko liecina kvotu ieguvējuzņēmumu piederība, bet arī pilnīgi nedomājot par uzņēmējdarbības un nozares attīstību kā tādu.

Pats esmu zemnieks un, plānojot nākotnes attīstību, nopietni līdz šim izskatīju iespējas pieteikties biogāzes kvotu ieguvei. Elektroenerģijas ražošana no biogāzes ir pavisam reāla, ilgtspējīgu attīstību nesoša un Latvijai nepieciešama nozare, kas veiksmīgi realizēta sniedz ieguldījumu visas valsts un arī katra ražotāja, zemnieka attīstībā. Tomēr šobrīd, saskaroties ar nenoteiktību, nestabilitāti un neskaidrību, rodas bažas par to, ka nozares piedāvātās iespējas tiks izniekotas.

Jau vairākos medijos pēdējā laikā izskanējusi informācija, kurā žurnālisti atklājuši dažādas saistības starp partijas Jaunais laiks pārstāvjiem, to skaitā ekonomikas ministru Arti Kamparu un Rīgas mēra vietas kandidātu Edgaru Jaunupu, kā arī uzņēmēju, kas ir tieši saistīts ar visām 12 firmām, kas ieguvušas biogāzes kvotas – Andri Griģi.

Diemžēl līdz ar jauno valdību nav nākuši labāki laiki uzņēmējiem un šis gadījums, kad pilnīgi netiek respektēti ne tiesiskie, ne tirgus ekonomikas un uzņēmējdarbības atbalsta principi, iznīcina uzņēmējos jelkādu mazāko cerību, ka Latvijā ir iespējams sekmīgi attīstīties. Diemžēl Kampars ir nonācis pretrunā pats sevis sludinātajiem pamatkritērijiem ekonomikas stabilizēšanā un ražošanas veicināšanā, vai nu ļaujot sevi apstulbināt ieinteresētajiem partijas biedriem vai tīkojot pēc mantiskiem labumiem. Par to varu izteikt tikai minējumus, tāpēc vēl jo svarīgāk būtu veikt precīzu situācijas izpēti, kā arī tiesiskuma un ētikas analīzi.

Tas viss radījis nopietnas bažas ne tikai manī, bet arī citos nozari pārstāvošajos uzņēmumos, kas jau pretendē uz kvotu ieguvi, tāpēc aicinu ekonomikas ministru beidzot skaidri un gaiši atbildēt uz jautājumu – kā notiks biogāzes kvotu sadale nākotnē un cik lielā mērā zemnieki var ar tām rēķināties?

Latvijas Biogāzes asociācija un Zemnieku saeima ar atklātu vēstuli jau vērsusies pie visām augstākajām amatpersonām, lai vērstu viņu uzmanību uz problēmām biogāzes kvotu sadalē. Ir saņemta atbilde no Valsts Kontroles un uzaicinājums uz Saeimas budžeta komisijas sēdi, tomēr man, kā zemniekam, kas plāno ražošanu, nav nekāda pamata izdarīt lēmumu, jo šobrīd neesmu saņēmis vēl nekādu skaidru atbildi. Šī brīža ekonomiskajos apstākļos, tas rada pamatotas bažas.

Zaļā enerģija, tās ražošana šobrīd Latvijā būtu ne vien veiksmīgs bizness, bet arī valstiski atbalstāma nozare, kas dotu vērā ņemamu ieguldījumu nākotnē, tāpēc uzskatu, ka vēl jo svarīgāk ir izstrādāt visiem uzņēmējiem vienlīdzīgus un skaidrus noteikumus kvotu ieguvei. Gribētos cerēt, ka ja ne mediju pievērstā uzmanība un sabiedrības interese neļaus “Jaunajam laikam” realizēt šaubīgos darījumus un dzīvē saglabāsies viena likuma un vienas taisnības princips, kas bieži vien veiksmīgas nozares attīstībā ir visa pamatā.

Andris Bergmanis,
zemnieks no Kurzemes

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2021 PRCentrs.Lv