Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Informācijas tehnoloģijas, internets un telekomunikācijas, TV

Zinātnieku atbalstam prezentēs GEANT un "Grid" iespējas

Publicēts 2007-04-23 08:34:45

Samazināt palielināt tekstu

Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts (LU MII) organizē GEANT un Latvijas "Grid" informācijas dienu. Pasākuma mērķis ir iepazīstināt Latvijas zinātniekus un plašāku sabiedrību ar iespējām, ko piedāvā šie projekti.

GEANT (Gigabit European Academic Network - Gigabitu datu pārraides ātrumu Eiropas akadēmiskais tīkls) ir projekts, kuru 2001. gadā uzsāka realizēt 27 Eiropas akadēmiskie tīkli, kā galveno uzdevumu izvirzot Eiropas zinātniski pētnieciskā tīkla tālāku attīstību. GEANT uzdevums ir nodrošināt ātrus starptautiskos interneta sakarus, kas tiek piedāvāti lietotājiem no izglītības un zinātnes organizācijām.

Pasaulē nav analogu šim tīklam, kas zinātniekiem spētu piedāvāt tik lielu datu pārraides ātrumu, vienlaikus pārklājot tik plašu teritoriju. GEANT - tā ir gan infrastruktūra zinātnieku atbalstam, gan arī iespēja tīkla tehnoloģiju pētniecībai un attīstībai.

50% no Eiropas līniju ekspluatācijas maksas tiek segti no Eiropas līdzekļiem. Pārējās izmaksas - atlikušo Eiropas kanālu, iekšzemes infrastruktūras un starptautisko kanālu izmaksas (uz ASV, Āziju un citiem tīkliem) līdz šim Latvijā sedza paši tīkla lietotāji. Taču kopš 2007.gada marta Eiropas GEANT kanāla pieslēguma izmaksas segs Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), tādējādi būtiski samazinot lietotāju maksājumus.

Savukārt, "Grid" tīkli, tāpat kā savulaik vispasaules tīmeklis, tapis CERN (Eiropas organizācija kodolenerģijas pētījumiem) paspārnē. Faktiski – šī tehnoloģija tika radīta, lai varētu risināt kodolfizikas uzdevumus. Šodien pasaulē "Grid" tīklus aktīvi izmanto zemestrīču prognozēšanai un to seku modelēšanai, gruntsūdeņu piesārņošanas un attīrīšanas procesu pētīšanai, cilvēka arteriālās sistēmas modelēšanai. Ir pat atsevišķas programmas, kas, izmantojot "Grid", meklē zāles pret vēzi vai palīdz veikt pētījumus ģenētikā. Arī tādās jomās kā bioķīmija, gēnu inženierija, vides zinātnes, datorlingvistika, kvantu datoru pētījumi un daudzās citās vairs neiztikt bez "Grid" tīklu iespējām.

GEANT projektā Latviju pārstāv LU MII LATNET laboratorija. Kā pastāstīja šīs laboratorijas vadītāja vietniece Baiba Kaškina, tieši pateicoties veiksmīgai Latvijas "Grid" tīkla attīstībai Izglītības un zinātnes ministrija nolēma atbalstīt GEANT starptautiskā kanāla jaudas palielināšanu. Sākot ar 2007.gada 19.martu kanāla jauda ir palielināta no 155Mb/s uz 1Gb/s, kas ir ļoti būtiski, lai nodrošinātu operatīvu informācijas apmaiņu GEANT tīkla ietvaros.

Latvijas "Grid" un GEANT informācijas dienas pasākumi notiks 2007. gada 24. aprīlī, Rīgā, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LU MII) zālē, Raiņa bulvārī 29, sākot no plkst., 13.00 līdz 17.00

Dalība pasākumā ir bezmaksas, bet būtu vēlams iepriekš reģistrēties. To var izdarīt līdz 23. aprīlim, rakstot uz [email protected] un norādot savu vārdu, uzvārdu, kā arī pārstāvēto organizāciju.

Vairāk informācijas par pasākumu: http://grid.lumii.lv/

Pasākuma programma: http://grid.lumii.lv/section/show/35

Internets: http://www.lumii.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: LU MII; Gigabit European Academic Network; Grid tīkls;
Copyright © 2007-2019 PRCentrs.Lv