Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Lauksaimniecība

ZM panākusi par 98% mazāku soda naudu Latvijai par lauksaimniecības produktu liekajiem krājumiem

Publicēts 2007-04-04 10:46:38

Samazināt palielināt tekstu

Pēc Zemkopības ministrijai pieejamās informācijas Eiropas Komisija (EK) paredz, ka Latvijai sākotnējo 15,1 miljona eiro vietā būs jāmaksā par 98% mazāk – tikai 385 tūkstoši eiro.

Kā zināms, pagājušā gada 18. septembrī EK un Eiropas Savienības (ES) jauno dalībvalstu, t.sk. Latvijas, tehniskajās konsultācijās par lauksaimniecības produktu liekajiem krājumiem jau tika panāktas izmaiņas EK aprēķinātajā lauksaimniecības produktu lieko krājumu apjomā un maksājuma apmērā. Toreiz Latvijai sākotnēji noteikto 15,1 miljonu eiro vietā šis maksājuma apmērs tika samazināts līdz 1,2 miljoniem eiro.

"Nosakot liekos lauksaimniecības produktu krājumus Latvijai, EK nevarēja neņemt vērā Zemkopības ministrijas (ZM) argumentus, ka Latvija kā jaunā ES dalībvalsts ļoti strauji attīstās, tāpēc nav vērtējama tāpat, kā citas jaunās dalībvalstis. Tas bija mūsu svarīgākais arguments, tāpēc EK, izvērtējot lauksaimniecības produktu krājumus un nosakot liekos krājumus, ņēma vērā valsts ekonomiskās attīstības tempus kopumā. Tāpat pēc ZM pieprasījuma tika izvērtēti atsevišķi produktu ražošanas nozaru un tirdzniecības attīstības tempi, kā arī produktu savstarpējās aizvietojamības iespējas. Rezultātā EK atzina, ka soda naudas apmērs par lauksaimniecības produktu liekajiem krājumiem sākotnēji tika noteikts pārāk augsts un samazināja to. Tomēr ZM izmantoja arī citas iespējas, lai turpinātu konsultācijas ar EK, un sagatavoja papildus skaidrojumu par liellopu gaļas krājumu veidošanos un šo krājumu apjoma samazināšanas nepieciešamību," informē Zemkopības ministrijas valsts sekretāre Dace Lucaua.

Pamatojoties uz ZM skaidrojumu un argumentiem, EK pašlaik gatavo lēmumu par maksājuma apmēru Latvijai, kas saskaņā ar jaunajiem aprēķiniem būs tikai 385 tūkstoši eiro.

"Mūsu mērķis bija panākt, lai divpusējo tehnisko konsultāciju rezultātā maksājums Latvijai no 1,2 miljoniem eiro tiktu samazināts vēl ievērojamāk. Tas ir izdevies, un šobrīd summa atbilst tai, ko plānojām ieraudzīt pēc jaunajiem EK aprēķiniem," norāda valsts sekretāre.

Latvijai no visām jaunajām dalībvalstīm ir trešais mazākais soda maksājums. Vismazākā maksājamā summa ir Kiprai, kam jāmaksā 119 tūkstoši eiro pagājušā gadā aprēķināto 1,1 miljonu eiro vietā. Tad seko Malta ar 330 tūkstošiem eiro, kas samazināts no 424 tūkstošiem eiro. Tad seko Latvija ar 385 tūkstošiem eiro pagājušā gada septembrī aprēķināto 1,2 miljonu eiro vietā.

Ja rēķina kopējo samazinājumu, salīdzinot ar sākotnēji – 2005. gada jūlijā aprēķināto maksājumu Latvijai, kopumā tā apmērs no 15,1 miljona eiro ir samazināts par 98%. Visvairāk par pārtikas krājumiem vajadzēs maksāt Polijai- 12,4 miljonus eiro, Čehijai- 12,2 miljonus eiro.

"Mūsu kaimiņiem konsultācijās ar EK gan nav izdevies panākt tik lielu maksājumu samazinājumu. Diemžēl Igaunijai pēdējais aprēķinātais maksājums, salīdzinot ar pagājušā gada septembra aprēķinu, par 13% ir palielināts – no 6,7 miljoniem uz 7,6 miljoniem eiro. Arī Lietuvai par 3% tas ir palielināts – no 3 uz 3,1 miljonu eiro," stāsta Dace Lucaua.

www.zm.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2020 PRCentrs.Lv