Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Informācijas tehnoloģijas, internets un telekomunikācijas, TV

Eiropas konkurētspējas pamatā – radošums, inovācijas un gatavība riskēt

Publicēts 2008-04-13 20:26:40

Samazināt palielināt tekstu

11.04.2008

Microsoft Europe prezidents Jans Mulfaits Latvijas augstskolu studentiem atzīst, ka Eiropas valstu vienīgais veiksmīgas uzņēmējdarbības resurss var būt radošums un inovācijas apvienojumā ar efektīvu tehnoloģiju lietojumu.

Vakar, 10.aprīlī, Rīgas Ekonomikas augstskolā nosisinājās Studentu uzņēmējdarbības forums, kurā piedalījās Microsoft Europe prezidents Jans Mulfaits. Viņš uzsvēra, ka Eiropas Savienība nav starp tām pasaules daļām, kurās koncentrējas milzīgs iedzīvotāju skaits un dabas resursi. Līdz ar to, ja Eiropa vēlas saglabāt konkurētspēju uz "globālās skatuves", tās vienīgais risinājums ir inovācijas un radošums.

Mulfaits noradīja, ka lēts darbaspēks nākotnē vairs nebūs starp attīstību noteicošajiem faktoriem, jo "tehnoloģijas arvien vairāk un vairāk aizvietos cilvēku darbu, bet - kaut arī mašīnas var darboties izcili un spēj apspēlēt labākos šahistus, tās nav radošas, jo nespēj radīt jaunas idejas".

Mulfaits pieļāva, ka daļa Eiropas rūpnīcu, kas šobrīd pārceltas, piemēram, uz Indiju, atgriezīsies, jo lēto darbaspēku aizvietos tehnoloģijas, un līdz ar to lielāka nozīme būs transportēšanas izmaksām. Valstis, kuras sapratīs, ka nākotne ir inovācijās un radošumā, saglabās un kāpinās savu labklājības līmeni.

Runātājs arī uzsvēra, ka nākotnē neizglītoti cilvēki nebūs tie, kas nepratīs lasīt, rakstīt vai rēķināt, bet gan tie, kas mūža garumā nebūs spējīgi mācīties, apgūt jaunas zināšanas un atteikties no vairs nevajadzīgām. Tāpēc viens no nozīmīgākajiem uzdevumiem ir pamatprincipu maiņa izglītībā. "Būtībā izglītības sistēma Eiropā nav mainījusies pēdējo 250 gadu laikā. Ja bērnudārzā 97% bērnu grib kļūt par uzņēmējiem, tad augstskolā tādu ir vairs tikai 17%, bet uzņēmējdarbību reāli sāk tikai 4%", forumā norādīja Jans Mulfaits. Pēc Mulfaita domām, izglītībai ir jāveicina uzņēmējdarbības gars, tai jābūt vērstai uz zinātkāres attīstīšanu, radošumu, optimismu un gatavību rīcībai, gatavību uzņemties risku.

Mulfaits prognozēja, ka pēc pieciem gadiem praktiski vairs nebūs tādu darbavietu, kurās būs iespējams iztikt bez IT prasmēm.

Studentu uzņēmējdarbības forumā piedalījās arī Andris Liepiņš, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks un Rīgas Ekonomikas augstskolas rektors Anders Palzovs, Microsof Latvia vadītājs Sandis Kolomenskis un Microsoft Biznesa attīstības un mārketinga vadītāja Daiga Trumpe. Savukārt, diskusiju par tehnoloģiju lomu uzņēmējdarbībā veidoja Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidents Juris Binde un Rīgas Ekonomikas augstskolas absolventi, kas pielieto inovatīvus risinājumus savā ikdienas darbā: Andris Morozovs, If Latvia valdes priekšsēdētājs, Jurģis Sedlenieks, Baltic Discovery izpilddirektors, Kaspars Vītols, Novitus valdes loceklis.

Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidents Juris Binde ieskicēja darbaspēka trūkumu, jo īpaši eksaktajās nozarēs, kā būtisku kavēkli uzņēmējdarbības attīstībai, nepieciešamību un grūtības, kas saistītas ar darbinieku pārkvalificēšanos, stratēģijas nozīmi uzņēmējdarbībā.

Diskusijas dalībnieki uzsvēra stratēģiskas domāšanas nozīmību uzņēmuma ilgtermiņa attīstības nodrošināšanā. Piemēram, Andris Morozovs, If Latvia valdes priekšsēdētājs, norādīja, uzņēmums jau pirms pieciem gadiem saprata, ka klientu apkalpošanas centrā pēc dažiem gadiem vairs nebūs iespējams nodarbināt cilvēku ar pārsimts latu algu, prognozēja, ka resursu inflācija būs lielāka par produktivitātes pieaugumu un savlaicīgi investēja tehnoloģijās

"If Latvia šobrīd ir ceturtā lielākā nedzīvības apdrošināšanas kompānija Latvijā. Mūsu izaugsmes pamatā ir apmēram pirms pieciem gadiem pieņemtais stratēģiskais lēmums – veikt nopietnas investīcijas tehnoloģijās – vairāku gadu laikā apmēram 3,5 miljonus latu, - lai perspektīvā samazinātu uzņēmuma darbības izmaksas. Tehnoloģijas nav brīnumrepcepte, tomēr tās ir bijušas pamatā mūsu veiksmes stāstam. Pieņemot šo lēmumu bijām astotā lielākā risku apdrošināšanas kompānija Latvijā – mūsu tirgus daļa ir ievērojami augusi. Arī 2006.gadā, kad visi tirgus dalībnieki strādāja ar zaudējumiem, mēs vienīgie strādājām ar peļņu. Šobrīd mēs varam algot apmēram trīs reizes mazāk darbinieku, nekā kompānijas ar līdzīgu tirgus daļu, jo tehnoloģijas paveic lielāko darba daļu", stāstīja Andris Morozovs.

Jurģis Sedlenieks, tūroperatora Baltic Discovery izpilddirektors ar studentiem dalījās pieredzē par to, kā viņa vadītais četru darbinieku uzņēmums ieviesa īpašu, biznesa nozarei atbilstošu biznesa vadības sistēmu. "Sistēmas ieviešanas laikā guvām vairākas būtiskas atziņas. Pirmkārt, rūpīgi jāpārdomā, vai varat to atļauties. Otrkārt, būt pirmajiem, kas ievieš jaunu sistēmu ir laikietilpīgāk un dārgāk, jo ir papildus izmaksas programmu adaptācijai, tāpēc vērts apsvērt iespēju kooperēties ar līdzīgiem nozares uzņēmumiem. Treškārt, jādomā stratēģiski – vai šī sistēma atbildīs jūsu vajadzībām arī pēc trim vai pieciem gadiem. Visbeidzot, nemēģiniet paši veikt uzlabojumus sistēmā – tas ir profesionāļu – piemēram, Amadeus vai Microsoft arods", akcentēja Sedlenieks.

Diskusijas dalībnieki arī vienojās, ka nākotnē arvien lielāka un nozīmīgāka loma būs tehnoloģijām visos biznesa procesos, tomēr cilvēks ar savu radošumu un idejām tomēr būs noteicošais uzņēmuma veiksmes faktors, jo tehnoloģijas vienas pašas bez cilvēka neizdzīvos.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Latvijas Darba devēju konfederācija; Microsoft;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2022 PRCentrs.Lv