Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Māksla, kultūra, literatūra, izstādes un izklaide

Fotoizstāde "Vie Privée" ("Privātā dzīve") Cēsu Izstāžu namā

Publicēts 2007-07-05 14:03:04

Samazināt palielināt tekstu

No 5.jūlija Cēsu Izstāžu namā festivāla "Francijas pavasaris" ietvaros ir apskatāma fotoizstāde "Vie Privée" ("Privātā dzīve"). Izstādē ir iespēja iepazīties ar izcilu foto kolekciju no Francijas Nacionālā laikmetīgās mākslas fonda krājumiem – pavisam 18 autoru 72 darbiem. Izstāde atvērta līdz 5.augustam.

Izstāde "Vie Privée" piedāvā fotogrāfijas, kurās tiek risinātas pārdomas par vidi, sabiedrību un pasauli, kas aizvien vairāk saslēdzas ap indivīdu. Šo darbu autori neierobežoti izmanto dokumentālās fotogrāfijas leksiku: noteiktu secību, ritmu, naratīva vēstījuma principus. No jaunajiem reālistiem un hiperreālistiem viņi ir iemācījušies spēju strādāt ne tikai plaknē, bet arī telpā, savstarpēji konfrontēt savus darbus, izmantot lielus formātus.

Reimons Depardons (Raymond Depardon) kopā ar Bernāru Plosū (Bernard Plossu) dalās savā nostaļģijā par dabu tās pirmatnējā stadijā, dokumentējot naturālās saimniecības patriarhālo idilli. Reimona Depardona veidotais skumjais stāsts fotogrāfijās vēstī par lauku dzīves izzušanu, ko vecinājusi mūsu nevērīgā attiekse pret dabas ainavām, kas Francijā pārvērtušās par īstiem tuksnešiem. Filipa Lorka Dikorsija (Philip-Lorca Dicorcia) darbu mērķis arī ir glābt cilvēku no urbānisma uzbrukuma: fotogrāfijās izmantotās neparastās gaismas it kā tiecas izolēt, aizsargāt indivīdu un cerēt uz iespējamu grēku atpestīšanu. Arī Paskāla Metra (Pascal Maitre) fotogrāfiju galvenā tēma ir pilsēta. Viņa darbus izceļ neparastie rakursi un izteikts diagonāļu pielietojums kompozīcijās, spilgtās krāsas rada dinamiku. Jūtama autora pārliecība, ka jaunās paaudzes cilvēki radīs sevī spēku un risinājumu, ka izbēgt no pilsētas uzspiestās noslēgtības un spriedzes, ko inspirē totāla izolētība.

Par jaunību savos darbos runā Martina Lokateli (Martine Locatelli) un Veronika Ellēna (Véronique Ellena). Ja Veronika runā par vēl briestošas dzīves cerībām un pirmās pieredzes prieku, tad Martina izvēlas distancēties, lai akcentētu jauno cilvēku sociālo un ģimenisko organizētību viņu ikdienas dzīvē. Florence Paradeī (Florence Paradeis) ir viena no fotogrāfēm, kura izveidoja "jauno dokumentālo" foto žanru. Viņa šokēja publiku 80.gadu beigās, piedāvājot savas privātās dzīves intīmāko brīžu foto fiksāciju atkailinātā precizitātē. Arī Marī Žozē Burkī (Marie-José Burki) daiļrades mērķis ir aprakstīt savu personisko pasauli kā daļu no lielā visuma. Jaunākais no izstādes foto māksliniekiem Šarls Dekors (Charles Decorps) savos attēlos ar smalku eleganci runā par prombūtnes tēmu, par sāpīgu vientulību, ģimenes un mājas trūkumu, ko nosaka viņa slimība.

Vairāki autori par būtisku savas daiļrades tēmu izvēlējušies daudzslāņaino indivīda un publiskās telpas attiecību tēlojumu, proti, cilvēks un pilsēta, cilvēks pilsētā. Laikā, kad politiskā vēsture gan veido, gan izjauc nācijas, kad tautas meklē savas saknes, kultūru un identitāti, izstāde "Vie Privée" sniedz iespēju ieskatīties mākslinieku centienos atspoguļot mūsu izjūtas, bailes un, iespējams, arī cerības.

Visi izstādē aplūkojamo darbu autori: Marī Žozē Burki (Marie-José Burki), Šarls Dekors (Charles Decorps), Nana Goldina (Nan Goldin), Bernārs Plosū (Bernard Plossu), Florence Paradeī (Florence Paradeis), Paskāls Metrs (Pascal Maitre), Martina Lokateli (Martine Locatelli), Žans Fransuā Furtū (Jean-François Fourtou), Karola Feketa (Carole Fekete), Patriks Faigenbauls (Patrick Faigenbaum), Veronika Ellēna (Véronique Ellena), Filips Lorka Dikorsia (Philip-Lorca Dicorcia), Reimons Depardons (Raymond Depardon), Žils Kulons (Gilles Coulon), Lerijs Klarks (Larry Clark), Sedriks Bušē (Cédric Buchet), Istvans Balo (Istvan Balogh), Mušens un Šao Jinongi (Muchen & Shao Yinong).

Francijas Nacionālais laikmetīgās mākslas fonds (FNAC) ir lielākā starptautiskā kolekcija Francijā, kurā apkopoti modernās mākslas darbi. Kolekcijā ir apmēram 70 000 darbi, ko divu gadsimtu laikā valsts iepirkusi no māksliniekiem. Šo darbu vidū ir gan plastiskās mākslas darbi, gan fotogrāfijas, dekoratīvās mākslas darbi un dizaina priekšmeti. Šie mākslas darbi nekad netiek izstādīti FNAC telpās. Tos paredzēts atdot muzejiem glabāšanā, kā arī izmantot izstāžu rīkošanā Francijā un ārvalstīs. Ik gadu izstāžu vajadzībām (retrospektīvām, tematiskām izstādēm, mono izstādēm u.c.) tiek izmantoti 2000 darbi.

Izstāde tiek rīkota ar Francijas Kultūras un Komunikācijas ministrijas atbalstu.

Izstāžu nams atvērts:
10.00 – 20.00 (brīvdiena pirmdiena)

Informācija sagatavota pēc FNAC fotogrāfijas galvenās inspektores Agneses de Guvionas Sensīras (Agnès de Gouvion Saint-Cyr) un izstādes kuratores Ineses Baranovskas materiāliem.


Martine Locatelli. No sērijas Pusaudži savās istabās.1999

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Francijas pavasaris;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2021 PRCentrs.Lv