Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Ekonomika

Kampars: IKP rādītāji liecina par situācijas stabilizēšanos ekonomikā; eksporta nozarēs vērojams pieaugums

Publicēts 2009-11-09 20:43:05

Samazināt palielināt tekstu

Šodien publiskotie Centrālās statistikas pārvaldes ātrā novērtējumi rezultāti liecina, ka ekonomika stabilizējas un tādās eksporta nozarēs kā apstrādes rūpniecībā un transporta un sakaru nozarē, pateicoties ārējā pieprasījuma pieaugumam, ir novērojams pat neliels pieaugums.

„Mēs prognozējam, ka šī gada 4.ceturksnī situācija vēl uzlabosies, pateicoties ārējā pieprasījuma pieaugumam. Ekonomikas ministrija prognozē, ka IKP samazinājums vidēji  2009.gadā būs  par 17-18%,”  pauž A.Kampars, atzīstot, ka ekonomika turpina sarukt iekšējā pieprasījuma krituma dēļ. Ekonomikas augšupejas atsākšanās tiek prognozēta 2010.gada 2.pusē.

Komentējot patēriņa cenu rādītājus par 2009.gada oktobri, A.Kampars uzsvēra, ka šā gada oktobrī cenu samazinājumu noteica cenu samazinājums pakalpojumiem, kas saistīts ar zemo iekšējo pieprasījumu. Tāpat oktobrī novērotais cenu pieaugums pārtikai, apģērbiem un apaviem saistībā ar cenu sezonālām izmaiņām, šogad ir bijis krietni mērenāks nekā iepriekšējos gados

Tā,  piemēram, pārtikai cenas oktobrī parasti ir gandrīz par 1% augstākas nekā septembrī un apģērbiem un apaviem par 1,7-3%. Šogad  šo cenu palielinājums bija minimāls – atbilstoši par 0,2 un 1,5%.
Pašreizējās 12 mēnešu cenu izmaiņas ir negatīvas, t.i., tās ir samazinājušās par 0,9%. Precēm cenas sarukušas par 1,5%, bet pakalpojumiem - pieaugušas par 0,9%. Pirmās uz iekšējā pieprasījuma samazinājumu reaģēja preču cenas, kas sāka samazināties jau 2008.gada otrajā pusē, bet pakalpojumiem, pārsvarā, sākot tikai ar 2009.gada martu.

Gada pēdējos divos mēnešos cenu izmaiņas var būt līdzīgas kā iepriekšējā gada beigās, līdzvērtīgi samazinoties kā preču, tā pakalpojumu cenām. EM prognozē, ka decembrī 12 mēnešu cenu samazinājums būs par 0,9%.

www.em.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Artis Kampars;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2022 PRCentrs.Lv