Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Pašvaldības

Kuldīgas velvju tilta atjaunošana – taustāms rezultāts Kuldīgas Domes mērķim saglabāt vecpilsētas unikālās vērtības

Publicēts 2008-04-11 10:00:23

Samazināt palielināt tekstu

10.04.2008

Šodien, 10. aprīlī, par Kuldīgas masīvā velvju tilta restaurācijas gaitu preses konferencē žurnālistus informēja Kuldīgas Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa, projekta "Vecā Ventas tilta restaurācija un atraktīvas tūrisma teritorijas izveide Kuldīgas sirdī" vadītāja, Kuldīgas Domes pilsētbūvniecības nodaļas vadītāja/arhitekte Jana Jākobsone, SIA "M.A.-Taka" būvdarbu vadītājs Juris Šmits un tilta restaurācijas tehniskā projekta autors Ainārs Paeglītis.

Lai atjaunotu velvju tiltu pār Ventu, Kuldīgas pilsētas Dome, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu, īsteno projektu "Vecā Ventas tilta restaurācija un atraktīvas tūrisma teritorijas izveide Kuldīgas sirdī". "Restaurējot Latvijas lepnumu – masīvo velvju tiltu – vairāk nekā jeb kad agrāk esam apzinājušies Kuldīgu kā īstu vērtību pilsētu. Tilta atjaunošana ir taustāms rezultāts Kuldīgas Domes mērķim saglabāt vecpilsētas unikālās vērtības, bet emocionāli tas ir projekts mūsu dvēseles priekam un mūsu mīlestībai pret Kuldīgu," preses konferencē sacīja Kuldīgas Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa.

Uzsākot 1874. gadā būvētā Kuldīgas masīvo velvju tilta restaurāciju, pērn augustā projekta ģenerāluzņēmējs SIA "M.A.-Taka" noņēma tilta asfaltbetona segumu un zem tā paslēpto autentisko apaļo bruģakmeni, ko restauratori izmantos atjaunotajam tilta segumam. Turpinot darbus, SIA "M.A.-Taka" atsedza tilta velves, apstrādājot tās ar hidroizolāciju, piepildīja ar aizpildošo slāni, ierīkoja mūsdienīgas ūdensvada un kanalizācijas komunikācijas, elektrības un vājstrāvas (interneta, telefonu) kabeļus. Šobrīd tiltam uzlikta betona plātne, kas nodrošinās tilta noturību, gan mitruma izolāciju. Drīzumā meistari uz betona plātnes klās bruģakmeni. Atjaunotajam tiltam izvēlēts regulārā rakstā veidots segums ar šķeltajiem granīta bruģakmeņiem kombinācijā ar Kuldīgas tilta autentisko apaļo bruģi.

"Izvērtējot sarkano ķieģeļu margu stāvokli, tika pieņemts lēmums nojaukt ķieģeļu margas divu 1926. gadā atjaunoto tilta laidumu posmā. Šo margu atjaunošanai pēc individuāla pasūtījuma Latvijas uzņēmuma "Lode" meistari izgatavo ķieģeļus, kas pilnībā būs pielāgoti Kuldīgas tilta autentisko ķieģeļu (1873./1874. g.) krāsai, izmēriem un fizikālajiem raksturlielumiem," informē projekta "Vecā Ventas tilta restaurācija un atraktīvas tūrisma teritorijas izveide Kuldīgas sirdī" vadītāja, Kuldīgas Domes pilsētbūvniecības nodaļas vadītāja/arhitekte Jana Jākobsone. Tilta restauratori ir pārsteigti, cik labi saglabājušies 1926. gadā atjaunotie tilta dzelzsbetona laidumi, cik pareiza bijusi hidroizlācija. "Mūsdienās tik kvalitatīvu būvmateriālu un būvniecības darbu grūti atrast!" neslēpj J. Jākobsone.

Vēsturiski tilta margu karnīzes bijušas no dolomīta plātnēm, bet vēlāk to vietā uzliktas betona plātnes, bet pēc ekspertu ieteikuma bojātie margu karnīžu posmi tiks aizstāti ar dabīgā dolomīta plāksnēm, kas pēc Kuldīgas pilsētas Domes pasūtījuma tiks piegādātas no Igaunijas. Restaurācijas gaitā līdzšinējo sešu čugunu laternu vietā tiks uzstātas 10 tikai Kuldīgas tiltam raksturīgas īpaši veidotas senatnīgas čuguna laternas. Eksperti vēl diskutē par labākajiem tilta arku izgaismojuma variantiem.

Tilta restaurācijas darbus plānots pabeigt un tiltu svinīgi atklāt Kuldīgas Pilsētas svētkos šā gada jūlijā. Līdz tam tilta sākumā (no Baznīcas ielas puses) kreisās puses margā tiks atjaunota vēsturiskā marmora plāksne – piemiņas zīme – tilta būvniekiem, savukārt tilta labajā pusē plānots izvietot plāksni ar informāciju par tilta restaurācijas darbiem 2007./2008. gadā.

Projekta "Vecā Ventas tilta restaurācija un atraktīvas tūrisma teritorijas izveide Kuldīgas sirdī" kopējās izmaksas 2 092448 LVL, no tām ERAF finansējums – 1 335367 LVL, Kuldīgas pilsētas Domes līdzfinansējums – 579032 LVL, valsts budžeta līdzfinansējums – 178049 LVL.

Kuldīgas vecais ķieģeļu tilts ir nedalāms vecpilsētas elements, garākais šāda veida tilts ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Tilts ir ne tikai viens no Kuldīgas simboliem, bet arī atpazīstamības zīme visas Latvijas mērogā. Kuldīgas vecais ķieģeļu tilts ir celts no 1873. līdz 1874. gadam. Tas sastāvēja no septiņiem ķieģeļu velvju laidumiem. Pirmā Pasaules kara laikā divus tilta laidumus uzspridzināja. Tos atjaunoja 1926. gadā ne vairs no ķieģeļiem, bet no betona. 1958. gadā tilta akmens bruģis pārklāts ar asfaltu, bet senatnīgais lukturu apgaismojums 1972. un 2005. gadā atjaunots. Tilta kopējais garums ir 164 metri.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Kuldīga;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2021 PRCentrs.Lv