Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Mediji, reklāma, mārketings

LTV1 būs īpaša programma Igaunijas neatkarības gadskārtai

Publicēts 2008-02-20 09:10:46

Samazināt palielināt tekstu

19.02.2008

Svētdien, 24. februārī Igaunijas valsts svinēs savas neatkarības 90. gadskārtu. Par godu šim svinīgajam notikumam Latvijas televīzija sarūpējusi īpašu programmu, kas būs skatāma LTV1 ēterā.

Latviešu senās un ciešās saiknes ar kaimiņu zemi Igauniju vedinās atcerēties Igaunijas dokumentālās filmas "Tartu universitātei – 375" pirmizrāde, kas ēterā būs plkst. 16:30 LTV1 ciklā "Redzes atmiņa".

Tartu (jeb Tarbata, kā to savulaik dēvējuši paši igauņi) jau izsenis bijis kopīgs zinātnes, augstākās izglītības, sabiedriskās domas un intelektuālās dzīves centrs ne tikai Igaunijā, bet visā Baltijā kopumā. Pēc Zviedrijas karaļa Gustava II Ādolfa pavēles Tartu universitāte tika dibināta 1632. gadā, pēcāk uz vairākiem gadsimtiem kļūstot par Baltijas reģiona intelektuālo virsotni, kas devusi izšķirošu ieguldījumu arī latviešu nācijas veidošanās procesā.

19. gadsimtā Tartu universitāte bija Eiropas mēroga fenomens, jo daudzējādā ziņā kļuva par dažādu jauninājumu rosinātāju Rietumu un Austrumu pieredzes apmaiņas procesā. Tieši 19. gadsimtā Tartu veidojās arī visa latviešu kultūras vēsture - pirmie akadēmiski izglītotie latvieši ir studējuši un absolvējuši šo slaveno augstskolu. Latviju ar Tartu universitāti saista tādi vārdi kā Krišjānis Barons, Juris Alunāns, Krišjānis Valdemārs, Eduards Veidenbaums, Kārlis Mīlenbahs, Jānis Endzelīns un vēl ļoti daudzi citi. Kopumā līdz 1918. gadam Tartu universitātē un tai vēlāk pievienotajā Veterinārajā institūtā izglītību guvuši vairāk nekā pusotrs tūkstotis latviešu!

Savukārt pa Tērbatas ielu tepat Rīgā mudinās paieties raidījums "Ielas garumā", kas LTV1 ēterā sāksies plkst. 18:30. Izrādās, ka ik vakars Tērbatas ielā ir piedzīvojums, ja vien no piedzīvojumiem nebēgam! Kopā ar raidījuma veidotāju Lilitu Eglīti Tērbatas ielas stāstus šķetinās muzikologs Guntars Pupa, mākslinieks Aleksandrs Stankēvičs, mūziķe Agita Kaužēna un vēsturnieks Voldemārs Eihenbaums. Raidījuma otrā daļa būs skatāma nākamsvētdien.

Savukārt plkst. 19:00 ar raidījuma "Province" starpniecību viesosimies Igaunijas pierobežas mazpilsētā Apē, kur latvieši un igauņi izdzīvojuši savu kopīgo vēsturi cauri laikiem un varām – gan ar svītrainiem robežstabiem, gan bez tiem…

Bet vakara noslēgumā – tieši pusnaktī - raidījumā "LTV portretu izlase" iepazīsim lielisko pasaules līmeņa latviešu diriģentu Kasparu Putniņu. Viņš, būdams Latvijas Radio kora diriģents, jau trešo gadu mēro ceļu arī uz Tallinu, lai diriģētu Igaunijas nacionālo vīru kori.

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: LTV;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2022 PRCentrs.Lv