Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Zinātne

Ministre Baiba Rivža paraksta deklarāciju par zinātnes attīstību un pārrunā sadarbības perspektīvas starp Latviju un Franciju

Publicēts 2007-03-22 20:51:31

Samazināt palielināt tekstu

Šodien, 22.martā izglītības un zinātnes ministre Baiba Rivža, ekonomikas ministrs Jurijs Strods un Francijas vēstnieks Latvijā Andrē- Žans Liburels parakstīja kopīgu deklarāciju starp Latvijas Republikas Ekonomikas ministriju, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministriju un Francijas Republikas Nacionālo izglītības, augstākās izglītības un zinātnes ministriju par Ampēra iniciatīvu.

Deklarācija paver iespējas nākotnē izveidot magnētiskās hidrodinamikas (MHD) pētījumu centru "Ampēra institūts", kas sekmēs Latvijas dalību Eiropas zinātniskajā telpā, kā arī virzību uz Lisabonas stratēģijā uzstādīto mērķu sasniegšanu.

Latvijas zinātnieki veikuši unikālus pasaules līmeņa eksperimentus tieši MHD jomā – dinamo eksperiments, kas pierādīja kā zemes magnētiskais lauks tiek ģenerēts laboratorijā.

Pēcpusdienā notika ministres tikšanās ar Francijas Izglītības un zinātnes ministrijas Ārlietu padomnieku Fransuā Dekosteru un Francijas pārstāvjiem, kā laikā tika pārrunāta līdzšinējā sadarbība izglītības, zinātnes un tehnoloģiju jomās, kā arī – iezīmētas nākotnes perspektīvas.

B.Rivža viesus iepazīstināja ar mūsu valsts izglītības un zinātnes jomu un Latvijas speciālistu sasniegumiem. Puses bija vienisprātis, ka abu valstu līdzšinējā sadarbība gan izglītības, gan zinātnes jomās ir veiksmīga un atzina, ka festivāls "Francijas pavasaris" ļaus šai sadarbībai iegūt jaunu kvalitāti
.
Ministre akcentēja, ka šodien parakstītā deklarācija par Ampēra iniciatīvu ir teicams instruments, lai attīstītu sadarbību, kā arī unikālos pētījumus MHD jomā. Bez tam, sekmīga Ampēra iniciatīvas attīstība ļaus Latvijas un Francijas zinātniekiem aktīvi iesaistīties Eiropas Savienības (ES) Septītajā ietvarprogrammā zinātnes un tehnoloģiju attīstībai.

Francijas un Latvijas puses ar īpašu gandarījumu uzsvēra, ka starp abām valstīm sekmīgi darbojas studentu apmaiņas un mobilitātes programmas, starp astoņām augstskolām noslēgti sadarbības līgumi. Tāpat veiksmīga pieredze izveidojusies iepriekšējo ES ietvarprogrammu aktivitātēs.

Sarunas gaitā tika atzīmēta gadu no gada Latvijā pieaugošā interese par franču valodu, kā arī – akcentētas aizvien plašākās iespējas to apgūt. Piemēram, šajā mācību gadā franču valodu vispārizglītojošās dienas skolās apgūst vairāk nekā 4000 skolēnu, interesentiem ir iespēja mācīties franču valodu Francijas Kultūras centra organizētajos kursos.

Noslēgumā tika pārrunāta matemātikas un dabaszinātņu nozīme vispārējās izglītības posmā. Puses bija vienisprātis, ka jauniešus svarīgi ieinteresēt par zinātni, iesaistīt dažādos projektos.

Latvijas un Francijas sadarbību izglītībā un zinātnē regulē abu valstu valdību kultūras, izglītības, tehnoloģiju sadarbības līgums. Tāpat 1994.gadā parakstīts Latvijas Zinātņu akadēmijas un Francijas Zinātņu akadēmijas sadarbības līgums.

www.izm.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Atslēgvārdi: Francijas pavasaris;

Saistītās relīzes

Copyright © 2007-2021 PRCentrs.Lv